RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Czy komary, muchy i kleszcze przenoszą ASF? Naukowcy już wiedzą
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:35

Czy komary, muchy i kleszcze przenoszą ASF? Naukowcy już wiedzą

ASF komar
unsplash.com / fot. Егор Камелев

Za transmisję ASF odpowiedzialne są również tzw. kleszcze miękkie. Tutaj jest jednak dobra wiadomość - występują one w krajach o ciepłym klimacie, podczas gdy w Polsce mamy do czynienia z tzw. kleszczami twardymi, które - zgodnie z obecnym stanem wiedzy - nie wpływają na przenoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

Komary, kleszcze i muchy wobec problemu ASF

Afrykański pomór świń jest chorobą, która w błyskawicznym tempie dziesiątkuje domową trzodę chlewną, a także jej bliskich kuzynów: dziki oraz świniodziki. ASF przyczynia się do gigantycznych strat ponoszonych przez rolników nie tylko w Polsce, ale też w krajach tak odległych jak Chiny. 

To właśnie chińscy naukowcy, chcąc lepiej poznać wroga, zdecydowali się na kolejne badania nad możliwymi czynnikami transmisyjnymi wirusa: komarami. W artykule, który ukazał się w czasopiśmie BMC Veterinary Research autorstwa Weiyun Qin, Zhongcheng Gao, Shenglong Wu i Wenbin Bao czytamy, iż na rzecz badań zebrano 463 komary z pięciu dużych farm trzody chlewnej w prowincji Jiangsu.

Warto dodać, że w pięciu wybranych gospodarstwach stwierdzono obecność wirusa ASF lub podejrzewano zarażenie nim trzody. Chińscy naukowcy otrzymali dość optymistyczny wynik swoich badań; okazało się bowiem, że komary najprawdopodobniej nie przenoszą w prosty sposób choroby świń.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Zagrożenie ze strony much i kleszczy

Jeszcze wcześniej udowodniono natomiast, że za przenoszenie choroby afrykańskiego pomoru świń są odpowiedzialne tzw. kleszcze miękkie, które występują w ciepłym klimacie - a więc m.in. w Chinach czy krajach afrykańskich.

Niestety, gatunki kleszczy miękkich pojawiają się również na południu Europy, gdzie mogą przyczyniać się do transmisji ASF. W Polsce mamy do czynienia z kleszczami twardymi, które - wedle obecnej wiedzy naukowej - raczej nie są odpowiedzialne za roznoszenie afrykańskiego pomoru świń wśród zwierząt.

Dla polskich hodowców trzody chlewnej jest jednak nieco niepokojąca wiadomość, która będzie musiała być poddawana dalszym weryfikacjom przez naukowców. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że ASF może przenosić gatunek muchy o nazwie bolimuszka kleparka, która występuje w Polsce.

Należy jednak pamiętać, że owad ten jest tylko mechanicznym wektorem afrykańskiego pomoru świń, co oznacza, że wirus nie może się rozwijać w organizmie tego gatunku muchy.

Walka z ASF na świecie jest nadal trudna - brak opracowanej szczepionki, jak i leków, które mogłyby uratować zainfekowane zwierzęta. Co gorsza, wirus przenosi się wyjątkowo łatwo.

Pierwsze przypadki choroby datuje się na 1921 rok w Kenii. Afrykański pomór świń został przeniesiony do Europy około 1957 roku, obejmując w ostatnich latach swym zasięgiem kraje takie jak Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Rosja.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: bmcvetres.biomedcentral.com, cenyrolnicze.pl