RolnikInfo.pl
kołodziejczak

Facebook / AgroUnia

70 tys. rolników ma przymusowo przejść z KRUS do ZUS. Kołodziejczak skrytykował projekt

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Podczas videokonferencji na facebookowym profilu Agrounii, Michał Kołodziejczak w mocnych słowach skrytykował nowy projekt rządu PiS. Zakłada on, iż 70 tysięcy rolników posiadających tzw. małe biznesy nie będzie mogło ubezpieczać się w KRUS od 1 stycznia 2022 roku.

Wszyscy rolnicy, którzy będą chcieli kontynuować swoją działalność gospodarczą (np. w postaci gospodarstwa agroturystycznego), będą musieli przejść do ZUS. Michał Kołodziejczak stwierdził, iż PiS odbiera nam [rolnikom - przyp. red.] KRUS.

Michał Kołodziejczak o nowym projekcie ws. KRUS

W opisie do filmu zamieszczonego na profilu Agrounii na Facebooku możemy przeczytać następujące słowa: 

Rząd pracuje nad szkodliwą dla nas ustawą zabierającą części rolników możliwość płacenia składek KRUS. Jest to mocne i świadome uderzenie nie tylko w rolników ale też w prowincję. To osłabienie rolnictwa, które leży na łopatkach. I to kiedy ?! W pandemii! Kiedy nie mamy możliwości normalnie pracować i zarabiać. [pis. oryg.]

Wedle relacji Rzeczpospolitej, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych.

Kolejnym punktem zmian będzie status części rolników w systemie ubezpieczeniowym. R**olnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS.** To właśnie ten aspekt projektu wzbudza największe emocje wśród rolników. Dlaczego? 

Tzw. małą działalność gospodarczą prowadzi około 70 tysięcy rolników - są wśród nich właściciele sklepów spożywczych czy gospodarstw agroturystycznych. Jeśli będą chcieli kontynuować swoją działalność po wejściu nowych przepisów w życie, utracą prawo do ubezpieczania się w KRUS.

Michał Kołodziejczak podczas wideokonferencji powiedział, odnosząc się do opisywanej grupy 70 tysięcy rolników:

- Ten cios wymierzony w podwójnych płatników KRUS-u uderzy bardzo, bardzo mocno w mały, polski drobny handel, ale uderzy też we wszystkie usługi, które świadczą rolnicy, którzy z jednej strony zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, ale z drugiej strony widzą, że jest bardzo ciężko i starają się rozwinąć coś innego.

Finansowe zmiany na niekorzyść

Michał Kołodziejczak skrytykował przy okazji duże supermarkety, twierdząc, że są zwalniane z podatków. Zestawił ich sytuację z biznesami wiejskimi i zarzucił rządowi, że nie pomaga rolnikom w czasie pandemii. W nagraniu stwierdził:

- To nie jest uderzenie tylko w polskich rolników, to jest uderzenie w całą polską prowincję właśnie wtedy, kiedy rolnictwo leży całkowicie rozwalone na łopatkach.

Przejście z KRUS do ZUS nie będzie tylko zmianą nominalną - pociągnie za sobą bardzo duże zmiany w wysokości opłacanych składek.  

Za ubezpieczenie rolnicze właściciele niewielkich biznesów płacą obecnie 708 złotych za kwartał. Po przejściu do ZUS różnica będzie dotkliwa - kwartalnie ubezpieczenie osiągnie pułap 4 372,47 złotych, czyli 1457,49 złotych na miesiąc.

Zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Projekt ma być w niedługim czasie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy projekt nowelizacji się tam znajdzie, rozpoczną się również negocjacje z partnerami społecznymi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

undefined

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >