Pszenica zwyczajna (Triticum aestivum L.) – gatunek zbóż z rodziny wiechlinowatych. Jest kosmopolityczną rośliną uprawną, której największe uprawy znajdują się w Europie, wschodniej Azji oraz Indiach, obu Amerykach a także Australii[3].
Ogromny pożar pojawił się na polu w miejscowości Wybranowo, w gminie Rojewo, w województwie kujawsko-pomorskim. Płomienie pojawiły się najpierw na 2 hektarach rżyska, a następnie przeniosły na baloty słomy i pole z pszenicą. Całkowitemu zniszczeniu uległa również prasa.
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował w piątek nowy raport dotyczący prognoz zbiorów tegorocznej pszenicy. Dane wywołały niepokój na towarowych giełdach światowych.
Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie Matif systematycznie idą w górę. Wszystkiemu winna jest niekorzystna pogoda w Europie, ale także zawirowania na giełdzie soi.
Po trzech dniach spadków na giełdach towarowych cena pszenicy i rzepaku wzrasta. Prognozy przyszłych zbiorów są coraz gorsze po fali mrozów i deszczy.
Początek nowego roku kalendarzowego to idealny czas na podsumowania i porównania cen na rynku gospodarczym. Przeanalizowaliśmy kształtowanie się cen skupu i środków produkcji sprzed dekady. Po ile wówczas można było kupić zboże? Czy opłacało się skupować żywiec? W jakich cenach można było dostać nawozy rolnicze i ile kosztowały sprzęty rolnicze?
Rosyjski eksport zbóż osiąga niezwykłą dynamikę, bijąc rekordy z ostatnich siedmiu lat. Tylko w sierpniu tego roku Federacja Rosyjska wyeksportowała aż 7,7 miliona ton zbóż, co stanowi wzrost o jedną trzecią w porównaniu do wyników sierpnia 2022 roku. Zwiększył się w tym eksport pszenicy, która stanowiła w tym aż 6,5 miliona ton.
Cały czas trwają wypłaty środków dla producentów rolnych, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą pszenicy lub gryki między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała dane liczbowe podsumowujące wstępne szacunki wypłat pieniędzy producentom rolnym, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o otwarciu rynku Wenezueli dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski. Nowy kierunek eksportu płodów rolnych stwarza wiele możliwości dla polskich rolników.
Pierwsze trzy osoby zamieszane we wprowadzanie „technicznego zboża” z Ukrainy na polski rynek usłyszały zarzuty od rzeszowskiej prokuratury. Jak ustalili śledczy, do polskich młynów trafiło aż 100 ton „technicznej” pszenicy.
Władze portu w Houston podjęły kontrowersyjną decyzję, odmawiając rozładunku polskiej pszenicy przewożonej przez statek Yochow. Jak donosi agencja Bloomberg, incydent ten może wystawić relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na próbę, a także mieć konsekwencje dla rynku zbożowego.
Niedawne ataki ze strony Rosji wymierzone w Ukrainę mają duży wpływ na kształtowanie się cen zbóż, w głównej mierze pszenicy oraz kukurydzy. Jak kształtowała się sytuacja na rynku zbóż w ostatnim czasie?
Politycznych zagrywek Rosji ciąg dalszy. Eksperci badający rynek zwracają uwagę na zwiększony eksport rosyjskich zbóż po obniżonych cenach do biedniejszych państw. Politycy alarmują, aby nie dać się nabrać na działania Rosji.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) interweniuje w sprawie producentów pszenicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków o dopłaty do 31 lipca 2023 r. ze względu na brak możliwość składania wniosków w formie online. Teraz KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o wnowienie okresu składania wniosków.
Pesymizm wśród produkcji roślinnej w ostatnim czasie nie ustępuje. Negatywne przewidywania dotyczą również zbiorów roślin uprawnych na terenie Polski. Sprawdź najnowszy raport unijnej jednostki monitorującej uprawy (MARS).
Do 31 lipca 2023 roku pozostało jedynie kilka dni, aby rolnicy mogli złożyć dokumenty o przyznanie wsparcia dla zwiększonego przywozu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Dotychczas o to dofinansowanie ubiega się ponad 118 tysięcy rolników, a największe zainteresowanie pochodzi z województwa mazowieckiego, lubelskiego oraz wielkopolskiego.
Prognozy dotyczące cen pszenicy wywołują niepokojące sygnały dla rolników i branży zbożowej. Raport przygotowany przez analityków PKO BP przewiduje nawet 46-procentowe obniżki cen pszenicy, mimo że zapasy na świecie maleją, a susza wpływa negatywnie na prognozy zbiorów.
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował przewidywania produkcji pszenicy i innych zbóż za lipiec w sezonie 2023/2024. W jaki sposób wartości poszczególnych parametrów rynkowych zbóż zmieniły się w stosunku do poprzednich miesięcy?
17 lipca 2023 roku wygasła umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Rosja ogłosiła zawieszenie swojego udziału w porozumieniu, które zostało podpisane w lipcu 2022 roku przez Rosję, Ukrainę, Turcję i kraje ONZ. Decyzja ta budzi obawy dotyczące losu ukraińskiego zboża oraz wpływu na rynki międzynarodowe.
Setki tysięcy rolników w Polsce doświadczyło poważnych strat w związku z wojną na Ukrainie. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uruchomiła program wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki. Aktualnie trwają wypłaty pomocy, a do 12 lipca 2023 r. już 50 tys. rolników otrzymało od ARiMR łącznie 516 mln zł.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, ogłosił zmianę terminu sprzedaży pszenicy i gryki dla producentów ubiegających się o dopłaty. Nowe przepisy wydłużają termin sprzedaży tego typu towaru z 30 czerwca na 15 lipca 2023 roku. Przedłużenie terminu wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała, że trwają wypłaty wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty z powodu wojny na Ukrainie. Do tej pory na konta 44 tys. rolników wpłynęło już łącznie 444 mln zł. Przedstawiamy najnowsze informacje na temat tych wypłat.
Podczas Dnia Pola zorganizowanego przez PHR w Nagradowicach oprócz rozmaitych atrakcji można było podziwiać aż 5 nowych odmian zbóż. Odmiany takie jak Essa, Iskra, Ostoja, Persona oraz Masimo zostały dostosowane do oczekiwań rolników pod względem zdrowotności roślin.
Czerwcowy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje globalne prognozy dotyczące produkcji pszenicy oraz innych zbóż w sezonie 2023/2024. Jakie są przewidywania kształtowania się popytu oraz podaży?
Podczas niedzielnego wystąpienia w TVP1 minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poruszył temat skupu zboża od rolników. Jak wyglądała sprzedaż zboża w ostatnim czasie?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą swoje ziarno w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 31 lipca 2023 roku. Dofinansowanie to ma na celu wsparcie rolników, którzy ponieśli straty finansowe z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła nabór wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty wskutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W wyniku zmian w przepisach, producenci gryki również mogą ubiegać się o to wsparcie. Termin składania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku, a powierzchnia upraw objęta pomocą została zwiększona do 300 ha. Zostały również podniesionie niektóre stawki dopłat.
Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że liberalizacja handlu z Ukrainą będzie obowiązywać przez kolejny rok. Jednocześnie, do 15 września br., obowiązują tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu czterech zbóż z Ukrainy. Decyzja ta stanowi silne potwierdzenie niezachwianego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu agresji ze strony Rosji.