RolnikInfo.pl
rosja

pixabay.com / fot. IGORN

Rosja uderzyła w polskich rolników. Embargo po kontroli online

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie media obiegła niepokojąca wieść o tym, że rosyjskie władze zdecydowały o nałożeniu embarga na pasze dla zwierząt pochodzące z Polski. Jak się okazuje, decyzja zapadła po kilkudniowej kontroli, która była przeprowadzona w formie online.

Co ciekawe, Rosja nałożyła to samo embargo również na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej - Niemcy, Holandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Czechy. Polski minister rolnictwa twierdzi, że decyzja ta ma charakter polityczny.

Rosja zamyka kolejne drzwi

Polskich producentów pasz dla zwierząt z pewnością nie ucieszy fakt, że od 25 czerwca 2021 roku rosyjskie władze zdecydowały się nałożyć na ich produkt embargo.

Przed wprowadzeniem zakazu strona rosyjska przeprowadziła kontrolę w formie online w dniach 8-16 czerwca. Po wszystkim stwierdzono ograniczenie importu polskich pasz do Rosji.

Oburzenia nie kryje szef resortu rolnictwa, Grzegorz Puda. Polityk bez wahania stwierdził, że rosyjskie obostrzenia mają charakter polityczny.

gienek i andrzej

Dzień, w którym Gienek i Andrzej nie przyjmą gości. Powód zaskakuje

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły sprawy

Warto dodać, że ograniczenia importu pasz dotyczą nie tylko Polski, ale również innych europejskich krajów takich jak Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy czy Holandia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedział, że w kwestii embarga ze strony Rosji będzie przeprowadzał rozmowy z Komisją Europejską.

Decyzję o embargu Rosja przekazała polskim władzom we wtorek 22 czerwca 2021 roku. Obostrzenia dotyczące importu polskich i innych europejskich pasz do Rosji obowiązują natomiast od 25 czerwca 2021 roku.

Jak nieoficjalnie podaje portal Wrp.pl, pomimo przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów podczas kontroli, strona rosyjska nie chciała spotkać się z przedstawicielami polskich lekarzy weterynarii.

Choć utrata dużego rynku rosyjskiego może wywołać niemały chaos na rynku pasz dla zwierząt, to warto dodać, że po wprowadzeniu embarga przez Rosję w 2014 roku na wiele polskich produktów, nasi przedsiębiorcy szybko znaleźli inne rynki zbytu.

Co ciekawe, obostrzenia ogłoszone przez Rosję najbardziej uderzyły w nią samą, doprowadzając do poważnych strat finansowych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >