RolnikInfo.pl Zwierzęta Masz kury? Ich pióra mogą wkrótce okazać się bezcenne
unsplash.com

Masz kury? Ich pióra mogą wkrótce okazać się bezcenne

21 października 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Naukowcy z ETH Zurich i Nanyang Technological University Singapore (NTU) dokonali rewolucyjnego odkrycia, znajdując zastosowanie dla piór m.in. pochodzących od kur, które dotychczas trafiały na śmietnik. Naukowcy są w stanie ekstrahować białko keratynowe z piór, przekształcając je w ultracienkie włókna zwane włókienkami amyloidowymi. To nie tylko pomysł na efektywne zużycie odpadów, ale także krok w stronę zrównoważonej produkcji energii.

Pióra ptaków hodowlanych: od odpadu do źródła zrównoważonej energii

Odkrycie naukowców z ETH Zurich i Nanyang Technological University Singapore (NTU) otwiera nowe perspektywy dla kur hodowlanych, których pióra stanowiły dotąd problematyczny odpad. Przetworzenie piór na włókna keratynowe, a następnie wykorzystanie ich w membranie ogniwa paliwowego, to innowacyjne podejście do problemu gospodarki odpadami w przemyśle spożywczym. Innymi słowy: pióra mogą stać się źródłem dla wytwarzania paliwa nowej generacji, które będzie przyjazne dla środowiska i rozwiąże problem palenia niepotrzebnych piór.

Ogniwa paliwowe. Zielona energia bez wytwarzania CO2

Ogniwa paliwowe, które wykorzystują włókna keratynowe z piór, produkują energię elektryczną bezemisyjnie z wodoru i tlenu. W efekcie uwalniają jedynie ciepło i wodę. Nie trzeba dodawać, że to obiecujący kierunek w kontekście zrównoważonego źródła energii, a także sposób na minimalizację wpływu przemysłu spożywczego na środowisko.

Badania i nowe możliwości na horyzoncie

Naukowcy planują teraz skoncentrować się na badaniach stabilności i trwałości membran keratynowych pochodzących z piór. W razie potrzeby, zostaną wprowadzone odpowiednie ulepszenia. Zespół badawczy zgłosił już wspólny patent na tę innowacyjną technologię, poszukując jednocześnie inwestorów i firm gotowych rozwijać odkrycie i wdrażać je na rynek. To nie tylko kolejny krok w walce ze zmianami klimatycznymi, ale także dowód na to, że innowacje mogą rodzić się nawet z dość nieoczekiwanych źródeł.

źródło: ethz.ch

Rolnik stracił 117 świń w mgnieniu oka. Wystarczyła jedna rzecz
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś