RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > KE zapowiada zaostrzenie przepisów dla rolników. Chodzi o zdrowie konsumentów
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

KE zapowiada zaostrzenie przepisów dla rolników. Chodzi o zdrowie konsumentów

komisja europejska
unsplash.com / fot. Sara Kurfeß

Oznacza to najprawdopodobniej niemałe zmiany dla rolników na terenie całej Unii Europejskiej. Powodem, dla którego ogłoszono zmiany dotyczące redukcji zanieczyszczeń, jest wysoki wskaźnik zgonów powodowany m.in. złej jakości powietrzem. 

Komisja Europejska zapowiada zmiany

Zrównoważone rolnictwo, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i odchodzenie od energetyki węglowej - to tylko niektóre z punktów, które są szczególnie bliskie unijnej polityce ostatnich lat. 

Zmiany, które chce implementować Unia Europejska, wynikają nie tylko z chęci poprawienia stanu planety, ale mają też swoje źródło w niezbyt optymistycznych statystykach dotyczących wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i życie.

Dobrostan osób mieszkających w Europie ma być chroniony jeszcze lepiej dzięki opublikowanemu w środę (12 maja 2021 roku) planowi walki z zanieczyszczeniami gleby, wody i powietrza. Celem projektu Komisji Europejskiej jest zminimalizowanie negatywnego efektu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie do 2030 roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Kwestia ta będzie wiązała się z mniejszym zużyciem środków chemicznych, obecnych m.in. w rolnictwie i przemyśle. Niewykluczone, że opisywane przepisy wymogą na rolnikach stosowanie nowych rozwiązań podczas uprawy roślin i hodowli zwierząt. 

Nowości proponowane przez KE

Z jakimi nowościami spotkają się mieszkańcy Unii Europejskiej? Wiadomo, że do 2030 roku planuje się redukcję obecności plastikowych w morzach o 50%. Co istotne dla samych rolników, możliwe, że unijne władze zdecydują się na ograniczenie emisji amoniaku pochodzącego z fabryk i gospodarstw rolnych.

Pojawiają się informacje, że zmienią się również przepisy prawne dotyczące limitów stosowania pestycydów w taki sposób, by w glebie znajdowało się jak najmniej substancji pochodzenia sztucznego.

Kolejną zapowiadaną zmianą mają być bardziej zaostrzone rygory dotyczące wody zdatnej do picia. Poprawie ma również ulec proces poddawania odpadów recyklingowi w taki sposób, by jak najwięcej zużytych przedmiotów otrzymywało drugie życie.

Punktem, który w szczególności może okazać się istotny dla osób mieszkających w Polsce, są zapowiedzi Komisji Europejskiej dotyczące poprawienia jakości powietrza w krajach członkowskich. Zgodnie z aktualnymi planami liczba zgonów powodowana powietrzem złej jakości obniży się aż o 55%.

Problem zanieczyszczeń w powietrzu jest kłopotliwą kwestią w naszym kraju. Jest on owocem zaniedbań rozwojowych państwa, co wpływa na postępującą degradację środowiska naturalnego i zagrożenie dla zdrowia ludzi. Polska należy do krajów o najwyższym stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu na tle wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl, powietrze.malopolska.pl