Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich.

None
10.07.2024 12:56 Unia Europejska przeznaczy 77 milionów na wsparcie rolników. Wszystko przez szczególne warunki pogodowe

Komisja Europejska przeznaczy 77 milionów euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych, a także portugalskich producentów wina, którzy borykają się z poważnymi zakłóceniami na rynku.

kosze na odpady
08.07.2024 15:51 Segregacja odpadów od stycznia na nowych zasadach. To będzie rewolucja

Od 2025 roku Polacy będą zmuszeni do zmian w zakresie segregacji odpadów. O 1 stycznia czekają na konsumentów nowe rozwiązania, które mają pomóc przy stopniowym zwiększaniu poziomu selektywnej zbiórki oraz recyklingu. Sprawdzcie, jakie czekają nas zmiany od przyszłego roku. 

stado krów
25.06.2024 14:28 Podatek od emisji CO2 dla rolników staje się faktem. Pierwszy kraj już zdecydował

Pierwszy i jedyny kraj na świecie, zdecydował się wprowadzić podatek od emisji dwutlenku węgla w sektorze rolnictwa. Rząd duński w poniedziałek wieczorem podpisał porozumienie w tej sprawie z organizacjami rolników, producentów żywności oraz ochrony środowiska. Celem wprowadzenia tej opłaty jest zachęcanie do ekologicznych technologii, pasz i nawozów. Podatek ma wejść w życie już od 2030 roku. 

wybory europejskie 2024
10.06.2024 05:28 Tak głosowali rolnicy w wyborach do Europarlamentu. PiS nadal prowadzi

Zakończyły się wybory do Europarlamentu 2024. Sprawdziliśmy jak głosowali rolnicy według badania late poll pracowni Ipsos. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie traci poparcie wśród rolników. 

polskie ziemniaki
13.05.2024 11:34 Uprawy zagrożone przez zmiany klimatu. Podano nowe informacje

Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów? 

Ukraina rolnictwo
12.05.2024 15:31 Skandaliczne słowa Ukraińca do polskich rolników. Wielu będzie wściekłych

Skandaliczne słowa do polskich rolników skierował Alex Lissitsa, szef Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu. Słowa lobbysty nie pozostały bez odpowiedzi z polskiej strony. 

Strajk rolników polska
10.05.2024 22:32 Strajk rolników w Warszawie. Nie obyło się bez kontrowersji

Warszawskie ulice brzmią dziś hasłami Marszu “Przeciwko Zielonemu Ładowi” organizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Marsz gromadzi nie tylko rolników, ale także wszystkich przeciwników unijnej polityki. 

Strajk rolników polska
09.05.2024 19:28 Zacznie się już 10 maja. Ogromny protest rolników, w tych miejscach będą blokady

W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.

Jarosław Kaczyński
08.05.2024 21:37 To oni wystartują do Europarlamentu z list PiS. Kontrowersyjny wybór

Jeszcze 32 dni dzielą nas od tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Postanowiliśmy przyjrzeć się kandydatom wystawionym przez partie polityczne, z punktu widzenia rolników. 

Tusk, von der Leyen
06.05.2024 23:15 Tak rolnicy przywitają Tuska i szefową KE. Nie będą zachwyceni

Już dziś 7 maja do Katowic zawita premier Donald Tusk oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na spotkaniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie przedstawiony plan dla Europejskich państw. Swój plan przedstawili i rolnicy, którzy jutro także pojawią się w Katowicach i wspólnie będą protestować. To sposób na zawstydzenie polskiego rządu. Jaka będzie dzisiejsza forma strajku?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
02.05.2024 13:25 Czesław Siekierski najbogatszy z ministrów? Jest oświadczenie majątkowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na stronie internetowej oświadczenia majątkowe premiera Donalda Tuska, członków Rady Ministrów, kierownictwa KPRM, kierowników urzędów nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz wojewodów. Wśród oświadczeń znalazło się także oświadczenie ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego. 

Komisja Europejska, Unia Europejska
13.04.2024 16:48 Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują

Portal Euractiv podał, że Parlament Europejski planuje wprowadzenie zmian we Wspólnej Polityce Rolnej odpowiadających żądaniom strajkujący rolników europejskich. 

Urząd Pracy
12.04.2024 16:06 Szykują się zmiany w prawie. Urząd Pracy będzie rejestrować rolników

Rada Ministrów otrzymała projekt zmian w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Zmiany te odnoszą się do rolników, którzy posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a którzy nie mają stałych dochodów. Ta grupa rolników będzie mogła ubiegać się o status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy.

strajk rolników 2024
19.03.2024 17:23 Protesty rolników sparaliżują jutro drogi. Mapa strajków

Zgodnie z zapowiedzianym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność strajkiem generalnym rolników w całej Polsce, możemy się spodziewać 20 marca blokad wielu miast wojewódzkich, mniejszych miast oraz dróg i autostrad.

Donald Tusk
29.02.2024 20:24 Konferencja Tuska. "Polscy rolnicy nie mogą być ofiarami wojny w Ukrainie"

Ponad pięć godzin trwało spotkanie Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami protestujących rolników w ramach szczytu rolniczego w Centrum Dialogu w Warszawie. Ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w spotkaniu uczestniczyli minister Czesław Siekierski oraz wiceministrowie Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak. 

Strajk rolników polska
26.02.2024 22:22 Czesław Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników

Niespokojna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz narastające niezadowolenie rolników nie sprzyjają spokojowi w Ministerstwie Rolnictwa. Minister Czesław Siekierski zorganizował konferencję prasową związaną z wyjazdem na spotkanie ministrów rolnictwa krajów unijnych w Brukseli. 

antyczny zegar
26.02.2024 21:34 Zmiana czasu na letni. W tym roku to wyjątkowy dzień

Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków 

donald tusk michał kołodziejczak
12.02.2024 18:02 Michał Kołodziejczak o imporcie z Ukrainy: "Mamy pełną listę"

W dniu 11 lutego w Morągu na spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie kampanii samorządowej doszło do rzeczowej rozmowy między rolnikami a premierem Donaldem Tuskiem i wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem. Padły ważne deklaracje.

Jan Krzysztof Ardanowski, strajk rolników
10.02.2024 14:30 Jan Krzysztof Ardanowski o strajku rolników. Ocenił działania rządu

Ogólnopolski Protest Rolników rozpoczęty 9 lutego przewyższył swoimi rozmiarami przewidywania organizatorów. Wśród rolników zapanowała pełna mobilizacja ponad podziałami politycznymi, ponad rodzajami prowadzonej działalności. Specjalnie dla RolnikINFO głos zabrał były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. 

Unia Europejska, Komisja Europejska
31.01.2024 19:06 Zła wiadomość dla rolników. Komisja Europejska zadecydowała ws. handlu z Ukrainą

Komisja Europejska podała dziś informację o zatwierdzeniu projektu rozporządzenia wydłużającego handel bezcłowy z Ukrainą. Zadecydowano też o tymczasowych zmianach w przepisach Wspólnej Polityki Rolnej. 

ziemniaki
25.01.2024 19:53 Polska jako jedyny kraj z zakazem sprzedaży ziemniaków do UE. „To przestępstwo”

W dzisiejszej audycji w Radiu Zet, wiceminister rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nie chce kupować polskich ziemniaków. Przyczyna tkwi w groźnej bakterii, z którą borykać się mają małe gospodarstwa. Co jest prawdą, a co nią nie jest, wyjaśnia lider Agrounii. 

polski związek producentów szparaga
23.01.2024 22:38 Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

W dniach 16-18 stycznia odbyły się targi SIVAL we francuskim Angers. Targi SIVAL to międzynarodowe targi uprawy winorośli, warzyw i owoców. Miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń rolników i producentów z wielu krajów świata.  

Strajk rolników polska
22.01.2024 22:02 Polscy rolnicy rozpoczęli falę strajków w Europie?

Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej? 

strajk rolników
21.01.2024 11:48 Protesty rolników w Polsce. Powstała mapa strajków

Zapowiadany przez rolników z "Solidarności" protest, który ma się odbyć w środę 24 stycznia, będzie jednym z największych w Polsce. Strajki przeciwko przepisom wprowadzonym przez UE, odbędą się w kilkudziesięciu miejscowościach w kraju. Powstała mapa, dzięki której można będzie śledzić na bieżąco miejsca protestów. 

liczenie pieniędzy
20.01.2024 20:27 Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż

Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?

kostki cukru
06.01.2024 12:54 Szykuje się potężny wzrost cen cukru. Eksperci nie mają już wątpliwości

Cukier to jeden najbardziej używanych towarów spożywczych na świecie i jednocześnie cały czas drożejących. Ma to związek z rosnącym popytem i wciąż niewielką produkcją tego popularnego składnika. Brazylia oraz Indie obmyślają strategie na obniżenie cen cukru. Czy Polska też może na to liczyć? 

Plastikowa butelka
10.10.2023 12:30 Gigantyczne kary za rosyjski plastik

Polska tonie w tanim plastiku z Rosji. Na własne życzenie płacimy ogromne kary za wprowadzanie rosyjskiego plastiku na rynek. Powodów kar jest kilka. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża.