Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Eksport polskich jabłek ruszy na potęgę? Mocna pozycja Polski wśród krajów UE
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Eksport polskich jabłek ruszy na potęgę? Mocna pozycja Polski wśród krajów UE

jabłka
unsplash.com / fot. sydney Rae

Polscy sadownicy mogą zacierać ręce - produkowanym przez nich jabłkom nie zabraknie w Europie rynków zbytu. W krajach UE widoczne są duże spadki zapasów tych owoców, odwrotnie niż ma to miejsce w naszym kraju. 

Polskie jabłka rosną w siłę

Przyzwyczailiśmy się już zapewne częściowo do świadomości, że Polska jest bardzo mocnym graczem na rynku jabłek w Europie i na świecie. Polscy sadownicy produkują jabłka o bardzo dobrej jakości - nic zatem dziwnego, że owoce z naszego kraju znajdują rynki zbytu w całej Unii Europejskiej.

Jak podaje portal sadyogrody.pl organizacja o nazwie WAPA (ang. The World Apple and Pear Association - Światowy Związek Jabłka i Gruszki) zapasy tych owoców w naszym kraju w styczniu 2021 roku osiągnęły pułap 1,37 milionów ton.

Jest to aż 63,5% więcej, niż w analogicznym okresie sprzed roku, a także o 42% więcej, niż w grudniu 2020 roku. Informacje są zatem bardzo optymistyczne - wyższy zapas jabłek w Polsce odnotowano jedynie w styczniu sezonu 2018/2019 - był on wtedy wyższy o 6,6%. 

Eksport znacząco wzrośnie?

Jak podaje wspomniane WAPA, w krajach europejskich zapas jabłek w styczniu 2021 roku był wyższy zaledwie o 7% w porównaniu do stycznia sprzed roku. Nie jest to wynik, który gwarantowałby wystarczającą ilość jabłek na rynkach europejskich. 

Inni główni producenci jabłek w Europie - Szwajcaria i Wielka Brytania - odnotowały nawet spadek zapasów aż o 8,8% w porównaniu do stycznia 2020 roku. Wniosek nasuwa się sam - wspomniane państwa będą zapewne musiały sprowadzać jabłka z zagranicy. 

Skorzystać na tym mogą w wielkiej mierze polscy sadownicy - wpłynie to na dobrą dla nich cenę jabłek i stabilne rynki zbytu. Nasuwa się jednak pytanie - co dokładnie spowodowało, że zapasy jabłek w Polsce tak bardzo wzrosły? 

Wiąże się to nie tylko z dynamiką pogody, ale także z faktem, iż w pierwszej części sezonu wyeksportowano z Polski na Białoruś znacznie mniej tych owoców.

Portal sadyogrody.pl wskazuje także na niewielki wzrost produkcji soków w 2020 roku (o 5,1%), co miałoby sugerować niewielkie zmniejszenie krajowego zagospodarowania jabłek.

Podsumowując: można powiedzieć, że tempo wzrostu zapasu jabłek w Polsce jest znacznie wyższe, niż prognozował wcześniej GUS. Jest to doskonała okazja, by dalej reklamować wspaniałe polskie jabłka za granicą.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: sadyogrody.pl