Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska – co to jest? Podstawowe informacje

Unia Europejska to bezprecedensowy w swoim kształcie i strukturze twór międzynarodowy, który na chwilę obecną najlepiej określać jako związek gospodarczo-polityczny państw członkowskich. Została formalnie powołana w roku 1993, choć jej bezpośrednią poprzedniczką była Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG). Aktualnie w skład Unii Europejskiej wchodzi 27 państw – w tym Polska.

Historycznie Unia Europejska została początkowo powołana w celu zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy członkami – w tym otwarcia wewnętrznych rynków na wspólny handel (bezcłowy) – oraz zwiększenia swobody poruszania się po Europie. W dalszej kolejności powstał projekt unii walutowej (strefa euro), a także wspólnego, ujednoliconego prawodawstwa, nadrzędnego nad prawem krajowym. W efekcie tego ostatniego zaczęły się urzeczywistniać dążenia Unii Europejskiej do utworzenia sfederowanego państwa na wzór Stanów Zjednoczonych, co budzi liczne głosy sprzeciwu w wielu krajach członkowskich.

Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że uczestnictwo we wspólnocie gospodarczej, a także członkostwo w strefie euro i strefie Schengen (swobodne przekraczanie granic) jest możliwe również dla tych państw, które nie są członkami UE. Sama Unia Europejska jest jednak zasobna w dziesiątki instytucji i organów, które niekiedy mogą być przydatne.

Jakie kraje wchodzą w skład Unii Europejskiej?

Aktualnie w skład Unii Europejskiej wchodzi 27 państw. W kolejności alfabetycznej jest to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Do roku 2020 członkiem Unii Europejskiej była również Wielka Brytania, jednak zdecydowała się wystąpić z organizacji, będąc dotychczas pierwszym i jedynym państwem, które na taki ruch się zdecydowało.

Ponadto, aż 10 państw europejskich utrzymuje status kandydata do UE. W kolejności alfabetycznej są to: Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja, Mołdawia, Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Gruzja oraz Kosowo.

Unia Europejska a polskie rolnictwo – wsparcie czy przeszkoda?

Unia Europejska spotyka się w ostatnich dniach z coraz liczniejszą krytyką – w dużej mierze ze strony polskich rolników. Wbrew pozorom, szeroko komentowany Zielony Ład nie jest wcale głównym źródłem animozji, choć i on jest kością niezgody – według organizacji rolniczych, przepisy nieuwzględniające polskiej specyfiki rolnej doprowadzą do poważnych spadków produkcji i dochodów. Rolnicy skarżą się przy tym na niesprawiedliwy system dopłat, faworyzujący zagranicznych gigantów, a także szeroko zakrojoną biurokrację, uniemożliwiającą swobodne prowadzenie gospodarstwa.

Największe wzburzenie polskich rolników wywołał brak reakcji władz (tak polskich, jak i unijnych) na niekontrolowany import żywności z Ukrainy. Nie jest bowiem tajemnicą, że Ukraina nie jest zobowiązana do przestrzegania unijnych norm żywności, w rezultacie czego produkowana przez nią żywność jest znacznie gorszej jakości, będąc przy tym tańszą. Rolnicy dostrzegli w tym poważną niesprawiedliwość i zagrożenie dla rodzimego rynku. 

Swego rodzaju kontynuacją tego sporu jest podpisane przez UE porozumienie z Mercosur, otwierające rynki europejskie na tanią, niepodlegającą obostrzeniom żywność z Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju – sytuacja postrzegana jest jako analogiczna, jednak na większą skalę, potencjalnie wyrządzającą większe szkody.

Pokaż więcej

Traktor
30.06.2025 10:54 Czarne chmury nad polskim rolnictwem. Unia chce uchronić sektor przed katastrofą

Nad polskimi rolnikami kłębią się czarne chmury. Sektor rolno-spożywczy może ucierpieć wskutek decyzji gospodarczych administracji Donalda Trumpa. Czasu jest coraz mniej. Czego należy się spodziewać?

Rzepak
30.06.2025 07:17 Ukraina walczy o większy dostęp do europejskiego rynku. Data graniczna w lipcu

Trwają intensywne negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej między Unią Europejską a Ukrainą. Porozumienie, które ma zastąpić dotychczasowe zasady przejściowe, może wprowadzić istotne zmiany w dostępie do unijnego rynku. Czasu na decyzje zostało niewiele.

Flaga Unii Europejskiej
28.06.2025 10:33 Tylko jedna kontrola i wyższe dopłaty. Unia Europejska zapowiada uproszczenia dla rolników

Komisja Europejska przedstawiła nowe propozycje, które mają zmniejszyć biurokrację w rolnictwie i podnieść opłacalność małych gospodarstw. Zmiany mają wejść w życie od 2026 roku, a skorzystać na nich mogą przede wszystkim drobni rolnicy.

Młody rolnik
27.06.2025 08:04 Nawet 377 tys. młodych rolników może przejąć gospodarstwa. W tle olbrzymie dopłaty

Europa chce odmłodzić rolnictwo, zanim będzie za późno. Podczas niedawnego spotkania ministrów rolnictwa w Warszawie pojawiły się konkretne deklaracje i liczby. Na stole leży propozycja uproszczeń we Wspólnej Polityce Rolnej oraz fundusze, które mogą skłonić młodych ludzi do pozostania na wsi.

Mercosur, Unia Europejska
24.06.2025 18:59 Umowa z Mercosur znów na ustach wszystkich. Kulisy decyzji zaskoczą wielu Polaków

Gorący temat umowy z krajami Mecrosur wraca na europejskie salony, ale już na starcie budzi kontrowersje. Kto zyska, a kto straci, gdy najwięksi nie mają głosu w sprawie, która ich bezpośrednio dotyczy?

Flaga Unii Europejskiej
24.06.2025 08:19 Unia wprowadza nowe zasady. Rolnik będzie musiał się z tego tłumaczyć

Nowe unijne przepisy wzbudzają niepokój wśród rolników i przedsiębiorców w Polsce. Chodzi o regulację EUDR, która wymagać będzie dowodu, że produkcja nie przyczyniła się do wylesiania. Zmiany wejdą w życie już w 2026 roku. 

ASF, Unia Europejska
22.06.2025 22:23 W tych województwach zaraza rozprzestrzenia się błyskawicznie. Zagrożone zwierzęta hodowlane

Bruksela znów sięga po regulacje, które potrafią wymieszać karty w całej branży mięsnej. Czy świeże ograniczenia okażą się chwilową zaporą, czy preludium do głębszego kryzysu na rynku? Stawka rośnie z każdym dniem – ale co dokładnie jest w grze?

tk
14.06.2025 19:54 Nowe wieści w sprawie Zielonego Ładu. Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję

Zielony Ład to program, który wywołał wiele kontrowersji szczególnie wśród rolników. Protesty właścicieli gospodarstw przyniosły skutki i niektóre rozwiązania zostały już złagodzone przez Komisję Europejską. Tymczasem sprawie przyjrzał się również Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie ujawnia istotną decyzję.

rolnictwo, normy rolnicze
12.06.2025 19:29 Rolników czekają wielkie zmiany. Tych plonów od 19 sierpnia nie będą mogli sprzedawać

Sierpień przyniesie rolnikom niepokojące zmiany, które mogą odbić się echem na całym rynku spożywczym. Nowe przepisy już budzą emocje – pytanie tylko, kto najbardziej odczuje ich skutki? Wszystko zacznie się już 19 sierpnia.

nowe warunki handlu UE z Ukrainą
06.06.2025 10:05 Zacznie się 6 czerwca. Ukrainie kończy się czas, są już nowe warunki handlu z Unią Europejską

Unijne rozporządzenie dotyczące liberalizacji handlu z Ukrainą właśnie wygasło. Od piątku 6 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy, które będą regulować przepływ towarów, zwłaszcza płodów rolnych między państwami należącymi do wspólnoty a ukraińskimi producentami. Komisja Europejska nie powiedziała jednak ostatniego słowa w tej sprawie — wprowadzone zmiany są tylko tymczasowe.  

Mięso
23.05.2025 16:37 Poważne kłopoty polskich hodowców. Węgry nie odpuszczają, straty rosną

Choć od wprowadzenia zakazu importu bydła i mięsa z Polski przez Węgry minęło już kilka dni, po stronie polskich władz wciąż panuje cisza. Brakuje reakcji, brakuje działań - a straty producentów rosną z każdą godziną.

nawozy
23.05.2025 06:00 Klamka zapadła w sprawie nawozów. Unijne rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca

W czwartek 22 maja Parlament Europejski podjął decyzję dotyczącą nowych taryf na nawozy mineralne. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca, a ich wdrażanie ma zostać rozłożone w czasie. Część producentów odetchnęła z ulgą, sami rolnicy natomiast mogą mieć na ten temat odmienne zdanie. 

rolnictwo, Unia Europejska
18.05.2025 17:28 Rolnicy snują niebezpieczne plany. Przerażające dane dla całej branży: unijny raport podaje datę

Niewidoczna na pierwszy rzut oka decyzja może wkrótce wywrócić do góry nogami europejski krajobraz rolniczy. Co się dzieje za kulisami gospodarstw, że coraz więcej ich właścicieli myśli o radykalnym kroku?

Pieniądze rolnika
17.05.2025 11:20 Nawet 2 tys. złotych za hektar. Małe gospodarstwa czekają na pieniądze

Nowy pakiet zmian we Wspólnej Polityce Rolnej może znacząco poprawić sytuację tysięcy polskich gospodarstw. Komisja Europejska proponuje dwukrotny wzrost dopłat, uproszczenie biurokracji i konkretne środki na rozwój działalności. Kto może liczyć na wsparcie finansowe? 

Zboże
16.05.2025 12:45 Data graniczna coraz bliżej. Rynek znów mogą zalać produkty z Ukrainy

5 czerwca 2025 r. jest dniem, w którym wygasać mają autonomiczne środki handlowe (ATM) Unii Europejskiej przyznane Ukrainie. W zamian szykuje propozycję przejściową, która już teraz budzi emocje - zarówno po stronie ukraińskiej, jak i wśród unijnych producentów rolnych.

Patryk Wołosz, Ursula von der Leyen
09.05.2025 09:37 Unijny zakaz coraz bliżej. Lepiej się przygotuj

Unia wprowadza nowe ograniczenia. Na horyzoncie nowe wyzwania dla rolników. KRUS wydłuża nabór do konkursu “Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Do wygrania ciągnik rolniczy. "Szczepić czy nie szczepić?" - oto jest pytanie. Sztab kryzysowy omówił kwestie dotyczące szczepień przeciwko pryszczycy 

Rolnictwo, maszyna
03.05.2025 18:17 Ukraina coraz bliżej rynku Unii. Polscy rolnicy oburzeni: "to niedopuszczalne"

5 czerwca kończy się umowa liberalizująca wymianę handlową na linii Unia Europejska — Ukraina. Przyszłość handlu stoi pod znakiem zapytania. Jej potencjalna, liberalna wersja rodzi wiele obaw polskich rolników, którzy już teraz apelują do europosłów o wstrzemięźliwość.

rolnicy, protest
25.04.2025 20:17 Rolnicy ruszają na stolicę. Dramatyczna walka o przetrwanie na polskiej wsi

Choć wydawało się, że emocje opadły, rolnicy dziś znów zablokowali stolicę. Protestują przeciwko "śmiertelnej spirali regulacyjnej i ekonomicznej". Sygnał, który wysyłają, jest głośny i niepokojący. Dlaczego twierdzą, że "przędą na oparach"?

ptasia grypa, Unia Europejska
13.04.2025 06:05 Polskie drobiarstwo na krawędzi katastrofy. Embargo może zniszczyć branżę

Polska znajduje się w centrum uwagi unijnych urzędników, a branża eksportowa z napięciem śledzi każdy nowy komunikat. Decyzja, która może zapaść w najbliższych dniach, może poważnie zachwiać jednym z filarów naszej gospodarki. Czego konkretnie obawia się sektor?

krowy
01.03.2025 10:38 Rolnicy muszą być czujni. Niebezpieczna choroba może zdziesiątkować zwierzęta

Pierwszy kwartał 2025 roku mija polskim rolnikom wyjątkowo nieciekawie. W ostatnim czasie media huczą nie o jednej, ale aż dwóch chorobach, których skutki mogą być opłakane. Główny Lekarz Weterynarii właśnie wydał komunikat w sprawie jednej z nich. Wiemy, co mogą zrobić rolnicy, aby zapobiegać chorobie.

Orka
26.02.2025 14:43 Zacznie się 15 marca. W tych miejscach orka będzie zakazana. Złamiesz zasady, stracisz część dopłat

Regulacje prawne z ramienia Unii Europejskiej często uderzają w jeden z najważniejszych działów gospodarki, jakim jest rolnictwo. To zmusza właścicieli gospodarstw do dostosowania się do nowych zasad, z którymi nie zawsze się zgadzają. Już 15 marca w życie może wejść nowy zakaz, a jego skutki będą bardzo odczuwalne. Znane są zasady oraz sankcje za ich złamanie.

Unia Europejska
20.02.2025 22:36 Unia przekaże 98,6 mln euro na wsparcie rolników. Nie trafią do wszystkich

Ubiegły rok upłynął pod znakiem licznych klęsk żywiołowych, które miały ogromny wpływ na europejskie rolnictwo. Z tego też powodu Unia zamierza przeznaczyć aż 98,6 milionów euro na wsparcie dla rolników, którzy odnieśli straty. Wiadomo, jakie kraje znalazły się na liście. Czy na pomoc finansową mogą liczyć też Polacy?

Pieniądze Euro
12.02.2025 14:57 100 mln euro odszkodowania dla rolników. Oto lista krajów objęta wsparciem

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych, mogą otrzymać wsparcie finansowe ze środków Komisji Europejskiej. Na ten cel przeznaczono blisko 100 milionów euro, które mają zostać rozdysponowane między pięć państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym pojawia się pytanie – czy wśród beneficjentów tej pomocy znalazła się również Polska?

Zwierzęta na wsi
11.02.2025 12:10 Zapachy z gospodarstw dziedzictwem kultury. Tego chce europejski kraj. Polska pójdzie jego śladem?

Jeden z najbardziej turystycznych regionów w Europie decyduje się na propagowanie doznań zmysłowych związanych z przebywaniem na wsi. Okazuje się, że dla jednych specyficzne zapachy z gospodarstwa są zmorą, a dla drugich powinny być dziedzictwem kulturowym, z którego należy być dumnym. Czy taką drogą pójdzie również Polska?

Pole
08.02.2025 14:26 Unia chce odbudowy ekosystemów. Rolnicy zaniepokojeni

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, które mogą mieć znaczący wpływ na rolnictwo. Nie wszyscy jednak podchodzą do nich z entuzjazmem.

Nawożenie
01.02.2025 20:27 Nawozy z Rosji i Białorusi zalewają Unię. Polskie przedsiębiorstwo chce pomóc

Rosja i Białoruś są dziś głównymi eksporterami nawozów, które trafiają na europejski rynek. Kupują je także polscy rolnicy. Komisja Europejska chce powstrzymać zalewająca nas falę ze Wschodu. Jakie to może mieć skutki? Polskie przedsiębiorstwo chce pomóc.

Komisja Europejska
29.01.2025 07:00 Unia uszczelnia rynek. Wschód ma oberwać, to ważna informacja dla rolników

Wniosek o nałożenie ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi został przyjęty przez Komisję Europejską. Celem nowych regulacji mają być produkty, których dotychczasowe sankcje nie obejmowały, i które stanowiły zagrożenie dla stabilności europejskiego rynku. To informacja, na którą rolnicy czekali od dawna. 

Strajki przeciwko Zielonemu Ładowi
21.01.2025 07:00 Zielony Ład trzeba wprowadzić? Rolnictwo czekają poważne zmiany

Polska, jako jeden z głównych producentów rolnych w UE, stoi przed wyzwaniem transformacji systemu żywnościowego, aby sprostać wymogom zrównoważonego rozwoju i zmniejszyć ślad węglowy - jednym z elementów ma być kontrowersyjny Zielony Ład. Jakie zmiany czekają sektor rolnictwa?