Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Sadownictwo

Sadownictwo

Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

bus iveco
19.07.2024 18:38 Kradzież busa w gminie Warka. Złodzieje perfidnie obrabowali sadownika

W nocy ze środy na czwartek doszło do kradzieży wartościowych przedmiotów z posesji jednego z mieszkańców miejscowości Dębnowola, w gminie Warka na Mazowszu. Złodzieje ukradli narzędzia, środki ochrony roślin i inne kosztowności i wywieźli wszystko busem...sadownika. 

grad
19.07.2024 13:13 Grad wymłócił zboża: rolnicy z okolic Jędrzejowa czekają na pomoc. Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad pomocą dla rolników

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że trwają prace nad uruchomieniem wsparcia dla rolników dotkniętych skutkami nawałnic i suszy. Pomoc ma być skierowana między innymi do producentów zbóż i rzepaku, którzy ponieśli straty w uprawach.

zbieranie wiśni
16.07.2024 14:34 Polski strongman pracuje w sadzie. Takich maszyn można mu pozazdrościć, przerabiał je sam

Mariusz Pudzianowski, znany wszystkim strongman od wielu lat prowadzi kilka różnych biznesów. Przedsiębiorca z Białej Rawskiej oprócz bycia sławnym sportowcem, skupia się na swoim sadzie, gdzie od kilku dni trwają zbiory wiśni. Pudzian jak prawdziwy sadownik prowadzi kombajn do owoców, nawet w czasie największych upałów. Jak sam przyznał, przez kilka lat dopracowywał swoje maszyny, aby nie zostawiały żadnej wiśni na i pod drzewkiem. Dumny z siebie siłacz, pokazuje swoje dokonania w mediach społecznościowych. 

praca w gospodarstwie
04.07.2024 15:10 Obywatel Ukrainy pomaga w gospodarstwie? KRUS informuje o zmianach w prawie

Rolnicy coraz częściej oferują pomoc przy pracy w gospodarstwie obywatelom Ukrainy. Wynika to nie tylko z zapotrzebowania na ukraińskich pracowników, lecz i z chęci pomocy mieszkańcom kraju zmagającego się z konfliktem zbronym na terenie swojej ojczyzny. W związku z powyższym KRUS poinformował, iż mieszkańcy Ukrainy będą dalej mogli legalnie przebywać na terytorium Polski, aż do 2025 roku. Ma to związek z nowelizacją przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy. 

wiśnie
29.06.2024 18:47 Sezon na wiśnie rozpoczęty. Przegląd cen na rynkach hurtowych i lokalnych

Rozpoczął się sezon zbioru owoców wiśni. Tańsza siostra czereśni może w tym roku cieszyć konsumentów bardzo krótko ze względu na trudne warunki pogodowe. 

czereśnie z ogonkami
06.06.2024 10:40 Czereśnie z Rumunii zagrożeniem dla krajowych. Sadownicy apelują do rządu

Sezon na polskie czereśnie w pełni. Owoców na targach przybywa, co stwarza niesamowitą konkurencję dla handlarzy. Najwięcej jednak nie polskich, a rumuńskich czereśni spotkać można na giełdzie. Najgorzej jest na krakowskich Rybitwach. Zagraniczne owoce sprzedawane są po niższych cenach niż polskie, dlatego rolnicy wystosowali apel do rządu, by ukrócić precedens nieuczciwej konkurencji.

gradobicie, gruszki
30.05.2024 15:55 Problem sadowników z Mazowsza. Takich owoców nikt nie kupi

Jeden z największych regionów sadowniczych w Polsce, został w sobotę nawiedzony przez burze z gradem. Ucierpieli sadownicy z zagłębia warecko- grójeckiego. Owoce na drzewach zostały całkowicie zdewastowane, a sami uprawiający obawiają się, że takich jabłek i gruszek nawet za grosze nikt nie będzie chciał kupić. To całkowicie stawia ich pod ścianą. 

drzewa zielone
25.05.2024 18:01 Dramatyczna sytuacja polskich sadowników. "Owoców nie wystarczy nawet na ciasto"

Pogoda w tym roku zdecydowanie działa na niekorzyść sadowników. Wielu z nich straciło całe swe zbiory, a wszystko przez kwietniowe przymrozki i niedawne opady gradu. Straty są ogromne, a sadownicy oczekują godziwej pomocy od rządu. Apelują o tzw. wakacje kredytowe, by móc odtworzyć swoje plantacje. 

