RolnikInfo.pl
ferma

unsplash.com / fot. Brooke Cagle

W Czeremsze ma powstać kurnik na 74 tys. kur. Mieszkańcy protestują

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ferma kur z miejscem na 74 tysiące ptaków ma powstać w miejscowości Czeremcha. Mieszkańcy wsi okazali swoje niezadowolenie m.in. ze względu na bliskość inwestycji do swoich domostw. By zablokować budowę fermy, pod specjalną petycją podpisało się już ponad pół tysiąca osób.

Ferma ma przeszkadzać mieszkańcom nie tylko w codziennym życiu, ale także w prowadzeniu okolicznych gospodarstw agroturystycznych ze względu na uciążliwe zapachy i hałasy gospodarskie. 

Problematyczna ferma kur

Zazwyczaj słyszy się o konfliktach na wsi związanych z prowadzeniem działalności rolniczej przez okolicznych gospodarczy i niezadowoleniem ze strony ludności napływowej. Problemem są zapachy, czasem również hałasy o nietypowych porach. 

Jak się okazuje, bardzo duże niezadowolenie z powodu budowy fermy kur potrafią okazać również i sami mieszkańcy wsi. Sytuacja w miejscowości Czeremcha położonej na Podlasiu robi się coraz bardziej napięta - mieszkańcy zdecydowanie nie życzą sobie kurzej fermy w sąsiedztwie. 

Kurza ferma ma mieć potężne rozmiary - plany budowy podają, że ma składać się z ośmiu kurników, które w sumie pomieszczą aż 74 tysiące ptaków. Do akcji zatrzymania budowy inwestycji włączyli się nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także działacze lokalnego stowarzyszenia Zielona Czeremcha.

Co dalej?

W efekcie poruszenia wśród mieszkańców Czeremchy powstała petycja, której celem jest blokada inwestycji. Podpisało się pod nią ponad pół tysiąca osób - argumentują, że planowane kurniki przyczynią się do pogorszenia kondycji środowiska naturalnego.

Ponadto mieszkańcy obawiają się, że obecność fermy kurzej wpłynie na znaczne obniżenie komfortu życia, uniemożliwi rozwój agroturystyki oraz przyczyni się do zniszczenia infrastruktury drogowej. Podnoszą się również głosy o możliwym zagrożeniu epidemiologicznym dla ludzi i zwierząt, a także o zbyt dużym natężeniu hałasu.

Nie mniej istotnym aspektem, na który uwagę zwracają przeciwnicy budowy fermy kurzej, jest fakt, iż wartość nieruchomości nieuchronnie spadnie nawet o 50%. Stowarzyszenie Zielona Czeremcha apeluje do inwestora o wybranie innego miejsca na budowę przemysłowej fermy kurzej.

Zanim jednak dojdzie do jakichkolwiek działań na placu budowy, inwestorowi potrzebne jest uzyskanie decyzji środowiskowej na budowę fermy. By ją otrzymać, opinię o planach musi wydać kilka lokalnych instytucji.

Wójt gminy Jerzy Wasiluk zdradził, iż wszczęto procedurę dotyczącą udziału lokalnej społeczności w postępowaniu administracyjnym, którego skutkiem na być wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy fermy. 

Czy w takim razie istnieje szansa, że ferma na 74 tysiące kur jednak powstanie w Czeremsze? Na to pytanie jeszcze nie sposób odpowiedzieć - sprawa jest nadal w toku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >