RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wyrównanie obniżonego dochodu dla producentów trzody chlewnej
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:38

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o wyrównanie obniżonego dochodu dla producentów trzody chlewnej

Izba Rolnicza - wyrównanie obniżonego dochodu
Marek BAZAK/East News

Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do prezesa Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktora Szumlewicza o uruchomienie pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu, uzyskanej przez producentów świń. Chodzi o obszary, które zostały objęte restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF w ostatnim kwartale ubiegłego roku. 

Co z pomocą za IV kwartał 2020 roku? 

W piśmie Podlaska Izba Rolnicza przypomniała, że nabory dotyczyły jedynie wcześniejszych terminów, ale już nie IV kwartału 2020 roku. 

- Nabór, który zakończył się 21 grudnia 2020 roku, dotyczył kwoty obniżonego dochodu za IV kwartał 2019 oraz I, II, III kwartał 2020 r. Straty, jakie rolnicy ponoszą z racji utrzymywania świń na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF są ogromne - przekazano w piśmie. 

Jak zaznacza PIR, w czasie IV kwartału sytuacja finansowa była zachwiana nie tylko z powodu ASF, ale i koronawirusa. 

- Dlatego tak ważna w obecnej sytuacji jest płynność finansowa, która niestety jest zachwiana z powodu ASF, ale również w wyniku panującej pandemii koronawirusa. Producenci wieprzowiny skarżą się na zakłócenia spowodowane przerwami w łańcuchach dostaw z uwagi na zamknięte lokale gastronomiczne, hotele - pojawiło się w piśmie do KRIR.

A nie trzeba przypominać, że cała branża HoReCa wciąż jest zamknięta. 

Potrzebny kolejny nabór 

W związku z powyższymi argumentami Podlaska Izba Rolnicza apeluje o uruchomienie naboru także za IV kwartał 2021 roku. 

Więcej na temat pomocy na wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza