Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rolnik stracił 117 świń w mgnieniu oka. Wystarczyła jedna rzecz
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.10.2023 21:18

Rolnik stracił 117 świń w mgnieniu oka. Wystarczyła jedna rzecz

warchlak
un splash.com

Świat hodowli świń nie od dziś zmaga się z poważnym kryzysem. U jednego z rolników z miejscowości Długa Goślina w gminie Murowana Goślina w ostatnich dniach miała miejsce sytuacja, której finał zaważył na losach gospodarstwa. 117 świń, które utrzymywał rolnik, padło ofiarą ekspansji afrykańskiego pomoru świń (ASF). To już trzydzieste ognisko tego groźnego wirusa w Polsce w tym roku.

 

30. ognisko ASF w 2023 roku. Dramat w gospodarstwie rolnym

W wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli PIWet - PIB w Puławach, stwierdzono obecność ogniska ASF nr 2023/30. To ognisko wtórne do wcześniej zidentyfikowanego ogniska nr 2023/27. Decyzję o jego wyznaczeniu podjęto 12 października 2023 r. w gospodarstwie w miejscowości Długa Goślina. O zdarzeniu poinformowano dzień później za pośrednictwem oficjalnego portalu Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Skala strat wobec wybuchu kolejnego ogniska choroby trzody chlewnej

Rolnik utrzymywał w swoim gospodarstwie 117 świń, w tym 16 tuczników, 38 prosiąt, 8 loch, oraz 55 warchlaków. Miejscowość Długa Goślina, leżąca w gminie Murowana Goślina w Wielkopolsce, stała się kolejnym punktem dotkniętym ekspansją ASF, potwierdzającym trudną rzeczywistość hodowców świń w Polsce. Dodatkowo, gospodarstwo znajdowało się na obszarze objętym ograniczeniami, zgodnie z rozporządzeniem 2023/594.

Nierówna walka służb i rolników z afrykańskim pomorem świń

Inspekcja Weterynaryjna natychmiast podjęła działania mające na celu likwidację choroby. Wdrożono wszystkie niezbędne środki, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Sytuacja ta podkreśla pilną potrzebę skoordynowanych działań na rzecz kontroli i eliminacji afrykańskiego pomoru świń, który stanowi ogromne wyzwanie dla branży hodowlanej w Polsce.

 

źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi: ASF