Ustawy - pomysł Lewicy
Lewica/Twiiter
Autor Aneta Wasilewska - 9 Kwietnia 2021

"Lewica myśli o rolnikach". Propozycja 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli rolniczych

Dzisiaj odbyła się konferencja, w której wzięli udział Marcin Kulasek i Anita Sowińska, członkowie Lewicy i komisji rolnictwa. Podczas spotkania przedstawiony został projekt, dotyczący ubezpieczeń rolniczych. - Wszyscy się zgodzimy, że w tej sytuacji trzeba pomóc, ale wszyscy się zgodzimy też, że należy znaleźć inne rozwiązanie niż jednorazowa zapomoga - podkreślił polityk, przedstawiając pomysł Lewicy, który polega na przeznaczeniu 1 mld złotych rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli rolniczych.

- Prawo i Sprawiedliwość zawiodło polską wieś, nie rozwiązało żadnego problemu, który pozostawili im poprzednicy. Afrykański pomór świń, jak rujnował, tak rujnuje hodowców, brakuje całościowej walki z suszami, a do tego PiS dołożył jeszcze wiele problemów - mówił Kulasek podczas konferencji prasowej, zaznaczając, że dziś PiS "majstruje przy KRUS, czego Polska wieś nie lubi", a problem związany z ubezpieczeniami upraw i hodowli nadal nie jest rozwiązany.

Jakie jest rozwiązanie Lewicy?

Odpowiedzią na rozwiązanie problemów, związanych z ubezpieczeniami, zdaniem członków Lewicy, miałyby dobrze zorganizowany system ubezpieczeń upraw i hodowli. Zdaniem polityka obecny system dopłat do ubezpieczeń ma obecnie jedną wadę.

- Co roku chętnych do skorzystania ze wsparcia jest więcej niż pieniędzy przeznaczonych w budżecie na ten cel - dodał.

Wróblewski: Wróblewski: "Będę rzecznikiem polskiej wsi". Tylko jest jeden warunekCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Poseł Lewicy jest przekonany, że mitem jest to, że rolnicy nie chcą się ubezpieczać, po prostu nie ma pieniędzy na ubezpieczenia. Zdaniem członków Lewicy kwota przeznaczana na ubezpieczenia upraw i hodowli powinna być stała. Co więcej, Lewica zaprezentowała równanie, które miałoby posłużyć do wyznaczenia tejże kwoty.

- Wartość jednolitej płatności obszarowej razy liczba hektarów gruntów rolnych w Polsce, podzielona przez 7. Przy obecnej wysokości jednolitej płatności obszarowej, wzór gwarantuje rolnikom 1 miliard zł. Lewica proponuje 1 miliard zł każdego roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli. To uczciwa propozycja dla rolników ze strony państwa - zaznaczył.

Jak zaznaczył Kulaksek na spotkaniu, rolnicy, dzięki takim rozwiązaniom zyskają - będą dobrze wiedzieli, na jaką pomoc od państwa mogą oczekiwać.

"Lewica myśli o rolnikach"

- Lewica myśli o rolnikach, ale nie tylko myśli, ale i działa i proponuje konkretne systemowe rozwiązania - przekazała dziś podczas konferencji Anita Sowińska.

Oprócz zaproponowanego rozwiązania w sprawie ubezpieczeń upraw i hodowli, Lewica jeszcze w zeszłym roku złożyła projekt ustawy o renaturyzacji wód.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Twitter/Lewica - transmisja konferencji prasowej

Następny artykuł