Estonia zakazuje hodowli zwierząt na futro. "Kiedy Polska dołączy do tego grona?"
Jak powiadomiła Marta Korzeniak Menadżerka ds. Komunikacji ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, dziś 2 czerwca bieżącego roku po godzinie 13 parlament Estonii przegłosował zakaz hodowli zwierząt na futro.
- Tym historycznym krokiem pokazał, że dobrostan zwierząt jest coraz ważniejszym priorytetem w społeczeństwie. Według ostatniego sondażu aż 75% społeczeństwa Estonii nie popiera hodowli lisów i norek na futro - wskazują przedstawiciele Otwartych Klatek.
Parlamentarzyści "za"
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Otwarte Klatki, już w styczniu ubiegłego roku estoński oddział Stowarzyszenia Otwarte Klatki - Nähtamatud Loomad do parlamentu przekazał petycję w sprawie. Jak się okazuje, z 6161 cyfrowymi podpisami, była najchętniej podpisywaną petycją do tej pory w Estonii.
Co więcej, w czerwcu 2020 roku członkowie parlamentu zainicjowało projekt poprawek do Ustawy o Ochronie Zwierząt, zgodnie z którym, zakaz hodowli zwierząt futerkowych ma nastąpić do 2026 roku.
Natomiast dziś w parlamencie estońskim odbyło się głosowanie w sprawie wprowadzenia zakazu hodowli na futra. Zdecydowana większość zagłosowała za przyjęciem zakazu.
Trendy w UE
Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki w informacji prasowej podkreśliła, że trend odejścia od futer jest coraz bardziej zauważalny w całej Unii Europejskiej.
- Liczymy, że polscy politycy wprowadzą swoje obietnice w życie i jak najszybciej zakończą ten okrutny przemysł również w naszym kraju - dodała.
Przypomnijmy, zakaz hodowli zwierząt na futra został już prowadzony między innymi w Norwegii, Chorwacji, Holandii, czy w Austrii.
"Kiedy Polska dołączy do tego grona?"
Wiadomość o decyzji estońskich parlamentarzystów została także zamieszczona przez Otwarte Klatki na Twitterze.
- Kiedy Polska dołączy do tego grona? - padło pytanie, skierowane do Grzegorza Pudy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Mateusza Morawickiego.
Jak przypominają Otwarte Klatki, w Polsce także zbierane są podpisy pod petycją w sprawie "zakończenia hodowli zwierząt na futro" . Petycję, którą na ten moment popisało 128809 osób, znaleźć można > tutaj <. Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: Materiały prasowe Otwarte Klatki