Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Świnia

Świnia

Świnia - ssak.

prosiak
04.07.2024 16:15 Zmiany w sektorze trzody chlewnej. Przybywa najmniejszych stad

Analizując dane z pierwszego półrocza 2024 roku, można zaobserwować interesujące zmiany w polskim sektorze trzody chlewnej. Mimo że ogólny bilans pogłowia świń w tym okresie jest ujemny (spadek o 193 tys. sztuk), widoczne są oznaki stabilizacji, a nawet lekkiej tendencji wzrostowej w porównaniu do końca 2022 roku.

hodowla świń
17.06.2024 12:16 Chów świń na własny użytek. Aktualne zasady i wymagania stawiane rolnikom

Ponad rok temu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło szereg uproszczeń, dotyczących chowu świń wyłącznie na własny użytek. Dzięki tej decyzji rolnik może utrzymywać świnie, by pozyskać z nich mięso czy wyroby. W związku z wykryciem ASF w Polsce, rolnicy powinni jednak dostosować się do aktualnych zasad chowu świń. Co rolnik powinien i czego mu się zakazuje? Sprawdźcie sami. 

czarne ogrodzenie, polskie pieniądze
15.06.2024 16:34 Dofinansowanie do ogrodzenia gospodarstwa. ARiMR stawia jeden warunek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niebawem zacznie przyjmować wnioski, które rolnicy będą mogli przeznaczyć na zapobieganie rozprzestrzeniania się groźnej choroby, jaką jest ASF. Kto będzie mógł ubiegać się o wparcie? Jakie kwoty są w puli środków i na co będą mogli je przeznaczyć rolnicy. Podpowiadamy. 

hodowla świń
12.06.2024 17:35 Afrykański pomór świń w Polsce. Potwierdzono 4 nowe ogniska ASF

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja dotycząca pojawienia się nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że potwierdzono aż 4 nowe ogniska choroby ASF u świń w 3 województwach. Pierwsze ognisko ASF potwierdzono 7 czerwca 2024 r. w miejscowości Zadębce w woj. lubelskim, o kolejnych dowiedzieliśmy się 11 czerwca. Co zrobić, żeby uchronić hodowlę przed chorobą?

pożar chlewni
31.05.2024 19:45 Pożar chlewni pod Chojną. W budynku przebywało do 3,5 tys. świń

Dziś w nocy doszło do wybuchu pożaru na fermie trzody chlewnej w miejscowości Bara w województwie zachodniopomorskim. Na miejsce skierowano 13 jednostek straży pożarnej, którzy walczyli z żywiołem. W płonącym budynku chlewni przebywało około 3,5 tys. zwierząt. Niestety około 700 z nich padło w wyniku pożaru.

dwie świnie
30.05.2024 18:22 Rolniku, oczekuj telefonu od GUS. Ankieterzy zapytają o hodowlę

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ponownie będzie dzwonić do polskich rolników. Ankieterzy od 1 do 28 czerwca 2024 roku będą przeprowadzać badanie statystyczne z zakresu rolnictwa, a dokładniej produkcji żywca wieprzowego i pogłowia świń. Kto może wziąć udział w badaniu i w jakich terminach? Wyjaśniamy.

hodowla świń
26.02.2024 11:13 Chcesz ubić świnię z własnego gospodarstwa? Przepisy mówią jasno

Wyroby mięsne typu swojska kiełbasa, szynka lub schab zrobiony ze swojej świni, ma zupełnie inny smak, niż te kupowane w dużych sklepach. To dlatego rolnicy utrzymujący trzodę chlewną, zazwyczaj tuż przed świętami wykonywali ubój świni. Jednak należy zwrócić uwagę na obowiązujące w tym kierunku przepisy prawne, mówiące o uboju na użytek własny oraz obowiązkach rolnika, które musi wypełnić zanim ubije świnie, inaczej może zapłacić wysoką karę.

hodowla świń
05.02.2024 10:47 Rolnicy ekologiczni mogą liczyć na dobre zmiany. Ważne obietnice ministerstwa rolnictwa

Resort rolnictwa wprowadza zmiany w projekcie rozporządzenia nawiązującego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020. Korzystne zmiany będą obejmować głównie rolników ekologicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w marcu tego roku. 

