Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Mech szpeci trawnik w ogrodzie? Możesz się go łatwo pozbyć
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 10.03.2024 15:29

Mech szpeci trawnik w ogrodzie? Możesz się go łatwo pozbyć

porost mchu
fot. Pixabay/ ebanny66

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku. 

Przyczyny powstawania mchu na trawniku

Mech to niewielka roślina, która potrafi szybko skolonizować przydomowe trawniki. Mchy preferują zaciemnione miejsca, natomiast nie sprzyja im obszar wysoce nasłoneczniony. Najczęściej można znaleźć kolonie mchu na trawniku od strony północnej i pod drzewami, gdzie jest najwięcej stale utrzymującej się wilgoci, a ta stwarza idealne warunki do rozwoju tej rośliny.

Aby trawnik nie obrastał w mech, należy utrzymać odczyn pH gleby w granicach minimum 5,5 oraz regularnie kosić (pamiętając, by nie zostawiać źdźbeł na trawie, gdyż stanowią pożywkę dla rozwoju mchu) i nawozić, aby niedobór składników odżywczych nie osłabił wzrostu traw.

Donald Tusk spotkał się z rolnikami. Wiadomo, jak potoczyły się rozmowy

Zrób to, a mech zniknie z trawnika

Okres zimowy jest idealnym momentem dla porostu mchu na trawniku. Leżący na trawie śnieg oraz mróz osłabia glebę, przez co staje się ciężka i zbita a tym samym utrudnia korzeniom dostęp do powietrza. 

Istnieją jednak proste sposoby na pozbycie się mchu z trawnika w ogrodzie. Wystarczy, że podczas porządków wiosennych, będziesz pamiętać o rozsypaniu tych produktów bezpośrednio na kępy mchu.

  1. Popiół drzewny. Nie ma znaczenia, czy pochodzi z ogniska, czy z kominka, znaczącą rolę odgrywają jego właściwości. Wapń, magnez, fosfor czy potas to niezbędne składniki odżywcze dla rozwoju trawy. Najprostszy sposób na pozbycie się nieproszonego gościa na trawniku, to rozsypanie popiołu drzewnego na trawę. Taki zabieg poprawi również kondycję i koloryt trawnika.
  2. Kreda. Możesz ją zmielić i rozsypać na trawnik. Działanie kredy spowoduje neutralizację kwasowości gleby. 
  3. Siarczan żelaza. Tak samo jak popiół, zawiera składniki (siarkę i żelazo), które obniżają pH gleby. Po kilku dniach od rozsypania siarczanu żelaza na trawniku zobaczysz, jak mech będzie czerniał. 
  4. Dolomit. Rozsypując go po trawniku, dostarczasz glebie wapnia i magnezu, który trwale usuwa mech. 

Czemu warto usuwać mech z trawnika?

Oczywiście, nie każdy musi się pozbywać mchu ze swojego trawnika, tutaj ogromny wpływ mają osobiste preferencje każdego ogrodnika. Usuwanie mchu z trawnika ma jednak znaczący wpływ na estetykę ogrodu, ale nie tylko. Mech, który rozrósł się po całym trawniku, może powodować wrażenie zaniedbania ogrodu. 

Dodatkowo ogromne ilości niepożądanego mchu w trawniku, zabierają trawie wodę, dostęp do światła oraz składniki odżywcze, działając tym samym na niekorzyść rozwoju trawy (będzie słabsza i podatniejsza na choroby). Mech jest zagrożeniem również dla alergików, którzy są uczuleni na wydzielane przez niego pyłki.