Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Sadownictwo

Sadownictwo

Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.

ARiMR/gov.pl grad
05.10.2023 12:56 Prowadzisz sad, który poniósł straty w wyniku gradu, huraganu lub przymrozków? Złóż wniosek do ARiMR!

Właśnie ruszył nabór wniosków o pomoc dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w owocujących uprawach drzew owocowych w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw, w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu w 2023 roku.

sad jabłoniowy
10.09.2023 14:35 Jaka odmiana jabłek króluje w polskich sadach? Są pierwsze dane

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze wyniki raportu "Struktura odmian jabłoni w polskich sadach", który został opracowany w ramach projektu "Badania Rynku Jabłek w Polsce" przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Niekwestionowanym zagłębiem produkcji jabłek w Polsce pozostaje Mazowsze, a najpopularniejszą odmianą – Gala. 

Jabłka
29.08.2023 08:00 Sadownicy zbiorą 3 mln ton jabłek w sezonie. To o milion owoców mniej niż w poprzednim roku

Związek Sadowników RP poinformował portal sadyogrody.pl o szacowanych zbiorach jabłek w obecnym sezonie. Zdaniem sadowników zbiory „będą oscylować wokół ilości 3 mln ton”. 

Papryka
27.08.2023 10:00 Producenci papryki na skraju bankructwa

Od dłuższego czasu ze strony producentów papryki dochodzą alarmujące głosy wskazujące na postępujący z dnia na dzień kryzys. Ceny papryk w skupach są przerażająco niskie, a sami rolnicy obawiają się pójścia z torbami. 

None
14.08.2023 17:08 Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców

Na konferencji w Lublinie, zorganizowanej przez International Blueberry Organization zaprezentowano oficjalne dane dotyczące globalnego rynku borówki amerykańskiej. Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej znaczącym producentem tych owoców. Liczymy się nie tylko w skali Europejskiej, ale również światowej. Popyt na borówki wyprodukowane w Polsce rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. 

jabłka
24.05.2023 11:00 23 rolników oszukanych na 700 tys. zł. Prawda wyszła na jaw

Policjanci z grójeckiej komendy poinformowali o zatrzymaniu prezesa spółki skupującej jabłka bez płacenia sprzedawcom za owoce. Mężczyzna oszukał 23 osoby na łączną kwotę blisko 700 tysięcy złotych. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Sprawa ma charakter rozwojowy.

sadownicy
19.03.2022 02:43 Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

W ostatnim czasie rolnicy ponoszą coraz większe koszty produkcji żywności. Coraz więcej kosztują też wynagrodzenia dla pracowników, których w gospodarstwach rolnych jest jak na lekarstwo. W całej Polsce rusza sezon zbioru jabłek, a sadownicy martwią się, że nie będą mieli rąk do pracy w swoich sadach. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń oferujących pracę przy zbiorze jabłek i gruszek - stawki oscylują od 15 do 17 złotych brutto za godzinę. Rozpoczęły się zbiory jabłek. Brakuje pracownikówZe względu na niezbyt korzystną pogodę, która spowolniła rozwój roślin i owoców, zbiór jabłek nabierze rozpędu w tym roku nieco później. Mimo to przezorni sadownicy już od pewnego czasu kompletują załogę pracowników do swoich sadów. Ze znalezieniem rąk do pracy jest trudno - dla Polaków proponowane stawki są zdecydowanie za niskie. Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, swój przyjazd do naszego kraju odłożyło wielu imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. Co gorsza, coraz więcej osób powtarza, że w przyszłym sezonie obcokrajowcy, którzy przyjeżdżali do Polski, wybiorą gospodarstwa m.in. w Czechach, gdzie będą mogli zarobić większe pieniądze. Warto również dodać, że według Związku Sadowników RP zbiory jabłek będą w tym roku najprawdopodobniej niższe niż zwykle i osiągną poziom około 3 milionów ton. Nie trzeba zatem podkreślać, że producenci jabłek martwią się obecnie wieloma kwestiami. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo niskie ceny, jakie oferują im pośrednicy w skupach.

sad jabłka
19.03.2022 02:43 Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Komenda Powiatowa Policji z Opola Lubelskiego poinformowała na swojej stronie internetowej o wypadku, który miał miejsce podczas pracy w sadzie. Dwóch mężczyzn przebywało na platformie przyczepionej do ciągnika rolniczego. W pewnym momencie traktor najechał na gałąź. Ze względu na obiekt, który znalazł się pod kołami pojazdu, platforma z dwoma pracującymi na niej osobami przewróciła się. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Niefortunny wypadek w sadziePrace na polach i w sadach potrafią być ryzykowne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie wypadków na wsi. Informację o kolejnym niepokojącym zdarzeniu przekazała Komenda Powiatowa Policji w Opolu Lubelskim. W sobotę 4 września 2021 roku w jednym z gospodarstw na terenie województwa lubelskiego trwały prace sadownicze. Na platformie ciągniętej przez traktor, pracowało dwóch mężczyzn w wieku 50 i 51 lat. W pewnym momencie pojazd najechał na leżącą na ziemi gałąź. Ciągnik wraz z platformą straciły równowagę, a dołączona do traktora konstrukcja z dwoma pracownikami runęła w dół.

plony
19.03.2022 02:42 Niższa jakość tegorocznych plonów. Wszystkiemu winna pogoda

Tegoroczny sezon nie był łatwy zarówno dla producentów żywności roślinnej, jak i tej pochodzenia zwierzęcego. Na plony o gorszej jakości wpłynęła przede wszystkim pogoda - nawałnice, burze, opady gradu, podtopienia i susze. Dobrym wyznacznikiem sytuacji w sektorze rolnym jest rynek hurtowy w Broniszach. Ekspert Maciej Kmera zdradza, że obecnie panuje niedobór m.in. warzyw korzeniowych i liściowych. Niekorzystna pogoda, gorsze plonySierpniowe obfite opady deszczu w dużej części Polski pokrzyżowały plany rolników, którzy przygotowywali się do żniw. Problem mają również producenci warzyw, których pola były systematycznie zalewane przez nadmiar wody opadowej. Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach,w rozmowie z Business Insider powiedział, że dostawcy towarów mają niemały problem m.in. z jakością warzyw korzeniowych i liściastych, a także śliwek. Bronisze przeżywają również niedobór sałaty, szpinaku, cebuli, śliwek, szczawiu, kalafiorów, brzoskwiń i moreli. Wiele pól nadal stoi w wodzie, a kiedy uda się wreszcie zebrać warzywa, ich duża podaż wpłynie na gwałtowny spadek cen. Maciej Kmera podejrzewa, że ze względu na problematyczność przechowywania takiego towaru, rolnicy będą chcieli go jak najszybciej sprzedać. Oznacza to, że po upłynnieniu zebranych plonów jesienne stawki za pozostałą żywność mogą niemiło zaskoczyć konsumentów wysokimi cenami.

sad
19.03.2022 02:42 W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Rolnicy muszą mierzyć się nie tylko ze szkodami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi czy spowodowanymi aktywnością dzikich zwierząt, ale też złymi zamiarami innych ludzi. Przykładem popierającym powyższą tezę może być historia jednego z sadowników z województwa świętokrzyskiego - w ciągu jednej nocy nieznany sprawca wyciął z jego sadu blisko 600 jabłoni. Pan Karol w swoim wpisie w mediach społecznościowych wyznał: - Jest to czysty przykład, do czego doprowadza zawiść i nienawiść. Z sadu zniknęło prawie 600 drzewDrzewa owocowe są wymagającymi roślinami, które potrzebują nieco czasu, by wydać odpowiedni plon. Niestety, pan Karol z Grabiny (gm. Klimontów, woj. świętokrzyskie) zamiast cieszyć się z efektów dotychczasowej pracy, będzie zmuszony posadzić nowe jabłonie w swoim sadzie. Sadownik opisał swoją poruszającą historię w mediach społecznościowych: podczas jednej z lipcowych nocy z jego sadu w tajemniczy sposób zniknęło blisko 600 drzew. Pan Karol nie ma pojęcia, kto może być odpowiedzialny za tak złośliwy czyn. Sadownik nie jest w stanie również wskazać konkretnej nocy, kiedy mogło dojść do zdarzenia - w swoim wpisie podaje, iż drzewa mogły zostać wycięte w nocy z 29 na 30 lub z 30 na 31 lipca 2021 roku.

sady
19.03.2022 02:41 Zakazano zbioru jabłek z sadu w stolicy. Karą ma być interwencja policji lub prokuratury

Owocowe Sady Żoliborskie powstały na miejscu dawnego sadu i wiele wskazywało na to, że park, w którym znajdują się jabłonie, stanie się urozmaiceniem lokalnego miejskiego krajobrazu. Jak się jednak okazuje, osoby, które będą teraz zrywały owoce z drzew, będą w konsekwencji musiały liczyć się z interwencją policji, a nawet prokuratury. Wcześniej zrywanie dojrzałych owoców z publicznego parku było dostępne dla wszystkich chętnych. Z czasem starsi mieszkańcy okolicy zaczęli zgłaszać na policję, że dojrzałe owoce sprawiają, że chodnik staje się śliski. Koniec zrywania owocówSady Żoliborskie, obecnie mające formę publicznego parku, powstały na terenie dawnego sadu. Pamiątką po nim są charakterystyczne jabłonie, z których owoców mogła korzystać lokalna społeczność. Niestety, zbieranie spadów i zrywanie owoców jest już niemożliwe. Druzgocącą informacją o zakazie owocobrania podzielił się ruch Owocowe Sady Żoliborskie na swoim facebookowym profilu. W czwartek 22 lipca 2021 roku na Facebooku pojawiła się informacja, że zakazano zbierania owoców przez sąsiadów zabrania Urząd Dzielnicy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że lokalni urzędnicy obawiali się tego, że mieszkańcy zaczną zarabiać na owocach. Kością niezgody stało się rzekome zagrożenie, jakie - według seniorów mieszkających w okolicy - jest wywołane przez obecność drzew owocowych i rosnących na nich owoców.

truskawki
19.03.2022 02:39 Nie zutylizowała niesprzedanych truskawek. Znana sieć wyrzuciła pracownicę na bruk

Rolnicy - jako producenci żywności sprzedawanej w sklepach - są szczególnie wrażliwi na bezzasadne marnowanie jedzenia. Nic zatem dziwnego, że duża część społeczeństwa jest oburzona decyzją sieci sklepów Dino, która zwolniła wieloletnią pracownicę dlatego, że poczęstowała niesprzedanymi truskawkami swoje koleżanki. Wszystko wskazuje na to, że zwolniona pani Helena powinna była wyrzucić zwiędnięte owoce, nawet, jeśli były zdatne do spożycia. Pracownica Dino zwolniona za niemarnowanie jedzeniaWszystko zaczęło się od wpisu pani Sylwii, córki zwolnionej ze sklepu Dino w Krzemieniewie pani Heleny. Kobieta pracowała w opisywanym miejscu jedenaście lat i - jak napisała jej córka we wpisie w mediach społecznościowych - zwolniono ją z pracy, bo żyje tak, jak nas nauczyła. Pani Sylwia w swojej wypowiedzi podkreślała fakt marnowania jedzenia i to, że wiele niesprzedanych produktów trafia na śmietnik, pomimo tego, że nadal mogły by być spożyte. Dodała: >

kobieta
19.03.2022 02:39 "Kobieta nie powinna pracować na polu". W internecie zawrzało od emocji

Choć w XXI wieku rzeczywistość kobiet w kwestii zatrudnienia jest zupełnie inna niż sto lat temu, to nadal zdarzają się sytuacje, w których echo przeszłości pobrzmiewa zaskakująco wyraźnie. Na jednej z popularnych grup rolniczych w internecie jedna z kobiet podzieliła się zaskakującym wyznaniem: "Tutaj, gdzie mieszkam, jest przekonanie, że kobieta nie powinna pracować na polu". Co więcej, ta sama internautka wyjaśniła: - Mężczyźni ogarniają wszystko sami, a kobiety (żony, córki) siedzą w domu lub pracują w mieście. Czy u was też tak jest? - zapytała. "Kobieta nie powinna pracować na polu"Pytanie internautki nie przeszło bez echa. Wśród rolników płeć piękna stanowi bardzo duży odsetek - nic zatem dziwnego, że pytanie autorki pytania wzbudziło wiele skrajnych emocji. Niektóre osoby zareagowały rozbawieniem, wskazując, że płeć nie ma żadnego znaczenia w przypadku pracy na roli - zarówno w kwestii produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Inni internauci wyrazili niedowierzanie, słysząc, że - jak stwierdziła autorka - w jej okolicy jest przekonanie, jakoby kobiety miały owocniej spędzać czas w domu lub na pracy w mieście niż na polu.

jabłka
19.03.2022 02:38 Rewolucyjne nowości z Włoch. Wyhodowano 3 odmiany jabłek o świetnych właściwościach

Nowe odmiany zostały zaprezentowane podczas styczniowego Apple Summit 202 zorganizowanego przez Apple Consortiums VOG oraz Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw Val Venosta VIP. Nowe odmiany jabłek z WłochOdmiany: Giga, Cosmic Crisp oraz RedPop zostały zaprezentowane szerszej publiczności pod koniec stycznia. Co ważne w obliczu obecnych oczekiwań konsumentów, wymienione odmiany jabłek są odpowiednie do upraw ekologicznych. Jak twierdzą producenci, wyhodowane przez nich jabłka są inne niż pozostałe - dzięki swojej unikatowości mogą zapewnić sobie dobrą pozycję na rynku. Co więcej, ich struktura i smak w znacznym stopniu może zróżnicować rynek jabłek. Zgodnie z danymi FAOSTAT z 2018 roku Włochy znajdują się na szóstym miejscu wśród światowych producentów tych owoców. Przed nimi znajdują się: Chiny, Stany Zjednoczone, Polska, Turcja i Iran.

jabłka
19.03.2022 02:38 Eksport polskich jabłek ruszy na potęgę? Mocna pozycja Polski wśród krajów UE

Polscy sadownicy mogą zacierać ręce - produkowanym przez nich jabłkom nie zabraknie w Europie rynków zbytu. W krajach UE widoczne są duże spadki zapasów tych owoców, odwrotnie niż ma to miejsce w naszym kraju. Polskie jabłka rosną w siłęPrzyzwyczailiśmy się już zapewne częściowo do świadomości, że Polska jest bardzo mocnym graczem na rynku jabłek w Europie i na świecie. Polscy sadownicy produkują jabłka o bardzo dobrej jakości - nic zatem dziwnego, że owoce z naszego kraju znajdują rynki zbytu w całej Unii Europejskiej. Jak podaje portal sadyogrody.pl organizacja o nazwie WAPA (ang. The World Apple and Pear Association - Światowy Związek Jabłka i Gruszki) zapasy tych owoców w naszym kraju w styczniu 2021 roku osiągnęły pułap 1,37 milionów ton. Jest to aż 63,5% więcej, niż w analogicznym okresie sprzed roku, a także o 42% więcej, niż w grudniu 2020 roku. Informacje są zatem bardzo optymistyczne - wyższy zapas jabłek w Polsce odnotowano jedynie w styczniu sezonu 2018/2019 - był on wtedy wyższy o 6,6%.

jabłka
19.03.2022 02:34 Dyskont sprzedaje jabłka po 1,30 zł/kg. Uderzenie w sadowników?

Tak niska kwota za owoce tego gatunku wzbudza jednak wątpliwość: czy na okazyjnych cenach nie tracą najbardziej producenci jabłek? Jabłka w okazyjnej cenieW sieci sklepów Biedronka można spotkać obecnie chyba najtańsze jabłka spośród wszystkich oferowanych w popularnych dużych sklepów spożywczych. W bieżącym tygodniu próżno bowiem poszukiwać okazyjnych cen tych owoców w sklepach Carrefour czy Lidl. Na tym tle wyróżnia się Biedronka, gdzie można znaleźć jabłka w opakowaniach mieszczących 1,5 kilograma owoców sprzedawanych po 1,99 złotych.Po przeliczeniu za jeden kilogram jabłek w dyskoncie z owadem w logo zapłacimy jedyne 1,30 złotych, co możemy zobaczyć we fragmencie aktualnej gazetki promocyjnej: W oczy rzucają się również bardzo niskie ceny wieprzowiny - schabu i karkówki. Choć dla konsumenta jest to nie lada okazja, to można zadać sobie również pytanie - jak bardzo tracą na takich promocjach rolnicy?Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-9]Nieco drożej niż w Biedronce - bo 1,99 złotych za kilogram - zapłacimy za jabłka w sieci sklepów Kaufland, co dokumentuje przedstawiona poniżej oferta z aktualnej gazetki promocyjnej sklepu: Tak jak Biedronka jasno wskazuje w swojej ofercie, iż sprzedawane owoce tego gatunku pochodzą prosto z polskich upraw (choć wiadomo, że w obecnym czasie pochodzą raczej z polskich chłodni), to w gazetce Kauflandu nie znajdziemy informacji, jakiego pochodzenia są promocyjne jabłka.