Wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji. PE zagłosował
Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko w sprawie planu Komisji Europejskiej dotyczącego ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie przyniosło decyzję o wyłączeniu hodowli bydła z tego planu. To, czy bydło będzie wyłączone z planu ogarniaczania emisji, jest nadal kwestią otwartą.
Kontrowersyjne głosowanie w Parlamencie Europejskim
11 lipca 2023 roku posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli swoje stanowisko przed negocjacjami z ministrami Unii Europejskiej w sprawie nowych zasad Komisji Europejskiej dotyczących ograniczenia zanieczyszczeń w sektorze przemysłowym. Głosowanie to było związane z Dyrektywą w sprawie emisji przemysłowych (IED). Komisja Europejska zaproponowała, żeby dyrektywa obejmowała większe gospodarstwa bydlęce, ale posłowie do PE postanowili wykluczyć hodowlę bydła z tego planu.
Propozycja Komisji Europejskiej wzbudziła kontrowersje i podzieliła komisje rolnictwa i środowiska. Posłowie do spraw środowiska poparli rozszerzenie dyrektywy IED na większe gospodarstwa bydła, trzody chlewnej i drobiu, ale posłowie z komisji rolnictwa domagali się wyłączenia hodowli bydła. Głosowanie w Parlamencie Europejskim zakończyło się poparciem wykluczenia krów z planu ograniczenia emisji.
Stanowisko Rady UE i zwiększenie progu dla hodowli przemysłowej
Teraz rozpoczną się negocjacje międzyinstytucjonalne, które obejmą również ministrow UE. W marcu 2023 roku ministrowie ustalili swoje stanowisko negocjacyjne, które zakłada zwiększenie progu dla przemysłowej hodowli zwierząt. Stanowisko Rady UE jest bardziej zbliżone do propozycji Komisji Europejskiej, ale obniża pierwotne ambicje. Rada UE chce, aby próg dla hodowli trzody chlewnej i bydła wynosił 350 jednostek żywego inwentarza, a dla hodowli drobiu – 280 jednostek żywego inwentarza. Kompromis osiągnięty przez ministrów uwzględnia również przepisy dotyczące zwolnienia dla rozległych gospodarstw.
Decyzja Parlamentu Europejskiego wywołała mieszane reakcje. Przedstawiciele hodowców bydła twierdzą, że wyłączenie krów z planu ograniczenia emisji jest korzystne dla rolników, dając im przestrzeń do działania. Z drugiej strony, zwolennicy ochrony środowiska wyrażają obawy, że takie wyłączenie może osłabić walkę ze szkodliwymi emisjami w sektorze przemysłowym.
Negocjacje międzyinstytucjonalne w przyszłości
Negocjacje międzyinstytucjonalne będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości planu ograniczenia emisji w sektorze przemysłowym. Rząd UE i Parlament Europejski będą musieli osiągnąć porozumienie w tej sprawie, biorąc pod uwagę różnice w ich stanowiskach. Czy wyłączenie hodowli bydła z planu ograniczenia emisji ostatecznie wejdzie w życie, to jeszcze kwestia otwarta, którą będą musieli rozstrzygnąć negocjatorzy.
źródło: Euractiv.com