Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Jabłka

Jabłka

Jabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń Malus. Jabłka odmian uprawnych o mieszańcowym pochodzeniu, uznawanych za gatunek jabłoń domowa Malus domestica, są istotnym komercyjnie owocem o soczystym i chrupkim miąższu.

biały pień
30.01.2024 09:55 Ostatnie dni na wykonanie tego zabiegu w ogrodzie. Tylko wtedy drzewa przetrwają

Jeśli kiedyś zauważysz w sadzie dziwnie pomalowane pnie drzew i krzewów, to wiedz że taki zabieg pomoże drzewkom przetrwać najgorszy czas. Bielenie pni uchroni przed przemarznięciem, ale trzeba się spieszyć, bo niebawem będzie za późno. 

jabłka
09.11.2023 11:29 Eksport polskich jabłek. Znakomite wieści z 2023 roku

Październik 2023 roku okazał się wyjątkowo udany dla polskiego eksportu jabłek, zyskując uznanie na światowych rynkach. Całkowity wolumen wysłanych owoców przekroczył imponującą liczbę 29 tysięcy ton, docierając do 30 krajów na całym świecie.

jabłka
28.09.2023 11:38 Wszystko jasne. 5 największych wyzwań dla producentów jabłek

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw, znane jako "Unia Owocowa" opublikowało raport "Jabłkowa Perspektywa 2030" w którym omówione są najważniejsze wyzwania stojące przed krajowymi producentami jabłek oraz prognozy biznesowe na nadchodzące lata.

jabłka
11.09.2023 18:10 Jakie odmiany jabłek do jakich celów? Nie każdy wie

Odmiany jabłek a ich zastosowanie - jakie owoce wybrać do konkretnych celów? Warto poznać różnice między jabłkami deserowymi, stołowymi oraz tymi idealnymi do przetworów, aby w pełni cieszyć się smakiem i aromatem owoców.  

sad jabłoniowy
10.09.2023 14:35 Jaka odmiana jabłek króluje w polskich sadach? Są pierwsze dane

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze wyniki raportu "Struktura odmian jabłoni w polskich sadach", który został opracowany w ramach projektu "Badania Rynku Jabłek w Polsce" przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Niekwestionowanym zagłębiem produkcji jabłek w Polsce pozostaje Mazowsze, a najpopularniejszą odmianą – Gala. 

Jabłka
29.08.2023 08:00 Sadownicy zbiorą 3 mln ton jabłek w sezonie. To o milion owoców mniej niż w poprzednim roku

Związek Sadowników RP poinformował portal sadyogrody.pl o szacowanych zbiorach jabłek w obecnym sezonie. Zdaniem sadowników zbiory „będą oscylować wokół ilości 3 mln ton”. 

Rolnik trzymający wiadro z jabłkami
04.08.2023 14:00 Ceny jabłek w skupach idą w dół. Czy mamy się czego obawiać?

Spadające z drzew jabłka, to nie niestety nie jedyne spadki obserwowane w kwestii tych owoców. Eksperci informują o obniżkach cen w skupach oraz zmniejszeniu światowej produkcji jabłek. 

flaga USA
31.07.2023 20:21 Polscy rolnicy zarobią na eksporcie do USA? MRiRW mówi o kilku produktach

MRiRW wskazało na potencjalne możliwości dla polskich rolników na amerykańskim rynku. Spotkanie wiceministra rolnictwa, Ryszarda Bartosika, z zastępcą ambasadora USA w Polsce, Danielem Lawtonem, pozwoliło poruszyć kwestie dotyczące eksportu m.in. polskich jabłek, tytoniu i mięsa wołowego. Polska odnotowała rekordową wartość eksportu do USA w 2022 roku, osiągając 770 mln euro, co podkreśla znaczenie tego rynku dla polskiego sektora rolniczego.

Jabłka trzymane w rękach
25.06.2023 08:00 Prognozy zbiorów jabłek na świecie

Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje, że w sezonie 2022/2023 odnotowano spadek światowej produkcji jabłek, na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych. Jak będzie wyglądała sytuacja w Europie? 

jabłka
24.05.2023 11:00 23 rolników oszukanych na 700 tys. zł. Prawda wyszła na jaw

Policjanci z grójeckiej komendy poinformowali o zatrzymaniu prezesa spółki skupującej jabłka bez płacenia sprzedawcom za owoce. Mężczyzna oszukał 23 osoby na łączną kwotę blisko 700 tysięcy złotych. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Sprawa ma charakter rozwojowy.

jabłka
19.06.2022 02:02 Produkcja jabłek z napisem. Grawerowanie opłaca się coraz mniej

Jabłka, które opatrzone są napisami Kocham Cię lub Dziękuję są nie tylko produktem spożywczym, ale przekazują też konkretną treść - to właśnie dlatego konsumenci coraz częściej zwracają na nie uwagę. Jabłka z naklejkami czy z grawerem?Podczas gdy jedni producenci jabłek decydują się na tłoczenie soku, inni - na produkcje owocowych chipsów, tak niektórzy chcą, by ich jabłka niosły pewną treść - i to w sensie dosłownym. Obecnie na rynku istnieją dwie metody opatrywania jabłek dowolnymi napisami. Jedną z nich jest naklejanie szablonów na owoce - w miarę wzrostu i zmiany koloru na powierzchni odznacza się pożądany przez producenta tekst. W drugim przypadku mowa o grawerowaniu - maszyna delikatnie ściera skórkę owocu, tworząc wybrany tekst, wzór, czy ornament. Wiele tego typu produktów pojawia się w sklepach z okazji Walentynek, a także Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Spora grupa osób decyduje się także na hurtowy zakup tego typu owoców na wesela - na jabłkach umieszcza się wtedy podziękowanie za przybycie na uroczystość.

jabłka
19.03.2022 02:44 Dramatycznie niskie ceny jabłek. Sadownicy załamują ręce

Sytuacja finansowa producentów jabłek w Polsce nie jest godna pozazdroszczenia. We wschodnich częściach kraju zbyt na owoce jest niewielki, a ceny szorują po dnie - za kilogram jabłek przemysłowych płaci się obecnie około 30 groszy, a jabłek konsumpcyjnych - od 60 do 70 groszy. Smutne informacje z sektora sadowniczego wyjątkowo gorzko pobrzmiewają w Światowym Dniu Jabłek, który przypada 28 września. Polscy sadownicy o wyjątkowo niskich cenach jabłekW polskich mediach szerokim echem odbiły się doniesienia dotyczące protestu producentów jabłek przed siedzibą firmy Jeronimo Martins, właściciela sklepów sieci Biedronka. Rolnicy wskazywali, że promocje w sklepach mają wpływ na ich finanse, bowiem owoce są kupowane od sadowników po skandalicznie niskich cenach. Pomimo manifestacji niezadowolenia ze strony producentów jabłek, sytuacja nie uległa zmianie na lepsze. Jak opisuje portal Sadyogrody.pl, rolnicy w powiatach opatowskim i sandomierskim zmagają się m.in. z bardzo niskim popytem na jabłka.Kolejną bolączką są ceny owoców - we wspomnianych powiatach ceny w skupach za kilogram jabłek przemysłowych wynoszą nawet 30 groszy, a za kilogram jabłek konsumpcyjnych - od 60 do 70 groszy.

mrirw ceny minimalne
19.03.2022 02:42 MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Producenci wielu produktów rolno-spożywczych już od dłuższego czasu wskazują na nieuczciwe praktyki pośredników, w których wyniku ceny za towary w skupach są zatrważająco niskie. By zapobiec niesprawiedliwej przewadze kontraktowej, Wielkopolska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ustalenie minimalnych cen niektórych produktów rolno-spożywczych. Zwolennicy cen minimalnych będę mieli nietęgie miny: resort rolnictwa odpowiedział, iż zarówno w świetle prawa polskiego, jak i unijnego nie ma możliwości ustanawiania minimalnych cen.Poradzono natomiast, by poszkodowani rolnicy tworzyli grupy producenckie i na własną rękę starali się o skracanie łańcucha dostaw poprzez sprzedaż detaliczną w swojej okolicy. Batalia o ceny minimalne i stanowisko MRiRWPomysł dotyczący wprowadzenia cen minimalnych na produkty rolno-spożywcze zrodził się w wyniku frustracji, jaką przeżywają rolnicy sprzedający swoje towary w skupach po bardzo niekorzystnych dla nich stawkach. Gospodarze mówią otwarcie - rynkiem spożywczym rządzą pośrednicy, niejednokrotnie w niezbyt uczciwy sposób wykorzystując swoją przewagę kontraktową. W sprawę zaangażowała się Wielkopolska Izba Rolnicza, która po raz kolejny zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie kroków w kierunku ustalenia cen minimalnych towarów sprzedawanych przed rolników. Wkrótce okazało się, że dyktowanie cen nie jest możliwe - zarówno w świetle przepisów polskich, jak i unijnych. Praktyki takie, choć popularne w gospodarce sterowanej, nie mają prawa bytu w ustroju kapitalistycznym.

zbiory
19.03.2022 02:41 Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"

W ostatnich latach rolnicy coraz częściej mierzą się z trudnym do rozwiązania problemem, jakim jest brak chętnych do prac sezonowych. Osób, które odpowiadają na ogłoszenia jest bardzo niewiele, a zazwyczaj i tak chcą one otrzymywać większe stawki, niż te proponowane przez rolników. Wiele osób wskazuje na trudne warunki pracy i nieproporcjonalne do nich zarobki. W internecie pojawiają się dodatkowo komentarze na temat niekorzystnej atmosfery w pracy. Czy to oznacza, że kryzys na rynku pracy w sektorze rolnym będzie się tylko pogłębiał? Problem z brakiem pracowników do zbioru owoców Truskawki, maliny, czereśnie, wiśnie, borówki, agrest - wszystkie te owoce są zbieranie siłą ludzkich mięśni. A tych do pracy potrzeba wiele, zwłaszcza w czasie, gdy rolnicy bezskutecznie próbują znaleźć pracowników na swoje pola. Owoce czekają na zebranie, jednakże nic nie wskazuje na to, by kryzys na rolniczym rynku pracy miał minąć. Powód? Niewykluczone, że jest nim zbyt niska stawka godzinowa, która wielu osób już nie satysfakcjonuje. Rolnicy w tym samym momencie wskazują, że nie mogą oferować zarobku rzędu 20 złotych netto za godzinę, gdyż w przeciwnym wypadku produkcja stałaby się dla nich kompletnie nieopłacalna. Właściciele plantacji ubolewają, że pracownicy potrafią rezygnować z pracy bez uprzedzenia z dnia na dzień. Pojawiają się coraz częstsze głosy, że przy zbiorach pracuje coraz mniej Polaków, a na ich miejscach pojawiają się Ukraińcy.

jabłka
19.03.2022 02:39 Groźny incydent. Ciężarówka z jabłkami przewróciła się na zakręcie

Wedle informacji przekazanych na facebookowym profilu Włoszczowa112, w miejscowości Sułków doszło do niebezpiecznego zdarzenia - samochód ciężarowy przewożący jabłka przewrócił się na zakręcie drogi. Jak się później okazało, wszystkiemu winien był stan, w jakim znajdował się kierowca - w jego organizmie wykryto bowiem prawie promil alkoholu.Runęła ciężarówka z jabłkamiInformacja o zdarzeniu pojawiła się na facebookowym profilu Włoszczowa112 w poniedziałek 21 czerwca 2021 roku. Jak możemy dowiedzieć się z krótkiego opisu przy fotografiach, na drodze wojewódzkiej numer 786 w Sułkowie w gminie Krasocin na terenie województwa świętokrzyskiego, doszło do bardzo niecodziennego zdarzenia. Samochód ciężarowy marki MAN, w którym przewożone były jabłka, przewrócił się podczas jazdy na bok. Załadowane owoce rozsypały się po okolicy, całkowicie pokrywając okoliczne trawniki i posesje.

jabłka
19.03.2022 02:38 Rewolucyjne nowości z Włoch. Wyhodowano 3 odmiany jabłek o świetnych właściwościach

Nowe odmiany zostały zaprezentowane podczas styczniowego Apple Summit 202 zorganizowanego przez Apple Consortiums VOG oraz Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw Val Venosta VIP. Nowe odmiany jabłek z WłochOdmiany: Giga, Cosmic Crisp oraz RedPop zostały zaprezentowane szerszej publiczności pod koniec stycznia. Co ważne w obliczu obecnych oczekiwań konsumentów, wymienione odmiany jabłek są odpowiednie do upraw ekologicznych. Jak twierdzą producenci, wyhodowane przez nich jabłka są inne niż pozostałe - dzięki swojej unikatowości mogą zapewnić sobie dobrą pozycję na rynku. Co więcej, ich struktura i smak w znacznym stopniu może zróżnicować rynek jabłek. Zgodnie z danymi FAOSTAT z 2018 roku Włochy znajdują się na szóstym miejscu wśród światowych producentów tych owoców. Przed nimi znajdują się: Chiny, Stany Zjednoczone, Polska, Turcja i Iran.

jabłka
19.03.2022 02:38 Eksport polskich jabłek ruszy na potęgę? Mocna pozycja Polski wśród krajów UE

Polscy sadownicy mogą zacierać ręce - produkowanym przez nich jabłkom nie zabraknie w Europie rynków zbytu. W krajach UE widoczne są duże spadki zapasów tych owoców, odwrotnie niż ma to miejsce w naszym kraju. Polskie jabłka rosną w siłęPrzyzwyczailiśmy się już zapewne częściowo do świadomości, że Polska jest bardzo mocnym graczem na rynku jabłek w Europie i na świecie. Polscy sadownicy produkują jabłka o bardzo dobrej jakości - nic zatem dziwnego, że owoce z naszego kraju znajdują rynki zbytu w całej Unii Europejskiej. Jak podaje portal sadyogrody.pl organizacja o nazwie WAPA (ang. The World Apple and Pear Association - Światowy Związek Jabłka i Gruszki) zapasy tych owoców w naszym kraju w styczniu 2021 roku osiągnęły pułap 1,37 milionów ton. Jest to aż 63,5% więcej, niż w analogicznym okresie sprzed roku, a także o 42% więcej, niż w grudniu 2020 roku. Informacje są zatem bardzo optymistyczne - wyższy zapas jabłek w Polsce odnotowano jedynie w styczniu sezonu 2018/2019 - był on wtedy wyższy o 6,6%.

jabłka
19.03.2022 02:37 Polski rynek jabłek przeżywa trudne chwile. Handlujący narzekają na niską jakość owoców

Polskę bez wątpienia można zaliczyć do grona krajów, które szczycą się produkcją doskonałych jabłek i stabilną pozycją na rynku owoców. Okazuje się jednak, że wraz z początkiem marca na rynku zaczęły się pojawiać pierwsze symptomy spadku sprzedaży jabłek na eksport. Polski rynek jabłek zaczyna mieć kłopoty?Średnie ceny jabłek pozostają praktycznie niezmienne, pojawiają się pierwsze informacje o spadku sprzedaży jabłek na eksport, a ponadto słychać również o niepochlebnych opiniach na temat dostępnych obecnie owoców. Czy te wszystkie kwestie oznaczają, że polski rynek jabłek czekają trudne czasy? Jakie są powody obserwowanych zmian? Wartość jabłek na jesieni ubiegłego roku była wysoka i - póki co - ceny te nadal się utrzymują. Problem w tym, że eksporterom coraz trudniej sprzedać owoce za te kwoty, co niestety może - choć nie musi - zwiastować rychły proces spadku cen jabłek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto wskazuje się, że obecne problemy ze sprzedażą jabłek mogą się pogłębiać. Jednym ze źródeł tej tendencji ma być trzecia fala koronawirusa - jej efektem jest słabsze zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony krajów takich jak Holandia czy Belgia. Kolejnym elementem, który wywiera wpływ na aktualną sytuację, jest mniejsza przestrzeń rynkowa na importowane jabłka w Indiach. Tutaj nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że w Indiach dostępne są obecnie świeże jabłka z krajowej produkcji, które są - siłą rzeczy - tańsze, niż te sprowadzane z zagranicy. Eksperci wskazują na jeszcze jeden istotny czynnik, jakim jest ramadan w Egipcie. Kraj ten uznaje się za rynek zbytu, który zastąpił rynek rosyjski. Podczas ramadanu nie spożywa się posiłków od wschodu do zachodu słońca, toteż popyt na jabłka w kraju z większością muzułmańską drastycznie maleje.

jabłka
19.03.2022 02:34 Miastowi nie chcą kupować obitych jabłek po gradzie? Rolnicy załamują ręce

Jakiś czas temu Lidl promował zakrzywione buraki, które - koniec końców - okazały się być sprzedażowym hitem. Czy podobny los spotka niechciane przez nikogo jabłka? Opinie ludzi niezwiązanych z branżą rolniczą dają powody do sceptycyzmu. Jabłka z uszkodzeniami po gradzie czekają na chętnychSklepy spożywcze przyzwyczaiły wiele osób do widoku idealnych owoców i warzyw. Prawda jest jednak taka, że produkt z przebarwieniami, o nietypowym kształcie czy kolorze wcale nie musi być mniej smaczny, czy uboższy pod względem odżywczym. Sadownicy, którzy specjalizują się w produkcji jabłek deserowych, mają jednak poczucie, że ich jabłka z 2020 roku, nieco sfatygowane po opadach gradu, nie będą chciane przez nikogo. Obecna sprzedaż jabłek - również tych, których wygląd nie odbiera od hipermarketowego standardu - zatrzymała się w martwym punkcie. W internecie napotkać można za to wiele niepochlebnych opinii na temat jabłek, a zwłaszcza stosunku ceny do ich jakości. Internauci, zwłaszcza ci mieszkający w małych i dużych miastach wskazują, że horrendalnie drogie jabłka popularnych odmian są stanowczą przesadą. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Z drugiej jednak strony rolnicy nie uważają, by ich produkty miały wygórowane ceny. Przyznać trzeba, że w ostatnich miesiącach wzrosły koszty produkcji rolnej, które widoczne są w finalnej cenie owoców. Spadek popytu na jabłka deserowe jest o tyle bolesny, iż na początku pandemii - w marcu 2020 roku - owoce tego gatunku wyprzedawały się na pniu.