RolnikInfo.pl > Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) – instytucja państwowa odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników, uregulowane ustawą z 20 grudnia 1990.

KRUS
30.08.2023 19:46 Emerytury i renty w KRUS. Od 1.09 nowe kwoty przychodu zawieszające świadczenia

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przekazuje ważne informacje dotyczące emerytur i rent. Od 1 września 2023 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące kwot miesięcznego przychodu, które będą wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. To istotna aktualizacja, która dotyczy beneficjentów KRUS.

czternastka
30.08.2023 19:16 “Czternastka” z KRUS. Wiemy, ile będzie wynosić

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) już teraz przygotowuje się do realizacji kolejnej, dodatkowej wypłaty rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w roku 2023. To dobra wiadomość dla osób korzystających z tego systemu zabezpieczenia, które wkrótce będą mogły liczyć na dodatkowy zastrzyk finansowy. Nowe świadczenie, znane jako popularna "czternasta emerytura," zostanie wypłacone równocześnie z regularnymi świadczeniami, takimi jak emerytura, renta lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

pieniądze na klawiaturze komputera
27.07.2023 17:13 Od 1.08 zmiany w KRUS. Reorganizacja strony internetowej

Wprowadzane od 1 sierpnia 2023 roku zmiany w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyniosą istotne ułatwienia dla rolników. Nowa witryna internetowa KRUS dołączy do platformy gov.pl, zapewniając dostęp do jednolitych i ustandaryzowanych informacji oraz e-usług w jednym miejscu. 

Pieniądze
03.07.2023 08:00 Od 1 lipca rolnicy zarobią więcej?

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 lipca 2023 roku zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, ile wyniesie tym razem. 

mężczyzna na polu
30.06.2023 17:00 KRUS w Genewie. Posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ds. Prewencji

W dniach 28-29 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ISSA ds. Prewencji w Genewie. Spotkanie skupiło się na analizie ryzyka zawodowego oraz omówieniu międzynarodowych wydarzeń prewencyjnych, w tym kwestii dotyczących rolnictwa.

osoba przy zbiorze truskawek
30.06.2023 10:21 KRUS: zmiana okresu legalnego pobytu pomocnika rolnika dla części osób

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o zmianach dotyczących okresu legalnego pobytu pomocników rolników z Ukrainy. Nowe przepisy wprowadzają wydłużenie tego okresu dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich kraju.

pieniądze
07.06.2023 11:00 Ubezpieczenie w KRUS: informacja o wysokości składki dla tysięcy rolników

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe dla rolników w III kwartale 2023 r. Wraz z tymi zmianami, rolnicy otrzymują informacje dotyczące składek oraz dodatkowych opłat w zależności od wielkości gospodarstwa rolnego.

pieniądze w portfelu
30.05.2023 18:00 KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia

31 maja 2023 r. to nie tylko koniec miesiąca, ale również ostateczny termin składania zaświadczeń dotyczących rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. Czas na złożenie dokumentów się kurczy, dlatego warto pamiętać o spełnieniu tego obowiązku podatkowego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i sankcji.

Duża zmiana w dopłatach do prądu. Rząd stawia Polakom warunek
16.05.2023 11:00 Znamy wysokość rocznej kwoty granicznej dla podatku dochodowego dla rolników. KRUS podał dane

KRUS na oficjalnej stronie internetowej przekazał komunikat o wysokości rocznej kwoty granicznej dla podatku dochodowego dla rolników. Wynosi ona 4 088 złotych. 

None
04.05.2023 11:01 1000 zł miesięcznie dla ojców. Jest kilka warunków

KRUS poinformował, że od 26 kwietnia 2023 roku ojciec dziecka objęty ubezpieczeniem społecznym rolników może ubiegać się o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni, jeżeli matka dziecka była we wspomnianym dniu uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie wynosi 1000 zł miesięcznie.

krus
20.06.2022 02:02 Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej ubezpieczenia społecznego rolników. Zgodnie z nowymi planami rolnicy ubezpieczeni w KRUS nie będą tracić prawa do świadczeń w momencie, gdy zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem z innego tytułu. Warto dodać, że zgodnie z projektem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma być również dostępna renta rolna za staż pracy. Historyczne zmiany w KRUSRolnicy, czyli osoby korzystające z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego już wkrótce mogą spodziewać się dużych zmian prawnych, które z pewnością będą miały wpływ na ich codzienne finanse.Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się bowiem informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wiadomo, że głównym celem proponowanych zmian jest regulacja spraw dotyczących zbiegu ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń. Jak proponują autorzy projektu ustawy, rolnik, który jest objęty ubezpieczeniem rolniczym w pełnym zakresie, nie będzie tracił prawa do świadczeń w momencie uzyskania ubezpieczenia nierolniczego i w dalszym ciągu będzie pełnoprawnym beneficjentem KRUS. Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie renty rolnej za staż pracy.

krus
19.06.2022 02:02 Rolnicza szara strefa rośnie w siłę? Dane z KRUS mogą niepokoić

Według ekspertów daje to podstawy do podejrzeń, że w sektorze rolniczym mamy do czynienia z rosnącą tzw. szarą strefą. Czy osoby związane z produkcją żywności uważają, że nie opłaca się już pracować w sposób legalny?Rozbieżne dane z KRUS i BAELBAEL, czyli inaczej Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności skupia się nie tylko na analizowaniu kondycji zatrudnienia w sektorze rolniczym, ale też szeroko pojętego rynku pracy w Polsce. Celem przeprowadzanych analiz jest otrzymanie dokładnych informacji na temat struktury siły roboczej w naszym kraju. Za przeprowadzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności od 1992 roku odpowiedzialny jest Główny Urząd Statystyczny. Ostatnia edycja BAEL pokazała interesującą tendencję w polskim rolnictwie: w 2020 roku 91 tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim zadeklarowało, iż prowadzi własne gospodarstwo rolne. Co więcej, w ubiegłym roku liczba pracujących w sektorze rolniczym zwiększyła się o 100 tysięcy osób wobec roku 2019. Choć informacje te powinny mieć zdecydowanie optymistyczny wydźwięk, to pewien zgrzyt pojawia się, gdy porównamy wymienione dane z tymi pochodzącymi z KRUS. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]

emerytura
19.03.2022 02:44 KRUS: ważne informacje dla emerytów i rencistów ws. "czternastki"

Na portalu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego pojawiła się informacja o tym, że trwają przygotowania do wypłaty dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów - tzw. czternastej emerytury. Wedle treści komunikatu KRUS, dodatkowe fundusze mają być przekazane emerytom i rencistom wraz z miesięcznymi świadczeniami w listopadowych terminach płatności. KRUS: czternastka dla emerytów i rencistówKasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że urzędnicy pracują nad wypłatami dodatkowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Chodzi o tzw. czternastą emeryturę, kolokwialnie zwaną czternastką. W 2021 roku wypłacona została już trzynasta emerytura wraz ze świadczeniami płatności marcowych. Kiedy emeryci i renciści będą mogli spodziewać się dodatkowej puli pieniędzy na swoich kontach bankowych? Jak informuje KRUS, fundusze będą przyznane w listopadowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, wraz z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. W sytuacji, gdy dana osoba uzyskuje świadczenia w systemie kwartalnym, tzw. czternastka pojawi się na jej koncie w styczniowych terminach płatności w 2022 roku.

grzegorz puda
19.03.2022 02:44 Puda: "My nie opowiadamy bajek". Minister zapowiedział ważne zmiany

