Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zełenski o zbożu: „Stopniowo pozbywamy się emocji”
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 26.09.2023 08:59

Zełenski o zbożu: „Stopniowo pozbywamy się emocji”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wypowiedział się na temat ostatnich wydarzeń skupiających się wokół ukraińskiego zboża. Swoimi przemyśleniami podzielił się w nagraniu udostępnionym na jednym z portali społecznościowych. 

Spór o zboże z Ukrainy

Na początku maja br. Komisja Europejska wprowadziła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych, takich jak pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, po czym zostały przedłużone do połowy września. Ustanowione w maju embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

Dzień później, 16 września w życie weszło rozporządzenie, mówiące o  bezterminowym zakazie przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Podobne decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych z Ukrainy podjął również rząd Węgier i Słowacji. Po ich decyzji Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO)

W ciągu kilku dni Agencja Reutera podała, że Słowacja i Ukraina utworzyły system licencji dotyczący handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez ten kraj embarga na import ukraińskich produktów. Po wszystkim władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do WTO przeciwko Słowacji.

Polski rząd uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych Komisji Europejskiej. W piątek 15 września Kijów zobowiązał się do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających niekontrolowany napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej, rozwiązującej ten problem.

Nagranie Prezydenta Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałek 25 września opublikował na Facebooku nagranie, w którym informował o przeprowadzonej naradzie z członkami rządu i biura prezydenta w sprawie eksportu zboża. Jak podaje, podczas spotkania zostały skoordynowane dalsze kroki oraz odnotowane osiągnięte dotychczas wyniki.

Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża - podkreślił prezydent Zełenski. - Praca z sąsiadami może i musi stać się całkowicie konstruktywna i Ukraina robi w tym celu wszystko - zapewnił.

Ustalenia podczas spotkania

Po pierwsze - wymienił Zełenski - Komisja Europejska poparła tzw. mapę drogową w sprawie wzajemnego monitoringu eksportu zboża. Po drugie - kontynuował - stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu w większości spraw.

- Praca z sąsiadami może i musi stać się całkowicie konstruktywna i Ukraina robi w tym celu wszystko - zapewnił Prezydent Zełenski.

- Po trzecie, jestem wdzięczny tym naszym partnerom, którzy nie dopuścili do złamania zasad handlowych UE i umowy stowarzyszeniowej. Tak samo konstruktywnej wspólnej pracy, jak z Bułgarią i Rumunią, oczekujemy od naszych innych krajów sąsiedzkich - wskazał Prezydent Ukrainy.