Powódź natychmiastowa
21.05.2024 12:13 Grad, burze i powodzie. IMGW ostrzega Polaków. To nie koniec

Powodzie natychmiastowe, gradobicia i nawałnice to bilans poniedziałkowych frontów burzowych jakie przetaczają się przez Polskę od godzin porannych. Nadchodzące dni przyniosą kontynuację tych niebezpiecznych zjawisk, co widać w ostrzeżeniach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

kulki gradu
20.05.2024 11:24 Wystarczyło kilka minut, sadownicy są załamani. Zdjęcia obiegły sieć

Niedzielna pogoda zostawiła po sobie spustoszenie i łzy rozpaczy, kiedy po gradobiciu sadownicy poszli sprawdzić drzewka owocowe. Burze i gradobicia nawiedziły wczoraj okolice Opola Lubelskiego, gdzie żywioł najbardziej dotkliwie poniszczył wszelkie uprawy. W kilka minut krajobraz wiosenny zmienił się w zimowy.

Pieniądze
13.05.2024 12:58 Ogromne straty w sadach. Minister rolnictwa deklaruje pomoc sadownikom

Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw. 

bordowe czereśnie
11.05.2024 14:06 Pojawiły się pierwsze czereśnie. Cena za kilogram nawet trzycyfrowa

Nie ma wątpliwości, że ostatnie dwa miesiące to huśtawka pogodowa, która ostatecznie wpłynęła na okres wegetacyjny roślin. Marcowe temperatury sięgały nawet 25 stopni Celsjusza, natomiast kwiecień wplótł kilka potężnych dni z przymrozkami. Skutek jest taki, że owoce pojawiające się o tej porze roku są kosmicznie drogie. Wystarczy spojrzeć na pierwsze czereśnie z importu na straganach, gdzie ceny za kilogram oscylują w granicach nawet 200 zł. 

sad pieniądze
08.05.2024 18:57 Sadownicy błagają o pomoc. Straty są horrendalne

Sadownicy nie mają powodów do radości. W związku z przymrozkami ich sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu. Właściciele sadów z powiatów kraśnickiego i opolskiego proszą rząd o pomoc.

kwiaty jabłoni
26.04.2024 20:49 MRiRW szuka rozwiązań dla poszkodowanych przez przymrozki sadowników

Sadownicy mogą liczyć na pomoc resortu rolnictwa. Tak zapewniał dzisiaj w Sejmie wiceminister Stefan Krajewski. Ci, którzy nie ubezpieczyli swoich upraw i wskutek wiosennych przymrozków i stracili swoje plony, mogą liczyć na wsparcie rządu. Przymrozki wielu dały się we znaki, najgorzej jednak ucierpiały drzewa owocowe.

kwiaty jabłoni
21.04.2024 09:33 Skoki temperatur to zmora sadowników. Tak chronią drzewka przed przemarzaniem

Tegoroczna wiosna jest nietypowa. Kilka gorących dni sprawiło, że w sadach i na polach już zaczęły kwitnąć rośliny i drzewa owocowe. Choć powiedzenie “kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jest zupełnie na czasie, to jednak ostatnie wystąpienie lokalnych przymrozków zapewne da się rolnikom we znaki. Ujemne temperatury mogą poniszczyć część upraw. Jak radzą sobie z przymrozkami sadownicy?

Polskie jabłka
16.04.2024 14:37 Nadchodzi załamanie pogody. Możliwe ogromne straty

Nadchodzące dni przyniosą załamanie pogody, które może odbić się niekorzystnie na plonach. Wegetacja jest wyjątkowo rozwinięta jak na połowę kwietnia, co może oznaczać również wyjątkowo bolesne straty dla rolników. Obawiają się sadownicy, obawiają się właściciele plantacji rzepaku i ziemniaków. 

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
06.04.2024 11:40 "Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Darmowe szkolenie Ministerstwa Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało na swojej stronie internetowej o możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu “Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie zostanie przeprowadzone już na początku maja. 

ARiMR/gov.pl grad
05.10.2023 12:56 Prowadzisz sad, który poniósł straty w wyniku gradu, huraganu lub przymrozków? Złóż wniosek do ARiMR!

Właśnie ruszył nabór wniosków o pomoc dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw, w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w 2023 roku.

sad jabłoniowy
10.09.2023 14:35 Jaka odmiana jabłek króluje w polskich sadach? Są pierwsze dane

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze wyniki raportu "Struktura odmian jabłoni w polskich sadach", który został opracowany w ramach projektu "Badania Rynku Jabłek w Polsce" przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Niekwestionowanym zagłębiem produkcji jabłek w Polsce pozostaje Mazowsze, a najpopularniejszą odmianą – Gala. 

Jabłka
29.08.2023 08:00 Sadownicy zbiorą 3 mln ton jabłek w sezonie. To o milion owoców mniej niż w poprzednim roku

Związek Sadowników RP poinformował portal sadyogrody.pl o szacowanych zbiorach jabłek w obecnym sezonie. Zdaniem sadowników zbiory „będą oscylować wokół ilości 3 mln ton”. 

Papryka
27.08.2023 10:00 Producenci papryki na skraju bankructwa

Od dłuższego czasu ze strony producentów papryki dochodzą alarmujące głosy wskazujące na postępujący z dnia na dzień kryzys. Ceny papryk w skupach są przerażająco niskie, a sami rolnicy obawiają się pójścia z torbami. 

None
14.08.2023 17:08 Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców

Na konferencji w Lublinie, zorganizowanej przez International Blueberry Organization zaprezentowano oficjalne dane dotyczące globalnego rynku borówki amerykańskiej. Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej znaczącym producentem tych owoców. Liczymy się nie tylko w skali Europejskiej, ale również światowej. Popyt na borówki wyprodukowane w Polsce rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. 

jabłka
24.05.2023 11:00 23 rolników oszukanych na 700 tys. zł. Prawda wyszła na jaw

Policjanci z grójeckiej komendy poinformowali o zatrzymaniu prezesa spółki skupującej jabłka bez płacenia sprzedawcom za owoce. Mężczyzna oszukał 23 osoby na łączną kwotę blisko 700 tysięcy złotych. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Sprawa ma charakter rozwojowy.

sadownicy
19.03.2022 02:43 Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

W ostatnim czasie rolnicy ponoszą coraz większe koszty produkcji żywności. Coraz więcej kosztują też wynagrodzenia dla pracowników, których w gospodarstwach rolnych jest jak na lekarstwo. W całej Polsce rusza sezon zbioru jabłek, a sadownicy martwią się, że nie będą mieli rąk do pracy w swoich sadach. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń oferujących pracę przy zbiorze jabłek i gruszek - stawki oscylują od 15 do 17 złotych brutto za godzinę. Rozpoczęły się zbiory jabłek. Brakuje pracownikówZe względu na niezbyt korzystną pogodę, która spowolniła rozwój roślin i owoców, zbiór jabłek nabierze rozpędu w tym roku nieco później. Mimo to przezorni sadownicy już od pewnego czasu kompletują załogę pracowników do swoich sadów. Ze znalezieniem rąk do pracy jest trudno - dla Polaków proponowane stawki są zdecydowanie za niskie. Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, swój przyjazd do naszego kraju odłożyło wielu imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. Co gorsza, coraz więcej osób powtarza, że w przyszłym sezonie obcokrajowcy, którzy przyjeżdżali do Polski, wybiorą gospodarstwa m.in. w Czechach, gdzie będą mogli zarobić większe pieniądze. Warto również dodać, że według Związku Sadowników RP zbiory jabłek będą w tym roku najprawdopodobniej niższe niż zwykle i osiągną poziom około 3 milionów ton. Nie trzeba zatem podkreślać, że producenci jabłek martwią się obecnie wieloma kwestiami. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo niskie ceny, jakie oferują im pośrednicy w skupach.

sad jabłka
19.03.2022 02:43 Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Komenda Powiatowa Policji z Opola Lubelskiego poinformowała na swojej stronie internetowej o wypadku, który miał miejsce podczas pracy w sadzie. Dwóch mężczyzn przebywało na platformie przyczepionej do ciągnika rolniczego. W pewnym momencie traktor najechał na gałąź. Ze względu na obiekt, który znalazł się pod kołami pojazdu, platforma z dwoma pracującymi na niej osobami przewróciła się. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Niefortunny wypadek w sadziePrace na polach i w sadach potrafią być ryzykowne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie wypadków na wsi. Informację o kolejnym niepokojącym zdarzeniu przekazała Komenda Powiatowa Policji w Opolu Lubelskim. W sobotę 4 września 2021 roku w jednym z gospodarstw na terenie województwa lubelskiego trwały prace sadownicze. Na platformie ciągniętej przez traktor, pracowało dwóch mężczyzn w wieku 50 i 51 lat. W pewnym momencie pojazd najechał na leżącą na ziemi gałąź. Ciągnik wraz z platformą straciły równowagę, a dołączona do traktora konstrukcja z dwoma pracownikami runęła w dół.

plony
19.03.2022 02:42 Niższa jakość tegorocznych plonów. Wszystkiemu winna pogoda

Tegoroczny sezon nie był łatwy zarówno dla producentów żywności roślinnej, jak i tej pochodzenia zwierzęcego. Na plony o gorszej jakości wpłynęła przede wszystkim pogoda - nawałnice, burze, opady gradu, podtopienia i susze. Dobrym wyznacznikiem sytuacji w sektorze rolnym jest rynek hurtowy w Broniszach. Ekspert Maciej Kmera zdradza, że obecnie panuje niedobór m.in. warzyw korzeniowych i liściowych. Niekorzystna pogoda, gorsze plonySierpniowe obfite opady deszczu w dużej części Polski pokrzyżowały plany rolników, którzy przygotowywali się do żniw. Problem mają również producenci warzyw, których pola były systematycznie zalewane przez nadmiar wody opadowej. Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach,w rozmowie z Business Insider powiedział, że dostawcy towarów mają niemały problem m.in. z jakością warzyw korzeniowych i liściastych, a także śliwek. Bronisze przeżywają również niedobór sałaty, szpinaku, cebuli, śliwek, szczawiu, kalafiorów, brzoskwiń i moreli. Wiele pól nadal stoi w wodzie, a kiedy uda się wreszcie zebrać warzywa, ich duża podaż wpłynie na gwałtowny spadek cen. Maciej Kmera podejrzewa, że ze względu na problematyczność przechowywania takiego towaru, rolnicy będą chcieli go jak najszybciej sprzedać. Oznacza to, że po upłynnieniu zebranych plonów jesienne stawki za pozostałą żywność mogą niemiło zaskoczyć konsumentów wysokimi cenami.

sad
19.03.2022 02:42 W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Rolnicy muszą mierzyć się nie tylko ze szkodami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi czy spowodowanymi aktywnością dzikich zwierząt, ale też złymi zamiarami innych ludzi. Przykładem popierającym powyższą tezę może być historia jednego z sadowników z województwa świętokrzyskiego - w ciągu jednej nocy nieznany sprawca wyciął z jego sadu blisko 600 jabłoni. Pan Karol w swoim wpisie w mediach społecznościowych wyznał: - Jest to czysty przykład, do czego doprowadza zawiść i nienawiść. Z sadu zniknęło prawie 600 drzewDrzewa owocowe są wymagającymi roślinami, które potrzebują nieco czasu, by wydać odpowiedni plon. Niestety, pan Karol z Grabiny (gm. Klimontów, woj. świętokrzyskie) zamiast cieszyć się z efektów dotychczasowej pracy, będzie zmuszony posadzić nowe jabłonie w swoim sadzie. Sadownik opisał swoją poruszającą historię w mediach społecznościowych: podczas jednej z lipcowych nocy z jego sadu w tajemniczy sposób zniknęło blisko 600 drzew. Pan Karol nie ma pojęcia, kto może być odpowiedzialny za tak złośliwy czyn. Sadownik nie jest w stanie również wskazać konkretnej nocy, kiedy mogło dojść do zdarzenia - w swoim wpisie podaje, iż drzewa mogły zostać wycięte w nocy z 29 na 30 lub z 30 na 31 lipca 2021 roku.

sady
19.03.2022 02:41 Zakazano zbioru jabłek z sadu w stolicy. Karą ma być interwencja policji lub prokuratury

Owocowe Sady Żoliborskie powstały na miejscu dawnego sadu i wiele wskazywało na to, że park, w którym znajdują się jabłonie, stanie się urozmaiceniem lokalnego miejskiego krajobrazu. Jak się jednak okazuje, osoby, które będą teraz zrywały owoce z drzew, będą w konsekwencji musiały liczyć się z interwencją policji, a nawet prokuratury. Wcześniej zrywanie dojrzałych owoców z publicznego parku było dostępne dla wszystkich chętnych. Z czasem starsi mieszkańcy okolicy zaczęli zgłaszać na policję, że dojrzałe owoce sprawiają, że chodnik staje się śliski. Koniec zrywania owocówSady Żoliborskie, obecnie mające formę publicznego parku, powstały na terenie dawnego sadu. Pamiątką po nim są charakterystyczne jabłonie, z których owoców mogła korzystać lokalna społeczność. Niestety, zbieranie spadów i zrywanie owoców jest już niemożliwe. Druzgocącą informacją o zakazie owocobrania podzielił się ruch Owocowe Sady Żoliborskie na swoim facebookowym profilu. W czwartek 22 lipca 2021 roku na Facebooku pojawiła się informacja, że zakazano zbierania owoców przez sąsiadów zabrania Urząd Dzielnicy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że lokalni urzędnicy obawiali się tego, że mieszkańcy zaczną zarabiać na owocach. Kością niezgody stało się rzekome zagrożenie, jakie - według seniorów mieszkających w okolicy - jest wywołane przez obecność drzew owocowych i rosnących na nich owoców.

  • 1
  • 2