Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Będą zmiany w ustawie o dzierżawie ziemi rolnej. Umowa dzierżawy trafi do ewidencji
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.11.2024 19:54

Będą zmiany w ustawie o dzierżawie ziemi rolnej. Umowa dzierżawy trafi do ewidencji

ziemia rolna
fot. frimufilms/Freepik

Ci, którzy dzierżawili ziemię rolną i nie mieli możliwości skorzystania z dopłat unijnych oraz ci, którzy wydzierżawili swoją ziemię, a nie mogli korzystać ze świadczeń społecznych z KRUS, niebawem zyskają na zmianach w ustawie dotyczącej dzierżawy ziemi rolnej. Resort rolnictwa pracuje nad kwestią umów dzierżawy i innych rozwiązań. 

Kiedy nowelizacja ustawy o dzierżawie ziemi rolnej wejdzie w życie?

Minister Czesław Siekierski poinformował, że od kilku miesięcy w resorcie rolnictwa trwają prace nad wprowadzeniem zmian do ustawy o dzierżawie ziemi. 

Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umowy dzierżawy, zawieranej w formie ustnej, ale do niej powrócimy w dalszej części artykułu. Resort rolnictwa zapewnia, że na tych zmianach skorzystają zarówno dzierżawca jak i wydzierżawiający. 

Niebawem mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby obowiązywać już od stycznia 2026 roku. Jakie korzyści przyniosą zmiany resortu rolnictwa w przepisach o dzierżawie ziemi rolnej?

Była kandydatka Sebastiana wróciła do programu "Rolnik szuka żony"

Umowa dzierżawy do ewidencji w ARiMR

Dotychczas między właścicielem ziemi, a dzierżawcą zawierano tak zwaną umowę ustną i bez rejestracji, co miało potem swoje konsekwencje. Ta forma umowy stanęła na drodze rolnikom uprawiającym taką ziemię, ponieważ niweczyła wszelkie starania o dopłaty unijne, a nawet krajowe. 

Stąd pomysł o ewidencjonowaniu umowy dzierżawy w ARiMR, która będzie miała do nich wgląd i określi, komu dopłaty będą faktycznie przysługiwać.

Także rolnicy często się tego dopominają, szczególnie ci, którzy pracują na tej ziemi, uprawiają ją, bo chcą korzystać ze wsparcia w ramach środków unijnych. To oczywiście budzi pewne obawy, ale chcemy przeprowadzić zmiany w formie uzgodnień, wcześniejszego dialogu, żeby nie było to zaskoczeniem dla tych, którzy będą brali udział w porozumieniu. -wskazuje w rozmowie z Newserią szef resortu rolnictwa, Czesław Siekierski. 

Umowa dzierżawy powinna być zawierana na długi okres czasu

Jak podaje serwis Newseria, według zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmiany mają zachęcić do zawierania umów dzierżawy na czas bliżej nieokreślony (najlepiej długoterminowy), tak by nie przerywano stabilności produkcji rolnej w gospodarstwach rolnych. 

Czesław Siekierski nadmienia przy tym, że wsparcie w formie dopłat powinno przysługiwać nie właścicielowi ziemi, a osobie, która prowadzi produkcję rolną. 

Oczywiście obie strony ustalą w czynszu dzierżawnym, że te korzyści, które będzie miał rolnik uprawiający ziemię z tytułu większych płatności, jakie otrzyma także z agencji i z Unii, będą wpływały na wielkość czynszu. Ale to już jest do ustalenia między stronami, którzy ustalają tę dzierżawę między sobą – wskazuje minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Świadczenia w KRUS dla dzierżawcy

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w swojej wypowiedzi zaznaczył, że zmiany w ustawie o dzierżawie ziemi rolnej, będą korzystne także dla osób przekazujących ziemię w dzierżawę. Dotychczas wydzierżawiający swoją ziemię, nie mogli korzystać z ze świadczeń społecznych, jak np. KRUS. Zmiany mają zapobiec takim działaniom. 

System uporządkowania w ramach tej ustawy o dzierżawie da więc korzyści obu stronom, co myślę, że będzie pozytywnie przyjęte przez jednych i drugich – mówi minister rolnictwa.