Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rosja i Białoruś chciały ominąć sankcje. PIORiN udaremnił proceder
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.08.2023 09:00

Rosja i Białoruś chciały ominąć sankcje. PIORiN udaremnił proceder

drewno
unsplash.com

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stanęli na straży unijnych sankcji, odkrywając i udaremniając próby obejścia ograniczeń w imporcie drewna z Rosji i Białorusi. Dzięki kontrolom oraz czujności, proceder nielegalnego importu drewna iglastego został zdemaskowany, co wpisuje się w działania mające na celu egzekwowanie restrykcji nałożonych przez Unię Europejską po agresji Rosji na Ukrainę. 

Fałszywe świadectwa fitosanitarne: sposób na obejście sankcji

24 lutego 2023 roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) odkryli pierwsze fałszywe świadectwo fitosanitarne transportu drewna z drzew iglastych, rzekomo pochodzące z Uzbekistanu. Sprawa wzbudziła wątpliwości, a autentyczność dokumentu podważyli funkcjonariusze Oddziału Granicznego w Koroszczynie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie. Współpraca z uzbeckimi i kirgiskimi instytucjami ochrony roślin ujawniła, że świadectwa były sfałszowane, a próby przemytu drewna iglastego odbywały się przy użyciu wzorców stosowanych w tych krajach. Fałszerstwo dokumentów zostało potwierdzone przez placówki dyplomatyczne Polski w Taszkencie i Astanie, co stanowiło istotny element dowodowy.

– Postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez Komisję wykazało, że przesyłki zaopatrzone w takie nieoryginalne/sfałszowane dokumenty były również wprowadzane do Unii przez granice litewską i łotewską. Ustalono także, że ujawnione okoliczności wskazują na działania w celu ominięcia unijnych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś w drodze rozporządzenia 2022/355  w zakresie zakazu eksportu drewna o kodzie celnym CN 44 – informuje PIORiN na swojej stronie internetowej. 

Zgłoszenie naruszenia sankcji do Komisji Europejskiej

GIORiN (Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa) zgłosił fałszywe dokumenty Komisji Europejskiej, co rozpoczęło kompleksowe postępowanie wyjaśniające. Wszystkie te doniesienia oraz dowody zostały przekazane Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), a także do unijnego systemu informacyjnego w zakresie zdrowia roślin (iRASFF). Wspólna akcja skierowana do państw członkowskich polegała na wygenerowaniu alertów dla służb celnych oraz apelu do służb fitosanitarnych o wzmocnienie kontroli nad autentycznością świadectw fitosanitarnych.

PIORiN na rzecz bezpieczeństwa roślin i środowiska

Działania PIORiN nie tylko udaremniły próbę omijania unijnych sankcji, ale także potwierdziły ważność i skuteczność systemu kontroli oraz współpracy międzynarodowej w walce z nielegalnym handlem oraz zagrożeniem dla zdrowia roślin. Świetne rezultaty tych działań podkreślają rolę PIORiN w utrzymaniu bezpieczeństwa roślinności i środowiska w obliczu różnorodnych wyzwań.


 

źródło: PIORiN