Sprawa rolnika Szymona Kluki, mieszkańca Grodziska w gminie Rzgów, ostatnimi czasy nie tylko mocno odbiła się echem wśród społeczności rolników, ale także w mediach, a nawet w polskim Sejmie. Kontrowersje związane z wyrokiem i karą, jaką musi rolnik zapłacić za zapachy sąsiadom sprawiła, że Izby Rolnicze wystosowały do ministra rolnictwa konkretny wniosek. Dotyczy on przyszłych potencjalnych mieszkańców wsi, którzy chcą w niej zamieszkać i ochrony interesów polskich rolników.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dokładne dane, dotyczące wysokości przeciętnego dochodu, jaki rolnik uzyskał z 1 hektara przeliczeniowego ziemi w 2023 roku. Kwota wprawia gospodarzy w osłupienie. Wielu z nich nie uzyskało nawet części tego, co GUS wyliczył. Komu i do czego potrzebny jest przelicznik dochodowy z hektara?
Cieszy kontynuacja rządowego wsparcia dla elektromobilności, co niewątpliwie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji spalin. Szkoda, że program usuwania folii rolniczych napotkał przeszkody. Problem odpadów rolniczych, stanowiących poważne zagrożenie dla środowiska, wymaga pilnych rozwiązań.
Program “Usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” w tym roku bez ogłoszenia naboru. Pismo z prośbą o podanie informacji skierował w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska prezes Wiktor Szmulewicz.
Pod koniec 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia z tytułu zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych rolniczek, które są w ciązy. Resort rolnictwa odpowiedział.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko.
Resort rolnictwa pozytywnie rozpatrzył wnioski KRIR w związku z płatnościami ONW dla rolników, którzy posiadają zwierzęta. Zmiany stawek w płatnościach, przyjął Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Teraz wystarczy czekać, aż Komisja Europejska da zielone światło.
Krajowa Rada Izb Rolniczych nie pierwszy raz informuje o problemach, na jakie napotykają rolnicy w związku z korzystaniem z tzw. aplikacji suszowej. Przez problemy techniczne niektórzy rolnicy mieli sporo utrudnień, by prawidłowo i na czas powiadomić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o chęci uzyskania rekompensat za suszę w mijającym sezonie. KRIR apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków do końca listopada.
Rolnicy licznie wnioskują o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów. Producenci rolni zajmujący się ich produkcją spotkali się z Przedstawicielami parlamentu, Starostą Płockim oraz Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji na rynku.
Wiele rolników czekało na dopłaty, aby móc kupić nawozy. Jak się teraz okazuje, coraz ciężej jest je dostać na rynku.
MRIRW ustosunkowało się do wystąpienia KRIR w sprawie prac nad rozwiązaniami w zakresie wypłat rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki.
W dniu 22 września 2023 roku, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) - Wiktor Szmulewicz, zwrócił się z dramatycznym apelem o pomoc dla rolników do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Roberta Telusa. Tematem była zapaść cenowa na rynku kukurydzy.
W odpowiedzi na apel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany zasad udzielania kredytów płynnościowych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik, ogłosił modyfikację w przepisach. Nowe regulacje pozwalają na udzielanie preferencyjnych kredytów płynnościowych producentom rolnym, którzy borykają się z utratą płynności finansowej z powodu zakłóceń na rynku rolnym wywołanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
W połowie lipca KRIR zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwy w celu rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami powstającymi po produkcji rolniczej. Zapytanie skupiało się głównie na usuwaniu folii rolniczych oraz utylizacji zużytych opon od pojazdów rolniczych. KRIR opublikowała na swojej stronie odpowiedź MKiŚ.
ARiMR ustosunkowała się do wystąpienia KRIR z dnia 14 września w sprawie dopłat, które według rolników otrzymywali wyłącznie producenci pszenicy.
Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpływały liczne zapytania odnośnie otrzymywanych dopłat. Z relacji rolników wynikało, że dopłaty dostają tylko producenci jednego ze zbóż. KRIR zainterweniowała.
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do resortu rolnictwa pismo w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej obowiązującej w 2023 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało: zmiana stawki zwrotu podatku akcyzowego do wysokości 1,46 zł nastąpiła wskutek ustawy, która weszła w życie z dniem 3 czerwca 2023 roku. Z tego względu nie przewiduje się zmiany stawki zwrotu podatku akcyzowego dokonanego w I terminie 2023 roku.
MRiRW wydało zgodę na dopuszczenie dronów rolniczych do prowadzenia zabiegów środkami ochrony roślin. Nowe technologie mogą ułatwić pracę rolnikom.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sprawdź, jaką decyzję wydało ministerstwo w tej sprawie.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) interweniuje w sprawie producentów pszenicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków o dopłaty do 31 lipca 2023 r. ze względu na brak możliwość składania wniosków w formie online. Teraz KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o wnowienie okresu składania wniosków.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, domagając się zmian w przepisach, które pozwolą na poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zbiorów, poprawę bezpieczeństwa i ułatwienie pracy rolnikom.
