RolnikInfo.pl
komisja europejska

unsplash.com / fot. Sara Kurfeß

KE zapowiada zaostrzenie przepisów dla rolników. Chodzi o zdrowie konsumentów

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wspólnota europejska z każdym rokiem coraz bardziej podkreśla potrzebę rozwijania zrównoważonego rolnictwa i dbałości o ekologię. 12 maja 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła plan walki z zanieczyszczeniami powietrza, wody i gleby - zgodnie z nowymi planami destrukcyjne działanie chemikaliów ma być zmniejszone do 2030 roku.

Oznacza to najprawdopodobniej niemałe zmiany dla rolników na terenie całej Unii Europejskiej. Powodem, dla którego ogłoszono zmiany dotyczące redukcji zanieczyszczeń, jest wysoki wskaźnik zgonów powodowany m.in. złej jakości powietrzem. 

Komisja Europejska zapowiada zmiany

Zrównoważone rolnictwo, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych, coraz większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i odchodzenie od energetyki węglowej - to tylko niektóre z punktów, które są szczególnie bliskie unijnej polityce ostatnich lat. 

Zmiany, które chce implementować Unia Europejska, wynikają nie tylko z chęci poprawienia stanu planety, ale mają też swoje źródło w niezbyt optymistycznych statystykach dotyczących wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie i życie.

Dobrostan osób mieszkających w Europie ma być chroniony jeszcze lepiej dzięki opublikowanemu w środę (12 maja 2021 roku) planowi walki z zanieczyszczeniami gleby, wody i powietrza. Celem projektu Komisji Europejskiej jest zminimalizowanie negatywnego efektu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie do 2030 roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Kwestia ta będzie wiązała się z mniejszym zużyciem środków chemicznych, obecnych m.in. w rolnictwie i przemyśle. Niewykluczone, że opisywane przepisy wymogą na rolnikach stosowanie nowych rozwiązań podczas uprawy roślin i hodowli zwierząt. 

Nowości proponowane przez KE

Z jakimi nowościami spotkają się mieszkańcy Unii Europejskiej? Wiadomo, że do 2030 roku planuje się redukcję obecności plastikowych w morzach o 50%. Co istotne dla samych rolników, możliwe, że unijne władze zdecydują się na ograniczenie emisji amoniaku pochodzącego z fabryk i gospodarstw rolnych.

Pojawiają się informacje, że zmienią się również przepisy prawne dotyczące limitów stosowania pestycydów w taki sposób, by w glebie znajdowało się jak najmniej substancji pochodzenia sztucznego.

Kolejną zapowiadaną zmianą mają być bardziej zaostrzone rygory dotyczące wody zdatnej do picia. Poprawie ma również ulec proces poddawania odpadów recyklingowi w taki sposób, by jak najwięcej zużytych przedmiotów otrzymywało drugie życie.

Punktem, który w szczególności może okazać się istotny dla osób mieszkających w Polsce, są zapowiedzi Komisji Europejskiej dotyczące poprawienia jakości powietrza w krajach członkowskich. Zgodnie z aktualnymi planami liczba zgonów powodowana powietrzem złej jakości obniży się aż o 55%.

Problem zanieczyszczeń w powietrzu jest kłopotliwą kwestią w naszym kraju. Jest on owocem zaniedbań rozwojowych państwa, co wpływa na postępującą degradację środowiska naturalnego i zagrożenie dla zdrowia ludzi. Polska należy do krajów o najwyższym stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu na tle wszystkich państw Unii Europejskiej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl, powietrze.malopolska.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >