Wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej. Komisja rolnictwa wydała negatywną opinię ws. 4 poprawek do nowelizacji
Komisja rolnictwa pochyliła się nad propozycjami, których autorami była Koalicja Obywatelska i koło poselskie Polska 2050.
Komisja rolnicza na temat poprawek
Przypomnijmy: centrum sprawy stanowi projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej. Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji o wstrzymaniu sprzedaży tego typu gruntów do 2026 roku.
Dotychczas graniczną datą, do której sprzedaż państwowych nieruchomości miała być wstrzymana, był 30 kwietnia 2021 roku. W trakcie drugiego czytania rządowego projektu ustawy posłowie zgłosili kilka poprawek, które w dalszej kolejności miały być zaopiniowane m.in. przez komisję rolniczą. Żadna z nich nie uzyskała opinii pozytywnej.
Dwie z czterech poprawek do projektu ustawy zgłosiła Koalicja Obywatelska. W przypadku jednej z nich posłowie apelowali o przesunięcie wstrzymania sprzedaży o dwa lata (obecny projekt przewiduje tutaj pięć lat). W drugiej poprawce znajduje się propozycja, by składanie sprawozdania z oceny działalności omawianej ustawy było obowiązkowe.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-3 ]
Koalicja Obywatelska zaproponowała, aby wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych dotyczyło działek o powierzchni powyżej 5 hektarów (a nie, jak obecnie, do 2 hektarów).
Natomiast koło poselskie Polska 2050 chciało, by artykuł o nieodpłatnym przekazywaniu gruntów Kościołowi na ziemiach odzyskanych był usunięty. Powodem ma być fakt, że zapis ten nie koresponduje już z obecną rzeczywistością prawną.
Biuro Legislacyjne stwierdziło, że propozycja Polski 2050 nie wchodzi z zakres ustawy, o której mowa - z tego względu została zaopiniowana negatywnie. Wiadomo, że projekt nowelizacji ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży gruntów państwowych
Sprzedaż nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa została wstrzymana w 2016 roku. Jej celem było ograniczenie wzrostu cen gruntów państwowych oraz spopularyzowanie ich dzierżawy wśród rolników indywidualnych.
Dzierżawa gruntów należących do Skarbu Państwa cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, choć warto podkreślić, że większość dzierżawionych ziem ma mały areał.
Dzięki dzierżawie rolnicy nie muszą inwestować ogromnych sum w zakup ziemi , a zamiast tego w dowolny sposób mogą użytkować grunty, dzięki którym zarabiają na życie.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
"Słaby odcinek". Fani "Rolnicy. Podlasie" podsumowali pierwszą odsłonę nowej serii
-
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez wilki? Nie, gdy atak nastąpił po zachodzie słońca
-
( https://rolnikinfo.pl/agrounia-160321-mw-andrzej-duda-prezydent ""Kupił cypryjskie ziemniaki we francuskim sklepie". Agrounia o prezydencie na zakupach")
źródło: PAP, sadyogrody.pl, bankier.pl