Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w dół. Jest tylko jeden wyjątek
Lipiec bieżącego roku okazał się być trudnym miesiącem dla producentów podstawowych produktów rolnych. Za niemalże każdy produkt zaliczany do tej grupy, na skupie proponowano niższe ceny, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w zeszłym roku. Tendencja ta ominęła jedynie jedną grupę rolników.
Są oficjalne dane. Producenci podstawowych produktów rolnych są w trudnej sytuacji
22 sierpnia bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki raportu, którego celem była analiza cen produktów rolnych w lipcu 2023 roku . Tendencje na rynku spożywczym oraz paszowym są niepokojące. Producenci praktycznie wszystkich podstawowych produktów rolnych są zmuszeni pogodzić się z zyskami niższymi nie tylko w stosunku do lipca ubiegłego roku, ale również w stosunku do czerwca bieżącego roku.
W lipcu bieżącego roku na skupach oferowano ceny niższe o 2,0% w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz niższe o 11,8% w porównaniu do lipca 2022 roku.
Z każdym miesiącem zyski rolników są coraz niższe
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają od początku bieżącego roku . W styczniu, średnia cena opisywanej grupy produktów spadła o 6,7% w stosunku do grudnia 2022 roku. W następnych miesiącach obniżki były mniej drastyczne (luty - 1,4%, marzec - 1,0%, kwiecień 0,4%), jednak już w od maja ceny ponownie mocno poszybowały w dół. W ciągu ostatnich trzech miesięcy rolnicy musieli liczyć się z obniżkami na poziomie 2,0-3,6%.
W lipcu bieżącego roku w stosunku do poprzedniego miesiąca spadły ceny niemalże wszystkich podstawowych produktów rolnych. Wyjątkiem była pszenica.
Obniżki ominęły jedynie producentów żywca wieprzowego
W lipcu bieżącego roku, nieco lepiej wyglądała sytuacja gospodarzy, którzy sprzedawali swoje produkty na targowiskach . W skali miesiąca, obniżek uniknęli producenci nie tylko pszenicy, ale również owsa i kukurydzy.
Biorąc pod uwagę skalę roku, w najlepszej sytuacji są producenci żywca wieprzowego. W hurtowym skupie tego towaru, mogą oni liczyć na ceny wyższe o 29,5% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Natomiast średnie ceny targowiskowe w lipcu bieżącego roku były wyższe o 20,9% w stosunku do lipca 2022 roku.
Źródło: stat.gov.pl