Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Aplikacja suszowa znów zawodzi. Rolnicy mogą stracić dopłaty
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 11.10.2023 11:59

Aplikacja suszowa znów zawodzi. Rolnicy mogą stracić dopłaty

ilustracja wykrzyknik znak
Gerd Altmann/Pixabay

Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.

Wadliwe działanie gminnej aplikacji suszowej

Gro rolników zgłasza problem z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Komplikacje pojawiają się w sytuacji, gdy rolnik zgłasza straty suszowe w kilku odmiennych gminach. Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu danych oraz zamknięciu protokołu gminnego przez przedstawiciela komisji szacującej straty w danej gminie, przedstawiciele analogicznej komisji w innej gminie nie mają możliwości wprowadzenia danych dla tego samego rolnika

Interwencja WIR

W związku z licznymi sygnałami płynącymi od rolników i członków gminnych komisji klęskowych, o wadliwym działaniu aplikacji suszowej, Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała wystąpienie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.

„Znamy przypadki, kiedy rolnik zgłosił straty suszowe nawet w 5 gminach, ponieważ na ich terenie posiada grunty orne i prowadzi na nich produkcję” – zaznacza WIR.

Apel Izby Rolniczej

W związku z opisanym problemem dotyczącym aplikacji suszowej, Izba apeluje o rozwiązanie go od strony informatycznej i tym samym umożliwienie wprowadzenia danych przez więcej niż jedną z komisji gminnych. Dzięki temu rozwiązaniu każdy producent rolny będzie mógł w pełni skorzystać z przysługującego mu prawa do pomocy suszowej za całość poniesionych strat na wszystkich należących do niego terenach.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza na wir.org.pl