Na swoim twitterowym profilu urzędujący minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował o trwających pracach dotyczących nowego systemu ubezpieczeń dla rolników. W ubiegłym sezonie, ze względu na niedostateczną liczbę ofert, wielu producentów żywności pozostało bez możliwości zabezpieczenia swoich gospodarstw przed skutkami klęsk żywiołowych i innych sytuacji losowych. Na grafice opublikowanej na Twitterze widnieją słowa szefa MRiRW: - My nie opowiadamy bajek, my zakasujemy rękawy i pracujemy. Szef MRiRW Grzegorz Puda na temat prac dotyczących nowego systemu ubezpieczeń rolniczychUbezpieczenia rolnicze, które były dotychczas wspierane dotacjami pochodzącymi z budżetu państwa, nie cieszyły się - zdaniem NIK - dużym zainteresowaniem na wsi. Jednym z powodów opisywanej sytuacji była niewielka dostępność ofert ubezpieczeniowych - w ubiegłym sezonie dotacje uzyskała jedynie niewielka liczba chętnych producentów żywności. Wskutek niekorzystnych zjawisk pogodowych, a także ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń rolnicy podnieśli dyskusję na temat utworzenia nowego, lepszego systemu ubezpieczenia rolniczego. Rząd zapowiedział, że na początku października 2021 roku pojawi się propozycja nowego projektu, która umożliwi wszystkim rolnikom ubezpieczenie się od nieszczęśliwych zdarzeń losowych, które mogą dotknąć gospodarstwa. 1 października 2021 roku na oficjalnym profilu ministra rolnictwa Grzegorza Pudy pojawiła się grafika nawiązująca do nowego systemu ubezpieczeń rolniczych. Na ilustracji można przeczytać słowa szefa MRiRW: - My nie opowiadamy bajek, my zakasujemy rękawy i pracujemy. Przygotowujemy pakiet zmian, które całkiem na nowo zdefiniują system ubezpieczeń rolniczych. My i bez tego zwiększyliśmy dopłaty do ubezpieczeń rolniczych o ponad 100 procent w stosunku do rządów PO-PSL.

krus
19.03.2022 02:43 KRUS: podano nowe kwoty składek miesięcznych w IV kwartale 2021 roku

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego poinformowała o nowych kwotach miesięcznych składek w IV kwartale 2021 roku. Składki od rolników pobierane są na rzecz ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W związku z decyzją Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z 2 września 2021 roku miesięczna składka do końca bieżącego roku wynosić będzie 42 złote. KRUS: nowe stawki miesięcznych składek ubezpieczeniowychKRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego funkcjonuje od 1993 roku i jej głównym celem jest działalność prewencyjna, rehabilitacyjna, pielęgnacyjna, a także wypłata świadczeń osobom, które pracują w sektorze rolnym. Przed rozpoczęciem każdego kwartału danego roku KRUS informuje o zmieniających się miesięcznych stawkach ubezpieczeniowych. Zgodnie z najnowszym komunikatem, w ostatnim kwartale bieżącego roku stawka za ubezpieczenie wypadkowe, macierzyńskie i chorobowe wynosić będzie 42 złote za miesiąc. Warto dodać, że kwota ta może obejmować nie tylko samego rolnika, ale także jego małżonka, domownika i pomocnika. Jak podkreślają urzędnicy KRUS w oficjalnym komunikacie, w momencie, gdy rolnik, jego małżonek lub domownik są objęci ubezpieczeniem o ograniczonym zakresie, składka wynosi 14 złotych za każdy miesiąc.

premier mateusz morawiecki
19.03.2022 02:43 Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

W piątek 10 września 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki podsumował sto dni od momentu prezentacji Polskiego Ładu. Poza tematami związanymi z różnych obszarów gospodarki, prezes Rady Ministrów odniósł się do jesiennych planów rządu ws. nowego systemu ubezpieczeń rolniczych. Jak wynika ze słów premiera, w październiku ma zostać przedstawiony nowy system rekompensat strat, jakie ponoszą rolnicy m.in. w wyniku klęsk żywiołowych i gwałtownych zjawisk pogodowych. Premier Mateusz Morawiecki o nowym systemie ubezpieczeń rolniczychNowy system ubezpieczeń rolniczych jest jedną z wielu kwestii, która w pilnym trybie potrzebna jest wszystkim producentom żywności w Polsce.Po problemach, jakie mieli rolnicy chcący ubezpieczyć swoje gospodarstwa, podjęto na ten temay rozmowy nie tylko z szefem resortu rolnictwa Grzegorzem Pudą, ale również prezydentem Andrzejem Dudą. Obydwaj politycy obiecali, że zainicjują pracę nad stworzeniem nowego systemu ubezpieczeń. Można powiedzieć, że wielki moment nadchodzi nowymi krokami, bowiem podczas piątkowej konferencji zorganizowanej z okazji podsumowania stu dni od ogłoszenia Polskiego Ładu, szef Rady Ministrów odwołał się do rządowych planów na październik. Z jego wypowiedzi wynika, że na początku kolejnego miesiąca przedstawiony zostanie nowy system ubezpieczeń rolniczych, który ma poprawić sytuację producentów żywności i zapewnić im lepsze poczucie bezpieczeństwa.

