“Czy oni są świadomi, co znajduje się w ich produktach?”. Takie pytanie skierował po przeprowadzonym badaniu polskich dżemów prezes Fundacji Pro-Test. Jak można się łatwo domyślić po tej reakcji, wyniki wielu przetworów — w tym tych najbardziej popularnych wśród polskich konsumentów — były niezadowalające. Czy opłaca się zapłacić więcej za dżemy “eko”? Który wypadł najgorzej?
Ten sezonowy przysmak może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie, niż dotąd sądzono. Badacze z USA dowodzą, że regularne spożywanie popularnych w Polsce owoców może pomóc nie tylko sercu, ale też mózgowi.
Truskawki, chociaż stosunkowo łatwe w uprawie, są dosyć podatne na choroby, które bardzo szybko mogą zająć owoce i zniszczyć efekty naszej ciężkiej pracy. Warto już teraz zadbać o odpowiednią ochronę, aby uniknąć zdradliwej pleśni na roślinach. Naturalne i skuteczne opryski w krótkim czasie zrobimy sami — za grosze.
Tradycyjnie, jak co roku amerykańska organizacja pozarządowa Environmental Working Group opublikowała ranking najbardziej i najmniej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. Niestety, na samym szczycie listy znalazł się owoc, którym zajadamy się na potęgę, szczególnie że trwa na niego sezon. Warto orientować się, skąd pochodzi żywność, którą zamierzamy spożytkować. Nawet pozornie zdrowe wybory mogą okazać się zdradliwe.
Rosnące ceny to już niejedyne zmartwienie Polaków. W tym sezonie niektóre owoce mogą być niemal niemożliwe do zdobycia, niezależnie od tego, jaki budżet będziemy gotowi przeznaczyć na zakupy. Coraz więcej osób szuka ofert z wysyłką, online, ale również to nie zawsze rozwiąże problem. Sprzedawcy wdrożyli nową, zaskakującą praktykę.
Wielu Polaków co roku z niecierpliwością wypatruje początku sezonu na świeże owoce, jednak w 2025 roku mogą się mocno rozczarować. Ceny w sklepach i na bazarach przyprawiają o zawrót głowy – wszystko wskazuje na to, że tegoroczny owocowy sezon upłynie pod znakiem rekordowej drożyzny. Ceny “królowej drożyzny” utrzymują się na jeszcze wyższym poziomie niż w poprzednim roku. Czy nadchodzące zmiany sprawią, że ulubione letnie smakołyki staną się dobrem luksusowym?
Jeszcze nie tak dawno zachwycaliśmy się białą truskawką — wyjątkową odmianą o delikatnym, ananasowym smaku. Stała się ona hitem rodzimych ogrodów, ale wzbudzała też podejrzliwość wśród zdystansowanych — jej wygląd przypominał niedojrzały owoc. Tym razem w polskich ogródkach coraz częściej pojawia się inny, nietypowy smakołyk, który kusi swoją rubinową barwą, a jeszcze bardziej zaskakuje smakiem.
Choć sezon truskawkowy trwa w najlepsze, na wielu plantacjach w województwie lubelskim rolnicy załamują ręce. Owoce dojrzewają błyskawicznie, a brakuje tych, którzy chcieliby je zebrać. A przecież taka praca może się naprawdę opłacać - najbardziej wprawni pracownicy są w stanie zarobić nawet kilkaset złotych dziennie.
Sezon na truskawki nabiera tempa, a na targowiskach w całej Polsce pojawiają się pierwsze tłumy. Wbrew wcześniejszym obawom, ceny owoców nie przyprawiają o zawrót głowy – przynajmniej nie wszędzie. Jak kształtują się stawki na początku czerwca i gdzie warto kupować?
Sezon na truskawki trwa, a plantatorzy zatrudniają coraz większą liczbę osób do pracy. Okazuje się, że za zachodnią granicą w zbiorach bierze udział wielu Polaków, którzy w ten sposób chcą podreperować swój domowy budżet. Stawki w Niemczech mogą zaskoczyć wiele osób, widać wyraźną różnicę. W kraju jest zupełnie inaczej.
W Księżym Lesie w gminie Zbrosławice ruszają samozbiory truskawek w gospodarstwie Manfreda Skrzypczyka. Zainteresowanie jest tak duże, że rolnik musiał wprowadzić limity. Podobne sytuacje mają miejse w całej Polsce.
Nie jest niczym dziwnym, że Polacy szukają różnorodnych sposobów, aby pozyskać i skosztować swoje ulubione owoce. To dlatego w jednym z polskich miast stanął truskawkomat, w którym można dokonać zakupu o każdej porze dnia i nocy. Wiadomo, ile kosztuje taka przyjemność.
Truskawki to bez wątpienia smak lata. Aby w sezonie wakacyjnym móc zajadać się pysznymi i soczystymi owocami, trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Warto dokładnie sprawdzić, jakie truskawki mają wymagania. Ogrodnicy powinni wiedzieć o tych nawozach, po których zastosowaniu krzaczki będą wręcz uginać się od owoców. Zastosuj je już teraz, a latem zbierzesz pełne kosze dorodnych truskawek.
Gdzie najlepiej kupować truskawki? Czy owoce od rolnika są zdrowsze niż te z Lidla albo Biedronki? Wielu konsumentów sceptycznie podchodzi do truskawek z marketów. Badania Fundacji Pro-Test pokazują, na ile to przekonanie jest prawdziwe, a truskawki — zdrowe. Klienci mogą być zaskoczeni.
W Polsce ruszyły już pierwsze zbiory truskawek. Pogoda w tym sezonie mocno zaskoczyła rolników, a przymrozki spowodowały ogromne szkody w uprawach. Plantator owoców z Rogórza (województwo warmińsko-mazurskie) w rozmowie z “Faktem” zdradził, ile płaci za koszyczek zebranych owoców. Wyjawił też, że brakuje rąk do pracy.
Rolnicy i sadownicy mają się czym martwić. Ostatnie tygodnie pokazały, że zbiory mogą nie być wystarczająco zachwycające. Straty w truskawkach wynoszą nawet 80 proc., co może się przełożyć na ich ceny. To jednak niejedyne, z czym muszą się mierzyć plantatorzy. Już za kilka dni sytuacja może się znacząco pogorszyć.
Na rynku pojawiły się pierwsze zapowiedzi sezonu, który zwykle kojarzy się z ciepłymi miesiącami. Tym razem wszystko zaczyna się znacznie wcześniej niż przewidywano. Co za tym stoi?
Truskawki sprzedawane w połowie kwietnia to temat od lat kontrowersyjny. Wiele osób ma świadomość, że już teraz pojawiają się w sklepach polskie odmiany, uprawiane przede wszystkim w szklarniach, jednak nie da się uniknąć różnorodnych nieprawidłowości. O takich właśnie doniosła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Konsumenci powinni się o tym dowiedzieć.
Po raz pierwszy w tym sezonie w sklepach mamy do czynienia z polskimi truskawkami. To dopiero początek sprzedaży, stąd uwagę zwraca cena, która u wielu osób może spowodować nagły wzrost ciśnienia. Jest kilka powodów, przez które wygląda ona właśnie tak. Klienci muszą się poważnie zastanowić.
Truskawki należą do ulubionych owoców Polaków. Niejeden ogrodnik czuje sporą satysfakcję, kiedy uda mu się uzyskać obfite plony. Aby tak się stało, kluczowe jest wiosenne nawożenie. Soczyste i słodkie owoce pojawią się na krzakach, jeśli w odpowiednim czasie rośliny otrzymają dawkę składników odżywczych. Jakie nawozy najlepiej zastosować w kwietniu?
Na rynku pojawiły się już pierwsze truskawki, co nie umknęło uwadze konsumentów. Jednak to, co możemy znaleźć w sklepach i na targowiskach, dalekie jest od owoców z polskich upraw. Specjaliści biją na alarm i wskazują, jak najlepiej rozpoznać prawdziwy rodzimy produkt. Warto zwrócić uwagę na ten jeden element.
Na straganach pojawiły się pierwsze truskawki, kusząc intensywnym kolorem i idealnym kształtem. Ich cena może zaskoczyć, ale czy jakość dorównuje wyglądowi? Eksperci przestrzegają przed pochopnym zakupem. Co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Sezon na truskawki w Polsce rozpocznie się już wkrótce. Wszyscy ogrodnicy powinni już teraz podjąć odpowiednie kroki, jeśli latem chcą cieszyć się obfitymi zbiorami. Domowe i tanie sposoby wystarczą, by krzaki aż uginały się od soczystych owoców. Jak odpowiednio zadbać o truskawki? Przed pełnią sezonu trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
Truskawki to ulubione owoce wielu Polaków. Te, które są dostępne do kupienia w dużych marketach, może i ładnie wyglądają, jednak ich smak pozostawia już sporo do życzenia. Najlepsze owoce to takie, które wyhodujemy sami. Zyskujemy wtedy pewność, że nie zostały spryskane żadnymi chemicznymi środkami i dojrzewały w naturalnych warunkach. Uprawa truskawek wymaga trochę pracy, jednak ostateczny efekt może wynagrodzić te trudy. Podczas sadzenia warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Pojawił się pierwszy raport Państwowego Instytutu Badawczego o stanie zagrożenia suszą w kraju. Wyniki nie są zadowalające. Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 14 województwach i najmocniej dotknęła te tereny rolnicze, gdzie uprawiane są zboża jare, ozime, truskawki czy krzewy owocowe. Raportowanie dotyczyło okresu od 21 marca do 20 maja 2024 roku.
Niewątpliwie truskawki są najmocniej wyczekiwanymi owocami w maju. Kiedy tylko pojawią się na polskich targach, nie można przejść obok nich obojętnie. Niestety, w tych czerwonych bombach witaminowych kryją się niebezpieczne dla zdrowia zagrożenia. Jednym z nich jest szara pleśń, która pojawia się na owocach miękkich. Zjedzenie takiego owocu prowadzi do konsekwencji zdrowotnych.
Pojawienie się w sklepach i na bazarach licznych ilości truskawek, chyba już nie zdziwi nikogo. Pierwsze owoce pojawiają się właśnie w okolicach maja i zawsze na początku sezonu ceny bywają wygórowane. Jednak klienci spragnieni krajowych truskawek, nie wracają uwagi ani na wysokie ceny ani na kraj pochodzenia. Właśnie to wykorzystują oszuści, którzy "obce" sprzedają jako polskie. Inspektorzy handlowi przyjrzeli się sprawie.
Sezon na truskawki już niebawem, dlatego w sieci pojawia się pełno ogłoszeń plantatorów poszukujących pracowników. Do zbioru nie ma wielu chętnych, ponieważ jest to praca ręczna i odbywa się w różnych warunkach pogodowych. Plantatorzy mają nie lada zmartwienie, dlatego aby zachęcić potencjalnych pracowników, kuszą atrakcyjnymi cenami. Za godzinę można zarobić nawet do 40 zł.