RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Czy na przyczepie rolniczej można przewozić pasażerów? Prawo mówi jasno
pixabay.com (CC0)

Czy na przyczepie rolniczej można przewozić pasażerów? Prawo mówi jasno

19 marca 2022

Zapisy prawne dotyczące sposobu przewożenia ładunków i osób nie zawsze są dobrze interpretowane przez uczestników ruchu drogowego. Na wsi dość często zdarza się, że rolnicy przewożą na przyczepach pasażerów. Choć prawo zabrania tego typu czynności, to istnieją od niej pewne wyjątki.

Historią, która poruszyła w ostatnim czasie opinię publiczną, był proces rolnika tłumaczącego się przed sądem za przewożenie ludzi przyczepą. Jak się okazało, sędzia uznał jego rację i nie przyznał mu żadnej kary.

Dodatkowi pasażerowie na maszynach rolniczych

Bądźmy szczerzy - większość osób, która zajmuje się zawodowo pracą w gospodarstwach, doświadczyła w swoim życiu choćby krótkiej podróży przyczepą rolniczą. Kwestią, nad którą na co dzień niewiele osób łamie sobie głowę, jest pytanie: czy tego typu praktyki są zgodne z prawem?

W kwestii poruszania się pojazdami mechanicznymi prawo mówi jednoznacznie: dozwolone jest przewożenie osób tylko w sytuacji, gdy dany ciągnik jest do tego przystosowany, tj. ma dodatkowe siedzisko w kabinie.

Pasażerowie nie mogą również podróżować na dyszlach, elementach karoserii, pomostach itp. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją od tej reguły pewne wyjątki, które dotyczą podróżowania poza kabiną kierowcy w samochodach ciężarowych.

Wyjątki od reguły

Sprawę wyjaśnia artykuł 63 Ustawy Prawo o ruchu drogowym . Dowiadujemy się z niego, że w pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

W sytuacji, gdy dysponujemy pojazdem rejestrowanym (np. kombajn, ciągnik), w którym jest jasno wykazane, ile osób może nim podróżować, w żadnym wypadku nie wolno przekraczać liczby pasażerów określonej w dokumentach.

Co ciekawe, istnieje możliwość przewozu ludzi samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy w momencie, gdy maszyna spełnia warunki techniczne niezbędne do przewodu osób, a pasażerowie nie podróżują między ładunkiem a kabiną kierowcy.

Można zadecydować o podróży poza kabiną kierowcy również w sytuacji, gdy osoby mają możliwość zajęcia miejsc siedzących, a prędkość pojazdu nie przekracza 50 km/h.

Pomimo pewnych możliwości podróżowania poza kabiną kierowcy warto pamiętać, że na pierwszym miejscu podczas prac rolnych jest bezpieczeństwo - w momencie, gdy brak pewności co do słuszności naszych działań, najlepiej zrezygnować z podróży przyczepą.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś