RolnikInfo.pl Wiadomości Biogazownie. Darmowe warsztaty dla rolników
unsplash.com

Biogazownie. Darmowe warsztaty dla rolników

24 września 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił na swojej stronie internetowej cykl bezpłatnych warsztatów dotyczących biogazowni rolniczych, które rozpoczną się 12 października. To doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych budową takich instalacji oraz przedstawicieli administracji publicznej. Warsztaty, zorganizowane przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, odbędą się w kilku miejscowościach.

Warsztaty rozszerzające wiedzę na temat biogazowni

Warsztaty zorganizowane przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa są przeznaczone dla osób, które mają zamiar stworzyć własną biogazownię rolniczą lub są zainteresowane tym, jak takie instalacje funkcjonują.

Podczas spotkań prelegenci omówią podstawy funkcjonowania biogazowni, procedury związane z ich budową, a także koszty zakupu i źródła finansowania. Dodatkowo uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć działające biogazownie.

Spotkania dla rolników i przedstawicieli administracji państwowej

Warsztaty dla przyszłych operatorów biogazowni odbędą się w miejscowościach:

  • Wysokie Mazowieckie (12.10, 17.11),
  • Człuchów (20.10),
  • Świdnik (27.10),
  • Opoczno (10.11, 29.11),
  • Stanowice (24.11).

Przedstawiciele administracji publicznej mogą zapisać się na spotkania w miejscowościach:

  • Człuchów (19.10),
  • Wysokie Mazowieckie (16.11),
  • Stanowice (23.11).

Korzyści z biogazowni

Warto zaznaczyć, że masa pofermentacyjna, która powstaje w procesie produkcji biogazu, to cenny nawóz dla rolników. Jest bogata w składniki odżywcze, które rośliny łatwo przyswajają. Stosując ją, można poprawić strukturę gleby i obniżyć koszty nawożenia, zastępując nawozy mineralne. Co ważne, masa pofermentacyjna nie zawiera chwastów ani mikroorganizmów chorobotwórczych, a także nie wydziela uciążliwych zapachów.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego KOWR zachęca do rejestracji na swojej stronie internetowej . Spotkania z profesjonalistami i rozmowy o nowych możliwościach rozwoju gospodarstwa to doskonała okazja, by zgłębić wiedzę na temat biogazowni rolniczych i poznać praktyczne aspekty ich funkcjonowania.

źródło: KOWR

Dopłaty tylko do pszenicy? Jest odpowiedź ARiMR
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś