Import rosyjskiego zboża? MRiT odpowiada
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii import rosyjskiego zboża w żadnym stopniu nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu Polski. Jak argumentują swoją decyzję?
Wniosek o zakaz importu rosyjskiego zboża
Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wprowadzenie zakazu importu zbóż z Rosji na zasadach analogicznych jak w przypadku Ukrainy . Związek przygotował nawet stosowny projekt rozporządzenia, który mógłby służyć temu celowi.
Działacze ZZR „Korona” wskazywali, że import ziarna z Rosji odbywa się co prawda w stosunkowo małej skal i, jednak w obecnej sytuacji trudno zaakceptować fakt, że jest on nadal dopuszczalny . Wskazują, że to właśnie Rosja jest odpowiedzialna za obecne zawirowania na rynku zbóż . W pierwszej kolejności poprzez wywołanie wojny na Ukrainie , wynikiem której jest zmasowany import zbóż z Ukrainy oraz poprzez stosowanie nadwyraz zaniżonych cen sprzedawanego zboża .
Handel jedynie w kompetencjach KE
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nie wprowadzi zakazu importu rosyjskiego zboża do Polski , swoją decyzję argumentuje brakiem do tego jakichkolwiek podstaw prawnych. W jego ocenie ziarno z Rosji w żaden sposób nie wpływa na kwestie bezpieczeństwa publicznego . Resort zaznacza, że polityka handlowa leży w wyłącznej kompetencji Komisji Europejskiej.
MRiT oznajmiło, że w celu ochrony unijnych producentów przed skutkami nieuczciwego lub nielegalnego importu produktów spoza UE, możliwe jest jedynie użycie unijnych Instrumentów Ochrony Handlu przez Komisję Europejską , takich jak m.in.: cła antydumpingowe i antysubsydyjne oraz ograniczenia przed nadmiernym importem typu safeguard. Resort podkreśla jednak, że ten ostatni środek jest bardzo rzadko stosowany. Natomiast nałożenie wymienionych ceł jest jedynie czynnością techniczną, a nie instrumentem politycznym , której celem jest przywrócenie zasad uczciwej konkurencji.
MRiT precyzuje, że środki ochronne w tym przypadku nie znajdują zastosowania z uwagi na brak stosownych dowodów nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez Federację Rosyjską oraz brak niekontrolowanego importu, który znacząco zagrażałby interesom unijnych producentów .
Różnica pomiędzy importem z Rosji, a z Ukrainy?
Resort podkreśla, że wprowadzony 15 września 2023 r. zakaz importu do Polski produktów rolnych z Ukrainy, motywowany był przede wszystkim kwestiami zapewnienia bezpieczeństwa publicznego . MRiT podkreśla, że potencjalna skala importu z Ukrainy budziła wtenczas uzasadnione obawy w kwestii destabilizacji rynku rolnego w Polsce . W ocenie resortu powyższe argumenty nie mają zastosowania w odniesieniu do relatywnie małego importu zbóż z Rosji .
Ministerstwo zwraca uwagę, że zarówno przyjmowanie sankcji na forum organizacji międzynarodowych , których członkiem jest Rzeczpospolita Polska, jak i ich wdrożenie do polskiego prawa krajowego , jest koordynowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych . Resort podkreśla, że UE dotychczas nie zdecydowała się jeszcze wprowadzić sankcji na rosyjskie zboże .
Pomimo bezsprzecznej odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za kryzys zbożowy, mając na względzie wyłączną kompetencję Unii Europejskiej w zakresie polityki handlowej oraz kwestii sankcji międzynarodowych, a także braku wpływu importu zboża z Federacji Rosyjskiej na bezpieczeństwo publiczne Rzeczypospolitej Polskiej, nie ma podstawy prawnej do podjęcia przez ministra rozwoju i technologii działań wskazanych we wniosku (autorstwa ZZR Korona – red.) – przekonuje MRiT.