krus
19.03.2022 02:42 KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Od 1 września 2021 roku obowiązują nowe stawki przychodów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych - taką informację podała na swojej stronie internetowej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Opisywane zmiany zostały ogłoszone w komunikacie z 11 sierpnia 2021 roku przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. KRUS: istotne zmiany dla emerytów i rencistówPrezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował w ostatnim czasie stawkę średniego miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymywał statystyczny Polak w drugim kwartale 2021 roku. Wyniosło ono 5 504,52 złote. Na tej podstawie zmianie musiały ulec kwoty miesięcznego przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub nawet zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Na oficjalnej stronie internetowej KRUS powiadomiono: >

KRUS- zasiłek opekuńczy
19.03.2022 02:39 KRUS: zasiłek opiekuńczy został przedłużony

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) powiadomiła, że do niedzieli 25 czerwca bieżącego roku ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS. Jak powiadomiła KRUS, nie zmieniają się zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że o dodatkowe świadczenie mogą ubiegać się w przypadku, gdy dojdzie do zamknięcia z powodu koronawirusa żłobka, przedszkola, szkoły, a także innej placówki, do której uczęszcza dziecko oraz w przypadku, gdy niemożliwe jest z powodu koronawirusa sprawowanie opieki nad dzieckiem przez nianię, bądź opiekuna dziennego. Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników przysługuje, gdy sprawują opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia, bądź dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

emerytura
19.03.2022 02:38 Czy 1100 złotych rolniczej emerytury daje godne życie? KRUS potrzebuje zmian

Z wysokości takich emerytur rolnicy z pewnością nie są zadowoleni. Nie są to jednak jedyne dane, które mogą niepokoić w kwestii rolników-emerytów. Emerytury z KRUS za niskie? Rolnicy, którzy nie mają dodatkowych dochodów i przechodzą na emeryturę, dają sobie radę, ponieważ często mieszkają razem ze swoimi dziećmi i wnukami, którzy przejmują gospodarkę. Inni decydują się na oddanie ziemi w dzierżawę, co stanowi dla nich dodatkowe miesięczne źródło dochodów. 1100 złotych nie jest jednak kwotą, która dawałaby poczucie finansowego bezpieczeństwa po wielu latach ciężkiej pracy. Wiele osób wysuwa w kierunku KRUS argument, jakoby rolnicy, płacąc niskie składki, nie mogli oczekiwać wysokich emerytur. Wedle krytyków obecnego systemu przede wszystkim należałoby podwyższyć kwotę składek, tak, by istniały zasoby do wypłacania wyższych emerytur dla rolników. Opłacać składki emerytalno-rentowe do KRUS muszą natomiast wszystkie te osoby, których gospodarstwo rolne przekracza areał 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych. Jak podaje GUS, takich gospodarstw w Polsce mamy około 1,4 miliona. Warto przy tym zaznaczyć, że gospodarstwa, których powierzchnia jest mniejsza niż 2 hektary to ponad 20%. Rolnicy posiadający od dwóch do trzech hektarów powierzchni to około 14%, od trzech do pięciu - ponad 18% wszystkich gospodarstw. Ujmując rzecz z drugiej strony, można powiedzieć, że gospodarstw o powierzchni od 5 do 50 hektarów jest w Polsce około 45%. Dane te pojawiają się tutaj, ponieważ - jak doskonale zdają sobie z tego sprawę rolnicy - od powierzchni gospodarstwa zależy wysokość składki. Co ciekawe - i dość niepokojące - w mniejszym stopniu od tego parametru zależy wysokość emerytury rolniczej.

KRUS - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:38 Zasiłek opiekuńczy w KRUS tylko do końca lutego? Jest projekt rozporządzenia

Jak zaznaczono w projekcie rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla rodzica opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma przysługiwać jedynie do 28 lutego bieżącego roku.

kołodziejczak
19.03.2022 02:38 70 tys. rolników ma przymusowo przejść z KRUS do ZUS. Kołodziejczak skrytykował projekt

Wszyscy rolnicy, którzy będą chcieli kontynuować swoją działalność gospodarczą (np. w postaci gospodarstwa agroturystycznego), będą musieli przejść do ZUS. Michał Kołodziejczak stwierdził, iż PiS odbiera nam [rolnikom - przyp. red.] KRUS.Michał Kołodziejczak o nowym projekcie ws. KRUSW opisie do filmu zamieszczonego na profilu Agrounii na Facebooku możemy przeczytać następujące słowa: Rząd pracuje nad szkodliwą dla nas ustawą zabierającą części rolników możliwość płacenia składek KRUS. Jest to mocne i świadome uderzenie nie tylko w rolników ale też w prowincję. To osłabienie rolnictwa, które leży na łopatkach. I to kiedy ?! W pandemii! Kiedy nie mamy możliwości normalnie pracować i zarabiać. [pis. oryg.]Wedle relacji Rzeczpospolitej, trwają pracę nad projektem, który miałby nałożyć dodatkowe opłaty na około 900 tysięcy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia. Wyjątkiem będą tutaj nadal uczniowie i studenci do 26. roku życia. Dzięki takiej decyzji Skarb Państwa mógłby liczyć na dodatkowe 4 miliardy złotych.Kolejnym punktem zmian będzie status części rolników w systemie ubezpieczeniowym. R**olnicy chcący utrzymać swoje małe biznesy, będą zmuszeni do przejścia z KRUS do ZUS.** To właśnie ten aspekt projektu wzbudza największe emocje wśród rolników. Dlaczego? Tzw. małą działalność gospodarczą prowadzi około 70 tysięcy rolników - są wśród nich właściciele sklepów spożywczych czy gospodarstw agroturystycznych. Jeśli będą chcieli kontynuować swoją działalność po wejściu nowych przepisów w życie, utracą prawo do ubezpieczania się w KRUS.Michał Kołodziejczak podczas wideokonferencji powiedział, odnosząc się do opisywanej grupy 70 tysięcy rolników:- Ten cios wymierzony w podwójnych płatników KRUS-u uderzy bardzo, bardzo mocno w mały, polski drobny handel, ale uderzy też we wszystkie usługi, które świadczą rolnicy, którzy z jednej strony zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, ale z drugiej strony widzą, że jest bardzo ciężko i starają się rozwinąć coś innego.

ardanowski
19.03.2022 02:38 Ardanowski zapowiedział dyskusję ws. KRUS. 23 lutego spotkanie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Były minister rolnictwa stwierdził, że Rada chce przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje system zabezpieczenia społecznego rolników. Ardanowski dodał, iż będą wzięte pod uwagę postulaty organizacji rolniczych w sprawie świadczeń emerytalnych. Ardanowski o zabezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzinPrzedmiotem dyskusji Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich ma być funkcjonowanie systemu zabezpieczenia rolników. Były minister rolnictwa zapowiedział w imieniu członków Rady: - Chcemy też poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym.Jan Krzysztof Ardanowski ponadto dodał: - Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej, spotykając się z rolnikami i ich organizacjami, zadeklarował - i ta deklaracja znalazła się w porozumieniu podpisanym przez prezydenta z Solidarnością Rolników Indywidualnych - że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne.

KRUS - zasiłek opiekuńczy
19.03.2022 02:38 Zasiłek opiekuńczy z KRUS zostanie przedłużony do 14 marca? Jest projekt rozporządzenia

Jak wynika z projektu rozporządzenia rodzic lub opiekun ubezpieczony w KRUS będzie mógł pobierać zasiłek opiekuńczy do 14 marca 2021 roku.

