Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Polska w ogonie UE. Rolnictwo ekologiczne musi się rozwijać
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 22.08.2023 17:32

Polska w ogonie UE. Rolnictwo ekologiczne musi się rozwijać

None
pexels.com @Akil Mazumder

Każdy kraj członkowski Unii Europejskiej jest zobowiązany do rozwoju rolnictwa ekologicznego. Szacuje się, że do 2030 roku co najmniej 25% gruntów ornych będzie przeznaczone na produkcję ekologiczną. Niektóre kraje nie maja się o co martwić, ponieważ już dawno przekroczyły ten próg. Jednak wszystko wskazuje na to, że wielu polskich rolników w ciągu kilku lat będzie musiało zmienić specyfikę swojej produkcji. 

Polityka UE kładzie nacisk na rozwój rolnictwa ekologicznego

W Unii Europejskiej, całkowita powierzchnia gruntów rolnych przeznaczonych pod rolnictwo ekologiczne wynosi ponad 9% całkowitej powierzchni gruntów ornych. Największy odsetek tego typu upraw stanowią trwałe użytki zielone (42%), uprawy przeznaczone na pasze objętościowe (17%) i zboża (16%) oraz uprawy wieloroczne (11%). Unijnymi liderami w rolnictwie ekologicznym są Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy. 

Unijna strategia “Od pola do stołu” to kompleksowy program modernizacji sektora rolno spożywczego, którego celem jest przeznaczenie na produkcję ekologiczną 25% gruntów ornych. Specjaliści uważają, że jest to osiągalne do 2030 roku.

Polskie rolnictwo ekologiczne rozwija się, ale powoli

Krajowy Plan Strategiczny przewiduje rozwój rolnictwa ekologicznego ale w znacznie wolniejszym tempie. Przewiduje się, że w Polsce do 2030 roku, plony z co najmniej 7% gruntów ornych będą posiadać certyfikat ekologiczny. Wiele wskazuje na to, że jest to realny scenariusz.

Obecnie, według najnowszych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce ekologiczną produkcję prowadzi ponad 21 tysięcy gospodarstw rolnych, co przekłada się na 550 000 ha ziemi rolnej przeznaczonej na uprawy ekologiczne. To 5% wszystkich gruntów ornych leżących na terenie naszego kraju. Jeszcze w 2020 roku odsetek ten wynosił zaledwie 3,5%, natomiast w 2018 roku 3,3%. 

Najwięcej rolnych użytków ekologicznych znajduje się w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Wiele rolników ekologicznych swoją działalność prowadzi również w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim oraz podlaskim. 

Ile jest warty polski rynek ekologiczny?

Według raportu przygotowanego przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsnIQ, wartość polskiego rynku żywności ekologicznej w 2021 roku szacuje się na niemalże 1,4 mld zł w cenach detalicznych. Wartość ta stanowi jedynie 0,5% całego rynku spożywczego. 

Są nisze rynkowe, które wydają się być idealnym miejscem zbytu towarów z certyfikatem eko. Od wybuchu pandemii covid 19, obserwuje się intensywny wzrost sprzedaży żywności ekologicznej za pośrednictwem sieci internetowej. W ciągu ostatnich trzech lat liczba sklepów online posiadających w swoim asortymencie produkty ekologiczne wzrosła o ponad 200%. Zdecydowana większość z nich oferuje jedynie towar suchy, min. mąki, orzechy, pestki, suszone owoce. 

Źródło: praskagieldaspozywcza.pl, jemyeko.com

Tagi: Ekologia