świnie
17.08.2023 09:05 Blokada gigantycznej chlewni na 2 tys. tuczników

Protesty i opór mieszkańców gminy Kościan skutecznie zablokowały wydanie pozwolenia na budowę gigantycznej chlewni przeznaczonej dla 2 tysięcy tuczników. Decyzja, która miała wpłynąć na krajobraz i środowisko, spotkała się jednak nie tylko z jednogłośnym sprzeciwem lokalnej społeczności, ale i brakiem zezwolenia na inwestycję ze strony wójta.

Świnie
05.08.2023 08:00 Coraz mniej wieprzowiny, a ceny nadal spadają. O co w tym chodzi?

Kłębiące się czarne chmury nad głowami producentów wieprzowiny wcale nie chcą ustąpić. Wielkopolska Izba Rolnicza informuje o dziwnej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego. Pogłowie trzody chlewnej spada, a wraz z nim również jego ceny. 

Soja
30.07.2023 19:00 Wieprzowina z soi nowym pomysłem naukowców. Czy rośliny zastąpią mięso?

Informacja o mięsie wyprodukowanym w laboratorium obiegła niedawno cały świat. Obecnie liczne start-upy przygotowują nowe rozwiązania mające walczyć ze zmianami klimatu. Jednym z nich jest brytyjska firma Moolec, która uzyskała zwierzęce białka za pośrednictwem soi. 

Prosięta
21.07.2023 08:00 Hodowla trzody chlewnej nieopłacalna? WIR podaje dane

Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała podsumowanie aktualnej sytuacji rynkowej występującej w lipcu 2023 r. Wśród analizowanych rynków rolniczych znalazł się również rynek trzody chlewnej.

Świnie
20.07.2023 08:00 ASF ciągle w natarciu. Kolejne ogniska choroby

Afrykański pomór świń nieprzerwanie zbiera swoje żniwo. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już piętnaste ognisko ASF na terytorium Polski. Ostatnia lokalizacja choroby jest niezwykle zaskakująca. 

Świnie
12.07.2023 08:00 Nowe ognisko ASF. Tym razem w województwie mazowieckim

Afrykański pomór świń zbiera kolejne żniwo. Kolejne ognisko ASF zostało naniesione na mapę udostępnioną przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obecne zgłoszenie jest już 11 ogniskiem choroby w Polsce. 

Świnia
08.07.2023 14:04 Nowe ogniska ASF. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększa wiedzę na temat choroby

Główny Lekarz Weterynarii naniósł na mapę Polski kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dwa nowe miejsca występowania choroby znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. 

Świnia
30.06.2023 14:13 To już ósme ognisko afrykańskiego pomoru świń

Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń, który został wyznaczony 28 czerwca 2023 roku.  Jest to już ósme z kolei ognisko choroby trzody chlewnej. 

trzoda chlewna
16.06.2023 18:00 Hodowcy świń mają czas tylko do 30.06. Pilny obowiązek

Hodowcy świń mają niewiele czasu na spełnienie ważnego obowiązku. Do 30 czerwca 2023 r. muszą sporządzić spis wszystkich świń znajdujących się w siedzibie stada. Pilnym obowiązkiem jest również przekazanie tych informacji do komputerowej bazy danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na co hodowcy mają 7 dni od sporządzenia spisu. Niezastosowanie się do tych terminów może wiązać się z konsekwencjami.

Młode świnie
12.06.2023 19:07 Polska wolna od choroby Aujeszky’ego po 15 latach walki

Na początku czerwca zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, iż Komisja Europejska uznała Polskę za kraj wolny od choroby Aujeszky'ego, która dotykała przede wszystkim trzodę chlewną. Wszelkie kontrole oraz programy zwalczania tejże choroby były prowadzone w naszym kraju przez ponad 15 lat.

chlewnia
20.06.2022 02:02 W Przechodzisku ma powstać chlewnia na 4600 świń. Mieszkańcy wsi protestują

Chlewnia miałaby powstać w centrum miejscowości, czemu ostro sprzeciwiła się większość mieszkańców Przechodziska. Chlewnia problemem w centrum wsiMieszkańcy wsi spotykają się niekiedy z krytyką na temat swoich codziennych zajęć rolniczych ze strony napływowej ludności z miast - zazwyczaj kością niezgody są żniwa o późnych porach nocnych, intensywny zapach zwierząt gospodarskich, czy nawet zbyt głośne pianie koguta.Jak się jednak okazuje, wobec planu budowy chlewni sprzeciwiają się sami mieszkańcy wsi. Pomysł wybudowania takiego budynku wyszedł od gospodarza mieszkającego w tej samej okolicy. Pomysł zakłada, że chlew powstanie w centrum Przechodziska. Jak podaje portal podlasie24.pl, większa część mieszkańców wsi nie chce, by w okolicy powstała chlewnia mieszcząca aż 4600 świń. Powodem może być hałas i zapach, a także zanieczyszczenie lokalnego ekosystemu.