KRUS - wiadomosc
19.03.2022 02:37 KRUS: Centra Rehabilitacji Rolników wznawiają działalność

Zgodnie z informacją przekazaną 4 marca bieżącego roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wznowiona zostaje rehabilitacja lecznicza w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Od 18 marca (czwartek) 2021 roku rozpoczynają się już pierwsze turnusy.

Gienek Onopiuk
19.03.2022 02:37 Wysokość emerytury Gienka Onopiuka z "Rolnicy. Podlasie". Trudno uwierzyć

Jak podaje Super Express, Gienek Onopiuk z Plutycz - zanim zajął się pracą w gospodarstwie - odbył w młodości służbę wojskową. Do gospodarowania ziemią i zwierzętami powrócił w 1972 roku, a pracę kontynuuje po dziś dzień. Głodowa emerytura Gienka Onopiuka z PlutyczGienkowi Onopiukowi z Plutycz nie sposób odmówić uroku osobistego - jest szczery, autentyczny i pracowity, co dokumentują kolejne odcinki programu Rolnicy. Podlasie. Wiele osób mylnie sądzi, że rolnicy biorący udział w serialu opływają w pieniądze - dowodem na to są miesięczne wpływy seniora rodu Onopiuków. Nie jest tajemnicą, że składki do KRUS nie są wysokie, a w konsekwencji przekłada się to na głodowe stawki emerytur. Jeszcze przed waloryzacją Gienek i inni rolnicy w jego wieku mogli liczyć na 1100 złotych emerytury miesięcznie. Po waloryzacji kwota ta wzrosła o 60 złotych, jednakże zmiana w tym zakresie nie ma szansy realnie wpłynąć na poprawę domowego budżetu. Przypomnijmy: waloryzacja emerytur i rent (zarówno z KRUS, jak i ZUS) obowiązuje od 1 marca 2021 roku. W 2021 roku wskaźnik ten osiągnął poziom 4,24%, co w praktyce oznacza, że każdy emeryt i rencista mógł liczyć na podwyżkę świadczeń o minimum 50 złotych.

krus zus
19.03.2022 02:37 Jeden prosty trik jak uniknąć podwyżek w Nowym Ładzie. Zaskakujący pomysł

Wszystko przez ogromne różnice w składkach, które opłacają rolnicy oraz przedsiębiorcy niezwiązani z branżą rolną. Okazuje się jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a ominięcie dużych podatków nie zawsze jest prostą sprawą. Nowy Ład i nowe podatki dla części przedsiębiorcówPrzedsiębiorcy, którzy zarabiają 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie, będą musieli przywyknąć do nowej rzeczywistości, jaka nastanie po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu - okazuje się bowiem, że zwiększone stawki składkowe opróżnią kieszenie właścicieli firm o 14 tysięcy złotych rocznie. W naturalny sposób osoby z tej grupy zaczęły szukać luk prawnych i wszelkich sposobów na to, by nie odczuwać negatywnych zmian, które szykuje dla nich rząd.W ostatnim czasie zauważa się wysyp ofert sprzedaży niewielkich działek rolnych. To właśnie dzięki ich zakupie można - przynajmniej teoretycznie - rozpocząć swoją przygodę z KRUS. Rolnik, mający mniej niż 6 hektarów ziemi, w ogóle nie płaci składki zdrowotnej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Jeśli rolnik posiada większe ziemie, za każdy kolejny pełny hektar przeliczeniowy gruntów płaci 1 złoty. Do poziomu 50 hektarów rolnik płaci całkowitą składkę w wysokości 143 złotych. Dla porównania - miesięczna składka ZUS dla jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi 1457,49 złotych.

Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia
19.03.2022 02:36 Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

Osobą odpowiedzialną za opracowanie "projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19" jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Zgodnie z projektem zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wypłacany w związku z pandemią koronawirusa, będzie wypłacany dłużej, niż wynika z obowiązującego obecnie rozporządzenia. - Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 11 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia
19.03.2022 02:36 Jest projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

Zgodnie z projektem rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) miałby przysługiwać do 25 kwietnia bieżącego roku, czyli wzorem poprzednich rozporządzeń, prawo do świadczenia zostałoby przedłużone o dwa tygodnie. - Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 25 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

  • 1
  • 2