RolnikInfo.pl Wiadomości Wieprzowina. Zmiany na chińskim rynku
Iberion.pl

Wieprzowina. Zmiany na chińskim rynku

27 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Nowe prognozy Departamentu Rolnictwa USA dotyczące chińskiego rynku wieprzowiny wzbudzają uwagę analityków i producentów. Jak kształtują się perspektywy produkcji, spożycia i importu wieprzowiny w Chinach?

Wzrost produkcji w 2023 roku, lecz na horyzoncie spadek

Departament Rolnictwa USA (USDA) przedstawił aktualne oceny oraz prognozy dotyczące chińskiego rynku wieprzowiny. Eksperci zwracają uwagę na dynamiczne zmiany, które wpłyną na produkcję, spożycie i handel mięsem wieprzowym w kraju. Chociaż oczekiwany jest wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach w 2023 roku, to już na przyszły rok analitycy prognozują niewielki spadek.

Według najnowszych prognoz USDA, w 2023 roku produkcja wieprzowiny w Chinach ma wzrosnąć o 2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 56,50 miliona ton. Niemniej jednak na rok 2024 analitycy przewidują spadek produkcji o 1 proc., co oznaczać będzie ilość 55,95 miliona ton. To zjawisko związane jest z kurczeniem się stada macior w Chinach, co wpływa na ogólny potencjał produkcyjny branży mięsnej.

Ceny i ekonomiczne wyzwania

Eksperci USDA zwracają uwagę na krytyczną rolę cen na chińskim rynku trzody chlewnej. Obecnie ceny te nie rekompensują kosztów produkcji, co stwarza trudności finansowe dla niektórych dużych firm hodowlanych. To w dużej mierze wpływa na decyzje dotyczące hodowli i produkcji mięsa wieprzowego.

Względy ekonomiczne i ogólna sytuacja gospodarcza Chin wpływają również na wzorce spożycia mięsa wieprzowego. Eksperci przewidują, że w 2023 roku spożycie wyniesie około 58,70 miliona ton, a na 2024 rok prognozują niewielki spadek o prawie 1 proc. do poziomu 58,15 miliona ton. Wzrost importu wieprzowiny z innych krajów wskazuje na zapotrzebowanie na chińskim rynku, które pozostaje na relatywnie wysokim poziomie.

Wpływ na globalny rynek wieprzowiny

Chiński rynek wieprzowiny ma znaczący wpływ na globalne rynki mięsa. Eksperci zaznaczają, że choć import wieprzowiny do Chin wzrasta, to spodziewany spadek krajowej produkcji może skutkować większym zapotrzebowaniem na importowane produkty. W tym kontekście głównymi dostawcami wieprzowiny do Chin pozostają Hiszpania, Brazylia, Dania, Holandia, Kanada i Stany Zjednoczone.


źródło: cenyrolnicze.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś