Izba Rolnicza - wyrównanie obniżonego dochodu
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Lutego 2021

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wyrównanie obniżonego dochodu dla producentów trzody chlewnej

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zdaniem zarządu PIR potrzebne jest uruchomienie pomocy dla producentów trzody chlewnej za ostatni kwartał ubiegłego roku.

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do prezesa Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktora Szumlewicza o uruchomienie pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu, uzyskanej przez producentów świń. Chodzi o obszary, które zostały objęte restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Co z pomocą za IV kwartał 2020 roku?

W piśmie Podlaska Izba Rolnicza przypomniała, że nabory dotyczyły jedynie wcześniejszych terminów, ale już nie IV kwartału 2020 roku.

- Nabór, który zakończył się 21 grudnia 2020 roku, dotyczył kwoty obniżonego dochodu za IV kwartał 2019 oraz I, II, III kwartał 2020 r. Straty, jakie rolnicy ponoszą z racji utrzymywania świń na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF są ogromne - przekazano w piśmie.

Policja zatrzymała dwie osoby. W transporcie ogórków przemycali narkotykiPolicja zatrzymała dwie osoby. W transporcie ogórków przemycali narkotykiCzytaj dalej

Jak zaznacza PIR, w czasie IV kwartału sytuacja finansowa była zachwiana nie tylko z powodu ASF, ale i koronawirusa.

- Dlatego tak ważna w obecnej sytuacji jest płynność finansowa, która niestety jest zachwiana z powodu ASF, ale również w wyniku panującej pandemii koronawirusa. Producenci wieprzowiny skarżą się na zakłócenia spowodowane przerwami w łańcuchach dostaw z uwagi na zamknięte lokale gastronomiczne, hotele - pojawiło się w piśmie do KRIR.

A nie trzeba przypominać, że cała branża HoReCa wciąż jest zamknięta.

Potrzebny kolejny nabór

W związku z powyższymi argumentami Podlaska Izba Rolnicza apeluje o uruchomienie naboru także za IV kwartał 2021 roku.

Więcej na temat pomocy na wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Następny artykuł