RolnikInfo.pl
indyk

WCVB Channel 5 Boston

USA: agresywne indyki straszą mieszkańców miasta. Zacięta walka trwa

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W niewielkim miasteczku na wschodnim wybrzeżu USA zmaga się od pewnego czasu z inwazją agresywnych indyków. Sprawa zaogniła się do tego stopnia, że o ostrożność zaapelował do mieszkańców szef lokalnego urzędu do spraw kontroli zwierząt.

Indyki z miasteczka Wenham w USA są zdziczałe - 37 ptaków zostało wypuszczonych na wolność w latach 70. przez naukowców, którzy chcieli reintrodukować gatunek na tym terenie.

Inwazja indyków w mieście

Przyzwyczailiśmy się już nieco do informacji o dzikach plądrujących miejskie obszary, a także o wilkach wdzierających się na prywatne posesje. Tym razem w roli agresora występują indyki.

Choć wyglądają one na typowych mieszkańców wiejskiej zagrody, to kryją w sobie wielką siłę, która poraża swoim rozmachem okolicznych mieszkańców amerykańskiego miasteczka. 

Każdy, kto choć raz w życiu był goniony przez wściekłego indyka, doskonale zdaje sobie sprawę, że energii tego ptaka nie można po prostu zlekceważyć.

W latach 70. XX wieku biolodzy z instytutu Massachusetts Division of Fisheries and Wildlife wypuścili nieopodal miasteczka Wenham na wolność 37 indyków. W przeszłości indyki występowały dziko na opisywanym obszarze tak, jak na polskiej wsi występują bażanty.

Mimo to indyki zniknęły z dzikiej przestrzeni w XIX wieku, a biolodzy chcieli je tam przywrócić. Z czasem populacja indyków rozrosła się do tego stopnia, że obecnie liczy aż 35 tysięcy ptaków.

Są one zwierzętami o mocnym charakterze i silnym zmyśle terytorialnym, a okolicznych mieszkańców zaczęły z czasem traktować jak intruzów. 

Mieszkańcy są zastraszeni

Telewizja WCVB Channel 5 Boston wyemitowała materiał filmowy (który znajduje się również na portalu YouTube.com) opisujący sytuację z indykami w Wenham, nadając mu tytuł: Okropne indyki terroryzują okolice Hyde Park.

Jak podają media, doszło już do kilku bezpośrednich ataków indyków na ludzi. Na szczęście nikt nie ucierpiał w żaden poważniejszy sposób. Ptaki atakują swoje ofiary dziobem, drapią też pazurami. Problem dotyczy w głównej mierze młodych samców. Biolodzy utrzymują, że jest to sposób na zaznaczenie swojej dominacji na danym terenie.

Steve Kavanaugh jest szefem instytucji zajmującej się kontrolą zwierząt, tzw. Animal Control, a w sprawie agresywnych indyków wydał komunikat skierowany do okolicznych mieszkańców. Prosi w nim o szczególną ostrożność w wobec ptaków, a także przekazał rady, w jaki sposób unikać spotkań z indykami.

Sprawą zainteresowały się media. Jak dowiedzieli się dziennikarze, indyki stoją przy samochodach, uniemożliwiając z nich wyjście ludziom. Co więcej, niektóre ptaki śpią na dachach domów. Zwierzęta często przechadzają się po jezdni i gonią pojazdy.

Czy mieszkańcy amerykańskiego miasteczka będą mogli kiedyś odetchnąć z ulgą? Sprawa nie jest zamknięta, a lokalne władze nie wyszły póki co z żadnym konkretnym pomysłem mającym na celu ukrócenie agresywnych zachowań indyków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: interia.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >