Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wypatruj jej na niebie, a ściągnie do domu szczęście. Dlaczego jaskółka lata nisko? Mało kto o tym wie
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 06.04.2025 16:09

Wypatruj jej na niebie, a ściągnie do domu szczęście. Dlaczego jaskółka lata nisko? Mało kto o tym wie

Jaskółka
Fot. ezp, Getty Images/Canva

Jaskółka jest niewątpliwie jednym z najbardziej uwielbianych w Polsce ptaków. Ich wyjątkowe zachowania stanowią przedmiot wnikliwej obserwacji nie tylko ornitologów, ale również przechodniów, którzy mają okazję podziwiać spektakle, jakie przedstawiają podczas lotu. Kierunek, bądź wysokość, w jakich latają jaskółki, mogą wiele powiedzieć nawet o nadchodzącej pogodzie.

Jaskółka stała się symbolem dobrobytu i szczęścia

Jaskółki to ptaki, które niezmiennie budzą ludzką fascynację. Szczególną uwagę przyciąga ich niesamowita zwinność w powietrzu. Jaskółka traktowana jest w Polsce jako zwiastun wielkiego szczęścia. Symbolizuje również lojalność, wierność, a także wolność i nadzieję. W kulturze zachodniej natomiast kojarzy się ją z wyczekiwanym powrotem do domu — ponieważ jaskółki prowadzą migracyjny tryb życia. 

jaskółki
Fot. StephanieCor, pixabay/Canva

Ptak ten, podobnie zresztą jak bocian, uznawany jest za strażnika domowego ogniska, który przynosi dobre wieści i chronią gospodarzy przed wszelkim złem. Jaskółki wracają do Polski w połowie kwietnia. Już wkrótce będziemy mogli podziwiać te zręczne ptaki — ich zachowanie powie nam bardzo wiele, szczególnie o nadchodzącej pogodzie. Jak nauczyć się interpretować zachowanie jaskółek i o czym ono świadczy?

Patryk Wołosz, Wojciech Konieczny
Pierwszy taki przypadek w historii. Ptasia grypa w natarciu
Skandaliczna wystawa roślin w Poznaniu, ludzie wychodzili wściekli. “Oczekiwałbym zwrotu pieniędzy" Malina w kwietniu potrzebuje nie tylko cięcia. Wykonaj te zabiegi, a w sezonie będziesz zbierać je garściami

Jaskółka lata nisko - co to znaczy?

Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak zachowanie tych ptaków może powiedzieć wiele na temat nadchodzącej pogody. Od wieków ludzie wnikliwie obserwowali zachowanie ptaków, próbując wyciągnąć wnioski na temat możliwych zmian atmosferycznych. Jaskółki latające nisko często zwiastują deszcz, co wynika ze sposobu, w jaki polują na owady w niższych partiach powietrza, gdy ciśnienie atmosferyczne spada przed burzą. Jaskółki chwytają swoje pożywienie w locie. 

jaskółki
Fot. kororokerokero, Getty Images/Canva

W ciepłe, słoneczne dni prądy powietrzne wybijają owady w górę, ale kiedy zbliża się deszcz, zmienia się ciśnienie i wilgotność powietrza — wówczas insekty nie potrafią wzbić się wysoko i szukają schronienia tuż nad ziemią. A tam już czekają na nie jaskółki i podążają za nimi, nurkując w kierunku ziemi, kiedy zbliża się deszcz. Jak będą się zachowywać jaskółki zwiastujące przyjemną pogodę?

Zobacz też: Wyjazd do sanatorium można przyspieszyć. Tak ominiesz kolejkę, możliwy termin nawet za 3 miesiące

Tak zachowują się jaskółki, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca

W pogodne dni, gdy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, ciepłe prądy powietrza unoszą drobne owady wysoko w górę, zatem polujące jaskółki muszą wznosić się wyżej. Co ciekawe, jaskółki rzeczywiście mają zdolność reagowania na bieżące warunki atmosferyczne, ale nie potrafią przewidywać dalszej pogody na kolejne dni. Ich zachowanie odzwierciedla raczej aktualny stan atmosfery, niż konkretną prognozę na przyszłość. Jaskółki raczej prognozują „pogodę godzinową”, ale na pewno nie taką, która miałaby się sprawdzić w dalszym terminie.

Współczesne badania naukowe rzucają nowe spojrzenie na związek między zachowaniem jaskółek a warunkami pogodowymi. Naukowcy obserwują już nie tylko na wysokość lotu tych ptaków, ale także na inne aspekty ich życia, takie jak termin składania jaj czy sukces lęgowy. Badania przeprowadzone w zachodnim Michigan, na jaskółkach drzewnych pokazały, że ptaki reagują na zmiany klimatyczne, dostosowując swój cykl rozrodczy. W praktyce starsze samiczki zaczynały składać jaja wcześniej w odpowiedzi na wyższe temperatury w kwietniu i maju. Młodsze samice reagowały zupełnie inaczej. Termin składania ich jaj przyspieszał, gdy maj był bardziej deszczowy.

Badania pokazują, jak złożone w rzeczywistości są relacje między warunkami pogodowymi a zachowaniem jaskółek. Absolutnie nie jest to prosta zależność, do której jesteśmy przyzwyczajeni, czyli „wysoki lot = dobra pogoda”, ale skomplikowany system adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych.