RolnikInfo.pl

unsplash.com

KE: 11,7% wzrostu cen w 2023 r. w Polsce. Co z rolnictwem?

18 Maja 2023

Autor tekstu:

Magdalena Maffioli

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy dla Polski dotyczące inflacji, wzrostu gospodarczego i rynku pracy. Według KE, inflacja w Polsce ma przekroczyć wcześniejsze prognozy, a wzrost gospodarczy ma być wyższy niż zakładano.

Wzrost cen przewidywany na poziomie 11,7% w 2023 roku. Prognozy dot. wzrostu gospodarczego

Według Komisji Europejskiej, inflacja w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie. KE szacuje, że w 2023 roku wzrost cen wyniesie aż 11,7%, korespondując z dotychczasowymi prognozami. Zmianie uległy jednak prognozy na 2024 rok. Zdaniem Komisji, inflacja wyniesie wtedy 6%, co oznacza wyższy wzrost cen niż przewidywane wcześniej 4,4%.

Komisja Europejska także zrewidowała prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce. Według najnowszych danych KE, w 2023 roku polskie PKB ma wynieść 0,7%, a w 2024 roku wzrost ten ma sięgnąć 2,7%. Poprzednie prognozy, przedstawione w lutym 2023 roku, zakładały wzrost gospodarczy na poziomie 0,4% w tym roku i 2,5% w kolejnym. Oznacza to, że polska gospodarka rozwija się wolniej niż średnia w Unii Europejskiej.

Niepewność dotycząca przyszłego wzrostu gospodarczego

Analiza KE wskazuje na szereg czynników, które mogą negatywnie wpływać na wzrost PKB w Polsce. Podwyższona inflacja, zaostrzone warunki finansowania oraz niskie zaufanie konsumentów i biznesu są wymieniane jako czynniki ograniczające aktywność gospodarczą. Komisja zaznacza, że prognozy dotyczące PKB są obarczone dużą niepewnością. Ryzyko jest głównie skierowane w dół, a trwały wzrost inflacji może wpłynąć na dochody realne i ograniczyć politykę fiskalną, co z kolei odbije się na wzroście gospodarczym.

Polskie rolnictwo czekają trudne momenty?

Prognozowany wzrost inflacji na poziomie 11,7% w 2023 roku może negatywnie wpłynąć na koszty produkcji rolniczej. Wyższe ceny paliw, nawozów, pasz i innych niezbędnych surowców mogą obciążyć budżety rolników i zwiększyć ich wydatki. To stanowi istotne wyzwanie dla sektora rolnictwa, który często boryka się już z niskimi marżami i trudnościami finansowymi.

Z drugiej strony prognozowany wzrost gospodarczy na poziomie 0,7% w 2023 roku i 2,7% w 2024 roku może wiązać się z większym popytem na produkty rolnicze. Rozwinięcie sektora usług, zwiększona konsumpcja oraz rosnące zapotrzebowanie na zdrową i lokalnie produkowaną żywność mogą stanowić szansę dla polskich rolników. Wzrost popytu może sprzyjać podnoszeniu cen produktów rolnych i poprawie rentowności działalności.

Zmiany w otoczeniu gospodarczym, takie jak inflacja i wzrost gospodarczy, wymagają od polskich rolników dostosowania się do nowych warunków. Konieczne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie efektywności produkcji, optymalizację kosztów i poszukiwanie nowych rynków zbytu. Inwestycje w nowoczesne technologie, doskonalenie umiejętności i rozwijanie innowacyjnych produktów mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Tagi:

Unia EuropejskaRolnictwoPszenica zwyczajna

Podobne artykuły

Wiadomości

Wysokość dopłat do paliwa. Jasna deklaracja szefa MRiRW
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział
Czytaj więcej >

Wiadomości

Od 1.06. nowa granica dochodów dla zawieszenia emerytury lub renty w KRUS
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników
Czytaj więcej >

Wiadomości

KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostatni moment na złożenie wniosku. 812 tys. rolników poprosiło o wsparcie
Czytaj więcej >
Magdalena Maffioli

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Wiemy, ilu producentów zboża złożyło wnioski o dotacje od 1.06
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Tylko 21 dni na złożenie wniosku. Rusza nowa forma pomocy dla rolników
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Pomoc dla rolników? KE przesądziła w trzech sprawach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Nieoficjalne: KE zdecydowała ws. importu zboża z Ukrainy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Dopłaty 2023: wiemy, ilu rolników zawnioskowało do 2 czerwca
Czytaj więcej >