Ile Polacy wydają na żywność? Jemy więcej niż Niemcy
Produkty spożywcze stanowią konkretną część miesięcznego budżetu każdej z polskich rodzin. Zespół Picodi przeanalizował wydatki przeznaczane przez mieszkańców na żywność w ponad 105 krajach na całym świecie. Jednym z tych krajów była Polska. Przebadani zostali również m.in.: mieszkańcy Niemiec czy też Rosji.
Jaką część budżetu przeznaczamy na żywność?
Z analizy raportu przygotowanego przez ekspertów Picodi wynika, iż w Polsce na żywność każdego miesiąca przeznaczamy blisko 17,2% miesięcznego budżetu . W zależności od kraju ogólne wydatki na żywność wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wszystkich miesięcznych wydatków.
W rankingu znalazły się też kraje, w których na jedzenie oraz napoje bezalkoholowe, wydaje się mniej niż 1/10 wszystkich wydatków poniesionych w ciągu miesiąca . Do takich krajów należą m.in. Stany Zjednoczone - 6,7%, Singapur - 8,4%, Wielka Brytania - 8,7 %, Irlandia - 9,2%, a także Szwajcaria - 9,9%.
Ile wydajemy na jedzenie?
Z badań wynika, iż przeciętny Polak miesięcznie przeznacza na żywność 17,2% swojego budżetu. Na 105 krajów zajmujemy na 32 miejsce. Podobną część budżetu przeznaczają mieszkańcy Portugalii (17,5%), Japonii (16,7%) oraz Grecji (17,6%).
Na tle naszych sąsiadów wypadamy następująco: Niemcy muszą przeznaczyć 12% , Czesi 16,1%, Słowacy 19,6%, a Rosjanie 29%. Najwięcej jednak z miesięcznego budżetu muszą wygospodarować Białorusini - 32,1% oraz Ukraińcy - aż 41,6 %.
Gdzie wydaje się najwięcej na jedzenie?
Rekordzistami są mieszkańcy krajów, gdzie na żywność przeznacza się ponad połowę miesięcznego budżetu. Taka sytuacja ma miejsce w krajach takich jak Nigeria 59%, Mjanma (Birma) 56,6% oraz Kenia 56,1%. Przelicznik ten nie zawsze jest równoznaczny z panującym w tych krajach dobrobytem. Zdarza się, że po zakupie żywności i opłaceniu podstawowych rachunków, na resztę miesiąca zostaje niewystarczająca ilość środków do życia.
Jeśli przeliczy się dane procenty na konkretne kwoty, najwięcej na miesięczne wydatki żywnościowe przeznaczają Szwajcarzy - 325 euro, Norwegowie - 308 euro oraz Duńczycy - 281 euro. Polacy wydają miesięcznie 128 euro, co w przeliczeniu na PLN, wynosi ok. 571 zł.