Susza – długotrwały okres bez opadów atmosferycznych lub nieznacznym opadem w stosunku do średnich wieloletnich wartości i wysoką temperaturą.
Producenci rolni mają już coraz mniej czasu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy suszowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą". Rolnicy, którzy czekają do ostatniej chwili, popełniają błąd. Dlaczego?
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB) przedstawił wyniki kolejnego, szóstego w tym roku raportu suszowego. Niestety, susza dotyka wszystkich 16 województw Polski, a straty w plonach niektórych upraw sięgają nawet 20%.
Fala upałów, która nawiedziła Polskę, to nie żarty. Termometry szaleją, sięgając 40 stopni Celsjusza, a ludzie w miastach dosłownie się gotują. Asfalt topi się pod nogami, a chodniki parują. Klimatyzacja w domach i biurach pracuje na pełnych obrotach, ale nie zawsze przynosi ulgę. Gorące powietrze staje się uciążliwe i duszne, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Wielkimi krokami nadchodzi sezon na jagody. Pierwsze oferty sprzedaży leśnych owoców już się pojawiają, a ceny za słoik litrowy przekraczają kilkadziesiąt złotych, do czego z resztą jesteśmy przyzwyczajeni. Bywają jednak takie oferty handlowe, obok których ciężko przejść bez przecierania oczu ze zdumienia. Fotografię takiego cennika jagody opublikował niedawno znany bloger kulinarny Michał Korkosz.
Pojawił się pierwszy raport Państwowego Instytutu Badawczego o stanie zagrożenia suszą w kraju. Wyniki nie są zadowalające. Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 14 województwach i najmocniej dotknęła te tereny rolnicze, gdzie uprawiane są zboża jare, ozime, truskawki czy krzewy owocowe. Raportowanie dotyczyło okresu od 21 marca do 20 maja 2024 roku.
Jutro ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc suszową dla rolników, którzych uprawy zniszczyły w ubiegłym roku niekorzystne zjawiska pogodowe. Niestety, rolnicy coraz częściej zgłaszają problemy z aplikacją, która źle oszacowuje straty suszowe. Brak możliwości pobrania protokołu szacowania strat, powoduje apel rolników do ARiMR, by wydłużyła czas składania wniosków.
Na stronie rządowej pojawił się komunikat o możliwości składania wniosków dla dotkniętych w 2023 roku niesprzyjającymi warunkami pogodowymi rolników. "Suszowe" można składać od końca lutego do połowy marca. Podano także konkretne kwoty wypłat pomocy suszowej.
Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.
Charakterystyczna aura nawiedzająca w tym roku Włochy, poskutkuje winem niesamowicie wysokiej jakości. Jednakże ma to również swoje ciemne strony. Włochy wyprodukują go znacznie mniej.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa już po raz trzynasty opublikował wyniki raportowania warunków suszy w Polsce. Badania objęły daty od 21 lipca 2023 roku do 20 września 2023 roku. Wnioski są jednoznaczne: susza rolnicza nie odpuszcza, będąc obecną w trzech województwach i dotykając głównie dwa rodzaje upraw.
Sezon zbioru kukurydzy na kiszonkę rozpoczęty. Wielu producentów zastanawia się, co zrobić z zebranymi plonami, aby zyskać najwięcej. Jakie są aktualne ceny na rynku kukurydzy? Odpowiadamy.
W miarę jak sezon letni dobiega końca, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) donosi o zmniejszeniu deficytu wody dla roślin uprawnych. Niemniej jednak susza rolnicza nadal pozostaje problemem w niektórych regionach Polski, dotykając szczególnie trzech województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego.
Radio Gdańsk przekazuje doniesienia rolników z Pomorza odnośnie do druzgocących skutków niedoborów wody w glebach uprawnych.
Po wielokrotnych apelach rolników Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wreszcie podjęło decyzję w sprawie szacowania strat suszowych. Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Robert Telus zapowiedział rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej.
Z początku może to wydawać się niepoważne - skąd mgła na obszarach objętych suszą? Jednak to prawda, na świecie mamy wiele regionów dotkniętych suszą, które jednocześnie regularnie spowija gęsta mgła.
Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa poinformowała, jakie są zasady przyznawania pomocy suszowej w 2023 roku. Do kiedy rolnicy muszą zgłosić szkody wywołane suszą i co nowego prowadziło rozporządzenie z 13 lipca?
Komisje suszowe ruszyły na pola w województwie zachodniopomorskim. Jak przekazało Radio Szczecin, trzyosobowe zespoły ekspertów przeprowadzają szacowanie szkód spowodowanych długotrwałym niedostatkiem wody w glebie uprawnej podczas wiosny.
Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego ostrzegali władze, że w przypadku braku zmian przepisów w sprawie pomocy suszowej zostanie ogłoszony kolejny protest. Zgodnie z informacją Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnicy wyjdą na ulicę w najbliższy piątek.
Z każdym rokiem skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej namacalne, a Polska nie jest wyjątkiem w obliczu zagrożenia kryzysem wodnym. Długotrwałe upały i susze powodują problemy z zaopatrzeniem w wodę, co wymaga podjęcia odpowiednich działań. Program "Moja Woda" oferuje wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych, na instalowanie systemów zbierania i ponownego wykorzystania wód opadowych.
Minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu prasowego przeprowadzonego 13 lipca 2023 r. poruszył problematykę postępującej suszy w Polsce. Zapowiedziane działania dotyczące szacowania szkód spowodowanych niedoborem wody mają wystartować w najbliższym czasie. Wielkopolska Izba Rolnicza krytykuje jednak działania ministerstwa.
Jak podają Naukowcy z US National Centers for Environmental Prediction, w ubiegły wtorek tj. 4 lipca 2023 r. średnia temperatura na świecie osiągnęła 17,18°C. Wartość ta pobiła najwyższą dotychczasową temperaturę odnotowaną zaledwie dzień wcześniej.
Jak podaje komunikat IUNG-PIB w Puławach, w czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 roku deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Eksperci stwierdzają również utrzymywanie się suszy rolniczej na terytorium Polski.
Pogoda nad Polską niespodziewanie ulega zmianie, gdyż zatoka niżowa napływająca z Niemiec przynosi ze sobą intensywne opady deszczu i silne burze. Front deszczowo-burzowy opuści kraj we wtorek po południu, ustępując miejsca chłodniejszemu powietrzu polarnemu morskiemu. Wysokie temperatury powrócą do Polski dopiero w weekend.
W tym roku coraz więcej młodych bocianów jest wyrzucanych z gniazd, a główną przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne, które prowadzą do braku odpowiedniego pożywienia. Ornitolodzy alarmują, że niepokojące zjawisko wyrzucania małych bocianów z gniazd dotyczy przede wszystkim obszarów dotkniętych suszą, zwłaszcza na północy Polski.
W czwartek, 22 czerwca 2023 r., rozpoczyna się kalendarzowe lato, a wraz z nim nadchodzi okres nieco łagodniejszej, choć wciąż upalnej pogody. Strefa burz przemieści się nad wschodnie województwa, jednak ich siła nieco osłabnie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzący weekend przyniesie nieco ulgi od upałów.
Jak podaje raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” przygotowany przez UCE Research i Uczelnię WSB Merito warzywa i owoce będą drożeć albo utrzymywać się na obecnym poziomie cenowym. Eksperci podają również, że niektórych z nich może zabraknąć na półkach sklepowych.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę dotyczącą temperatury i opadów atmosferycznych na nadchodzące miesiące. Według prognozy lipiec powinien mieścić się w normie zarówno pod względem temperatury, jak i opadów. Natomiast sierpień przyniesie znacznie wyższe temperatury i obfite opady. Wrzesień ma być zgodny z normą. Jakie wnioski można wyciągnąć z tej prognozy dla rolników i ich upraw?
Jak podaje opublikowany niedawno raport IUNG-PIB w Puławach o bilansie wodnym w podczas długiego okresu raportowania, w Polsce można jasno stwierdzić występowanie suszy rolniczej na terytorium aż dziewięciu województw. Sprawdź, jakie uprawy obejmowała i gdzie wystąpiły największe niedobory wody.