Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY
IGOR STEVANOVIC SCIENCE PHOTO LIBRARY

Jeszcze 23 czerwca ubiegłego roku zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) ws. udzielania przez rolników informacji o wykorzystaniu materiału siewnego. Równocześnie Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła o wyjaśnienie pozyskania, a także bezprawnego użycia danych osobowych przez Agencję Nasienną Sp. z o.o. w Lesznie.

W piśmie skierowanym do Krajowej Rady Izb Rolniczych zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się o podanie podstawy prawnej, z której wynika, że rolnicy nie mają obowiązku udzielania informacji Agencji Nasiennej Sp. z o.o. w Lesznie w zakresie wykorzystania materiału z własnych zbiorów, jako materiału siewnego w swoich gospodarstwach.

- Zwracamy się o podanie podstawy prawnej braku obowiązku informacyjnego rolników w tym zakresie na wezwanie Agencji, jak również wzywania przez tę instytucję do podania nazwiska i adresu osoby lub osób, które wykonały dla rolnika usługę przetworzenia danego materiału ze zbioru na materiał siewny oraz do podania nazwiska i adresu dostawcy lub dostawców kwalifikowanego materiału siewnego, tj. danych chronionych w świetle RODO - napisał prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Stanisław Myśliwiec.

Stanowisko Agencji Nasiennej

Agencja Nasienna w piśmie w sprawie, którą zgłaszała Lubuska Izba Rolnicza, zaznaczyła, że udzielanie wyżej wymienionych informacji wynika z art. 8 Rozporządzenia Komisji nr 1768/95 (WE).

- Wykonywanie uprawnień, wynikających z przepisów Rozporządzenia Komisji, stanowi więc realizację interesów prawnych naszej Agencji, jako organizacji hodowców, czyli przewidzianą art. 6 ust. 1f) RODO podstawię prawną przetwarzania danych osobowych - odpowiedział Paweł Kochański, prezes zarządu.

Jak wskazano w odpowiedzi, wszelkie wątpliwości, dotyczące przetwarzania danych są niezasadne.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Lubuska Izba Rolnicza