świnie lotnisko
19.03.2022 02:44 Holandia: eksperymentalny pobyt świń na lotnisku. Zwalczają nieproszonych gości

Port lotniczy Amsterdam Schiphol w Niderlandach stał się sceną interesującego eksperymentu, w którym do przeganiania dzikiego ptactwa zostaną wykorzystane świnie hodowlane. Operator lotniska w stolicy Holandii zdecydował się na próbną wizytę stada dwudziestu świń. Jak się okazuje, celem przedsięwzięcia jest podniesienie standardów bezpieczeństwa - ptaki poruszające się w pobliżu płyty lotniska stanowią bowiem duże zagrożenie dla samolotów. Świnie na lotnisku w AmsterdamieLotniska na całym świecie są organizmami działającymi wedle precyzyjnie określonych zasad, mając na względzie nie tylko szybkość i efektywność obsługi pasażerów, ale też spełnianie wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Jak się jednak okazuje, maszynom wzbijającym się w powietrze, jeszcze na pasie startowym, zagrażać może dzikie ptactwo - przykładem jest sytuacja na terenie portu lotniczego Amsterdam Schiphol w Niderlandach. Władze lotniska bezskutecznie zmagają się ze stadami dzikich gęsi, które grasują między samolotami w poszukiwaniu pożywienia. Obszar w okolicy pasów startowych pochodzi z rekultywacji obszaru położonego niegdyś poniżej poziomu morza i obfituje w atrakcyjną dla zwierząt roślinność. Niestety, ptaki stanowią zagrożenie dla mechanizmów wzbijających się w niebo samolotów. Ciekawe rozwiązanie problemu zaproponowała firma Extraordinary Pigs (ang. niezwykłe świnie) - na terenie, który upodobały sobie gęsi, ma wkroczyć stado dwudziestu świń. Szczegóły nietypowego projektu Rola świń jest z założenia prosta - po zebraniu plonów buraka cukrowego zwierzęta mają być wpuszczone na teren 202-hektarowego pola. Ziemia znajduje się między dwoma z sześciu pasów startowych lotniska. Obecność świń ma odstraszać ptaki chętne do żerowania - trzoda ma bowiem pozostać na polu przez sześć tygodni, podczas których zjedzone zostaną wszystkie smakołyki, które mogłyby być atrakcyjne dla gęsi. Po zakończeniu projektu jego pomysłodawcy mają nadzieję, że dzikie ptaki - zauważywszy "posprzątany" teren - stracą nim zainteresowanie i przeniosą się gdzie indziej. By móc zaobserwować, czy działania świń przynoszą zamierzony efekt, na sąsiednim polu po zbiorze buraków cukrowych nie wpuszczono trzody chlewnej. Na koniec eksperymentu będzie można zatem porównać, czy założenia eksperymentu ze świniami spełniają oczekiwania swoich inicjatorów. Warto dodać, że port lotniczy Amsterdam Schiphol jest nie tylko największym lotniskiem w Niderlandach, ale też trzecim co do wielkości portem lotniczym w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Mieści się na obszarze 2787 hektarów. Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego ŁaduAgrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 październikaGUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w PolsceJeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: YouTube.com / Ruptly

chlewnia pożar
19.03.2022 02:44 Gigantyczny pożar chlewni. Padło ponad tysiąc świń

Do potężnego pożaru chlewni doszło w nocy 5 października 2021 roku w jednym z gospodarstw na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak poinformowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, w wyniku zdarzenia zginęło około 120 macior, a każdej z nich towarzyszyło od 12 do 15 prosiąt. Straty w wyniku spłonięcia około tysiąca świń i chlewni właściciel szacuje na 5 milionów złotych. Gigantyczny pożar chlewni. Około tysiąc zwierząt zginęło w męczarniachInformacja o potężnym pożarze chlewni w jednym z gospodarstw w miejscowości Bara (gm. Chojna, woj. zachodniopomorskie) została przekazana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Strażacy otrzymali zgłoszenie o płonącej chlewni we wtorek 5 października 2021 roku około godziny 23:00. Na miejsce zadysponowano siedemnaście zastępów straży pożarnej z OSP i PSP. Jak przekazuje portal cenyrolnicze.pl, miejsce, w którym pojawił się ogień, stanowił tzw. sekcję porodową, czyli obszar wydzielony dla macior z prosiętami.

świnie
19.03.2022 02:44 Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Choć przewóz żywych zwierząt jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, nie wszyscy zdają sobie sprawę z podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego. Jak poinformowali lubuscy inspektorzy transportu drogowego, w ostatnim czasie zatrzymano do rutynowej kontroli mężczyznę, który przewoził ciężarówką siedemdziesiąt świń. Choć nie stwierdzono nieprawidłowości związanych z przewozem świń, to stan kierowcy pozostawiał wiele do życzenia - mężczyzna nie był trzeźwy. Rutynowa kontrola ciężarówki przewożącej świnieZgodnie z przepisami ruchu drogowego bezwzględnie zabronione jest poruszanie się jakimikolwiek pojazdami mechanicznymi po spożyciu alkoholu. Niektórzy kierowcy, ufając, że w ich organizmie nie ma już pozostałości po spożytych uprzednio trunkach, bez wahania wsiadają za kierownicę i ruszają w podróż. Decyzja taka jest niestety ogromnym błędem, który może mieć dramatyczne skutki. Lubuska Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała w ostatnim czasie o zatrzymaniu do rutynowej kontroli kierowcy ciężarówki przewożącego siedemdziesiąt świń. Do kontroli doszło we wtorek 28 września 2021 roku na drodze krajowej numer 32 w Zielonej Górze. W momencie, gdy inspektor poprosił kierowcę pojazdu o dokumenty, poczuł od niego woń alkoholu. Mężczyznę poddano badaniu alkomatem, który wykazał obecność 0,65 promila alkoholu w organizmie.

świńska grypa
19.03.2022 02:44 Francja: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem wirusa świńskiej grypy u człowieka

Na początku września 2021 roku Krajowe Centrum Referencyjne Instytutu Pasteura we Francji potwierdziło obecność rzadkiego wariantu świńskiej grypy A (podtyp H1N2) u mężczyzny pochodzącego z Bretanii. Portal ThePigSite.com, który poinformował o potwierdzonym zakażeniu świńską grypą u człowieka, nie sprecyzował wieku chorego. Wiadomo, że mężczyzna został przyjęty do szpitala, a jego stan jest stabilny. Potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem świńskiej grypy u człowieka 3 września 2021 roku Krajowe Centrum Referencyjne Instytutu Pasteura we Francji podzieliło się nietypową wiadomością: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem świńskiej grypy u człowieka. Jak podają badacze, mowa o wirusie świńskiej grypy typu A podtypu H1N2, która jest rodzajem infekcji dróg oddechowych. Mężczyzna, u którego stwierdzono zakażenie świńską grypą, pochodzi z Bretanii. Francuskie władze pracują nad ustaleniem pełnej listy osób, z którymi chory miał do czynienia w dniach poprzedzających wystąpienie objawów. Ludzie z najbliższego otoczenia zarażonego mężczyzny nie mają żadnych objawów choroby.Pacjent został przyjęty do szpitala, gdzie określono stan jego zdrowia jako stabilny.

świnia
19.03.2022 02:43 Świnia w worku na drodze. Rolnikom grozi dotkliwa kara

Właściciele zwierząt - zarówno domowych pieszczochów, jak i podopiecznych w gospodarstwach - doskonale zdają sobie sprawę, że opieka nad żywym stworzeniem jest pełna niespodzianek. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji z Biłgoraju, w ostatnich dniach w trakcie podróży do domu małżeństwo rolników zgubiło po drodze swojego prosiaka. Zwierzak odnalazł się w dość nieprzyjemnych okolicznościach - na worek ze świnią w środku najechał kierowca audi. Za szereg niedopatrzeń właścicielom grozi do roku pozbawienia wolności. Świnia zgubiona w transporcieSytuacja, która miała miejsce w czwartek 16 września 2021 roku w Biłgoraju (woj. lubelskie) z pewnością należała do bardzo nietypowych. Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju otrzymała zgłoszenie od zaniepokojonego 23-letniego kierowcy audi, który utrzymywał, że zupełnie przypadkowo wjechał na leżący na drodze worek ze świnią w środku. Funkcjonariusze bez chwili wahania ruszyli na miejsce zdarzenia.

świnie
19.03.2022 02:42 Ciężarówka runęła do rowu. Padło dwadzieścia świń

Portal kosciannasygnale.pl podzielił się szokującą informacją o zdarzeniu, które miało miejsce w województwie wielkopolskim: ciągnik siodłowy przewożący 160 świń wpadł do przydrożnego rowu. Powodem było niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze. W wyniku dramatycznego wydarzenia śmierć poniosło 20 zwierząt. Ciężarówka ze świniami wylądowała w rowieNic nie zapowiadało, by w pogodny wtorek 24 sierpnia 2021 roku miało dojść do niepokojącego zdarzenia na drodze z Bieżynia do Bielewa (woj. wielkopolskie). 22-letni kierowca podróżujący ciągnikiem siodłowym MAN z naczepą przewoził około 160 świń. W pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego ciężarówka runęła do przydrożnego rowu. Jak podaje policja, mieszkaniec powiatu żuromińskiego rozwinął zbyt dużą prędkość podczas jazdy, co stało się przyczyną całego zdarzenia. Pojazd wjechał do rowu i przewrócił się na bok.

dzik
19.03.2022 02:41 Wywożenie do lasu zamiast odstrzału. Projekt ws. dzików wstrząsnął rolnikami

Nie jest tajemnicą, że dziki w wielkiej mierze przyczyniają się do transmisji afrykańskiego pomoru świń, który od 2014 roku spędza sen z powiek hodowcom trzody chlewnej. W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, zgodnie z którym dziki nie będą traciły życia wskutek odstrzału, lecz będą łapane i wywożone poza miasto. Środowisko rolnicze wyraża głębokie zaniepokojenie odławianiem i przewożeniem dzików z miejsca na miejsce, twierdząc, że jest to prosta droga do pogorszenia sytuacji związanej z ASF. Zielony Budżet Obywatelski w Poznaniu na temat dzikówDziki, piękne i mądre stworzenia zamieszkujące europejskie lasy, w ostatnim czasie stały się negatywnymi bohaterami za sprawą roznoszonego przez nie afrykańskiego pomoru świń. Co więcej, dziki coraz częściej wchodzą na teren miast w poszukiwaniu pożywienia, niejednokrotnie terroryzując mieszkańców swoim niefrasobliwym i śmiałym zachowaniem. W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, który nie zakłada odstrzału dzików w celu pozbycia się ich z terenu miasta. Zamiast tego zwierzęta mają być śledzone, odławianie i wywożone do lasu. W krótkim czasie projekt z Poznania wzbudził wielkie emocje wśród hodowców trzody chlewnej, którzy obawiają się, że przewożone dziki z łatwością rozprzestrzenią ASF i narażą polskie rolnictwo na ogromne niebezpieczeństwo i dalsze straty.

Michał Wojtczak OSP Golina - koło Jarocina/Facebook
19.03.2022 02:41 Ciężarówka przewożąca świnie wypadła z drogi. Kilka zwierząt padło

Pomiędzy Goliną a Jarocinem (woj. wielkopolskie) samochód ciężarowy przewożący świnie wypadł z drogi. Jak powiadomiono, nie wszystkie zwierzęta przeżyły zdarzenie. Do zdarzenia doszło w miniony wtorek, 13 lipca bieżącego roku. Jak powiadomił Michał Wojtczak z OSP Golina, strażacy ochotnicy zostali zadysponowani do zdarzenia o godzinie 11:48.

świnie
19.03.2022 02:41 Dramat na drodze. Tir ze świniami wjechał do rowu

W środę 14 lipca 2021 roku przed godziną 11:00 doszło do dramatycznego zdarzenia na trasie S11 między Obornikami a Poznaniem: samochód ciężarowy przewożący świnie wjechał do przydrożnego rowu. Na miejscu przybyli strażacy i funkcjonariusze policji. Droga została zablokowana. Tir ze świniami w rowiePrzewóz żywych zwierząt zawsze wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Niestety, czasami nawet pomimo spełniania wszelkich norm bezpieczeństwa, w podróży może dojść do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Jak podaje portal epoznan.pl w środę 14 lipca 2021 roku przed południem tir przewożący świnie wjechał nagle do przydrożnego rowu. Na obecną chwilę nie podano, ile zwierząt znajdowało się w transporcie, ani w jakim są stanie. Nie wiadomo również, co mogło być przyczyną zdarzenia.