Bieżący sezon przynosi rolnikom kolejne wyzwania związane z produkcją roślinną. Tym razem wielu gospodarzy napotyka znaczne trudności w sporządzaniu planów nawozowych w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”.
Nie tak dawno Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiała szczegóły programu wsparcia na budowę lub wyposażenie silosów, a dzisiaj rolnicy muszą mierzyć się z ogromnymi podwyżkami cen silosów zbożowych. Czy to zbieg okoliczności?
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z apelem o prowadzenie badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W obliczu poważnego zagrożenia ASF w Polsce, hodowcy świń oczekują zwiększenia środków finansowych na te badania oraz informacji na temat postępów w tej dziedzinie.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z wnioskiem o zmianę statusu wilka, co umożliwiłoby uproszczenie procedur odstrzału i regulację populacji tych drapieżników. Rolnicy alarmują, że wzrost liczebności wilków przyczynia się do coraz częstszych szkód w gospodarstwach rolnych oraz stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców obszarów wiejskich.
W poniedziałek 4 października 2021 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania przedstawicieli Agrounii i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Choć dyskusja miała mieć pierwotnie charakter dwustronny, to uczestniczyli w niej również inni zaproszeni przedstawiciele ruchów rolniczych. W trakcie rozmowy nie brakło wzajemnych oskarżeń i gorzkich słów. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przedstawił cztery postulaty mające na celu poprawę stanu rolnictwa. Dotyczyły one warunków przechodzenia na emerytury rolnicze, procedury uzyskiwania finansowych rekompensat za szkody łowieckie, zbyt niskich cen, jakie otrzymują gospodarze za produkowaną żywność i zniesienia czerwonych stref ASF. Agrounia na spotkaniu z ministrem rolnictwa w PoznaniuChoć spotkanie przedstawicieli Agrounii i szefa MRiRW Grzegorza Pudy miało mieć miejsce w Warszawie, to finalnie poinformowano, że odbędzie się ono na Międzynarodowych Targach Poznańskich w towarzystwie szeregu innych przedstawicieli środowisk rolniczych. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak nie krył rozczarowania nagłą i niezapowiedzianą zmianą planów ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas prezentacji postulatów w trakcie spotkania lider powiedział w imieniu rolników: - Mamy cztery punkty. Do załatwienia bardzo szybko. Michał Kołodziejczak wskazał, że dyskurs partii rządzącej, w którym wskazuje się, że droższe ceny w sklepach przekładają się na wyższe zarobki rolników, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy: - Przestańcie kłamać. Ludzie wam tego nie wybaczą. I my też. Lider Agrounii zażądał stworzenia projektu ustawy, dzięki której na półkach sklepowych pojawiłyby się dwie ceny: pierwsza, którą płaci konsument i druga, którą za żywność otrzymuje rolnik. Drugi postulat Agrounii dotyczył reformy emerytur rolniczych i zdawania ziemi przez rolników przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Michał Kołodziejczak dodał, że Agrounia złożyła w tej sprawie projekt ustawy, która ma kosztować państwo około 350 milionów złotych. Trzeci punkt żądań Agrounii odnosił się do kwestii sposobu wypłacania finansowych rekompensat za szkody łowieckie - Michał Kołodziejczak wskazał, że rolnicy powinni otrzymywać odszkodowania prosto od państwa, a nie kół łowieckich. Ostatni postulat dotykał problemu afrykańskiego pomoru świń. Lider Agrounii zaapelował o zdjęcie czerwonych stref ASF i pilne rozmowy z Brukselą. - To pan jest w rządzie, który niszczy polskie rolnictwo - mówił bez ogródek Kołodziejczak. Wraz z obecnym na spotkaniu hodowcą trzody chlewnej Michał Kołodziejczak chciał zademonstrować prezentację dotyczącą nierentowności chowu świń. Minister, nie dopuszczając rolników do głosu, oczekiwał od uczestników dyskusji konkretnych rozwiązań, które mogłyby być wcielone w życie. Gdy rozpoczęła się słowna przepychanka, w rozmowę wdał się prezes KRiR Wiktor Szmulewicz, dzięki któremu prezentacja miała szansę być przedstawiona do końca.
- Czy będą rekompensaty za embargo? - takie pytanie w zostało skierowane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczej do Janusza Wojciechowskiego unijnego komisarza ds. rolnictwa. Sprawa dotyczy nałożenia embarga na Białoruś przez ministrów spraw zagranicznych. Jednym z elementów embarga ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych. Sankcje, zdaniem ministrów, mają uderzyć w spółki państwowe, jakie wnoszą znaczny wkład w finansowanie reżimu na Białorusi.
Po skargach rolników Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń dokonywanych przez Agencję Nasienną. Sprawa naruszeń została skierowana także do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy. Wczoraj, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął działania w sprawie zgłaszanej przez rolników. Jak się okazuje, Agencja Nasienna Sp. z o.o. miała naruszać przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin. - Rolnicy bowiem informują, że Agencja Nasienna sp. z o.o. wzywa ich do przedstawienia informacji o wykorzystaniu materiału siewnego, objętego ochroną krajową - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.