Bez wątpienia to jedna z najurodziwszych roślin, jakie można spotkać w naszych ogrodach, jednak skrywa również mniej przyjemne oblicze. Jej efektowne, fioletowe kwiatostany zawierają bowiem związki szkodliwe dla zwierząt i ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, warto dobrze przemyśleć tę decyzję.
Masz dość podziemnych gości niszczących ogród? Istnieje skuteczna, naturalna metoda, która może rozwiązać ten problem raz na zawsze. Wystarczy zasadzić jedną niepozorną roślinę, by krety i nornice omijały go szerokim łukiem.
Kiedy trawa zaczyna intensywnie rosnąć, wielu właścicieli ogrodów sięga po kosiarkę, aby nadać trawnikowi schludny wygląd. Tymczasem, jak ostrzegają eksperci, może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego - i zaszkodzić nie tylko zieleni, ale konsekwencje mogą być dużo gorsze.
Niepozorna, choć potężna. Zachwyca zapachem, odstrasza szkodniki i ma owoce pełne cennych składników. Mimo że jej uroda trwa zaledwie kilka tygodni, zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie i warto dać jej szansę.
Słońce, woda i składniki odżywcze to podstawowe czynniki, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin. Niedobór któregoś składnika może skutkować pogorszeniem wzrostu i kwitnienia lub chorobami. Projektując ogród, trzeba wziąć uwagę naturalne warunki i szukać takich kwiatów czy krzewów, które sobie z nimi najlepiej poradzą — gatunków jest mnóstwo, więc jest z czego wybierać. Nawet te zacienione miejsca nie muszą być nudne i puste.
Ogrodnictwo ma wiele zalet, o czym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawa roślin daje nie tylko satysfakcję, ale podnosi komfort życia, relaksuje, a odpowiednio zaprojektowany ogród może nawet zwiększyć wartość działki. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rośliny pod żadnym pozerem nie powinny się tam znaleźć, gdyż zabrania tego prawo.
Zamiast męczyć się z regularnym koszeniem i podlewaniem, coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na rozwiązanie, które zachwyca wyglądem, a przy okazji wspiera naturę. Wystarczy kilka kroków, by przekształcić nudny trawnik w barwną oazę przyjazną dla owadów.
Rośliny doniczkowe w naszych domach pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne. Za sprawą procesu fotosyntezy zwiększają zawartość tlenu w powietrzu, co sprzyja lepszemu samopoczuciu i koncentracji. Ponadto zieleń wpływa korzystnie na układ nerwowy i może łagodzić stres. Można wybierać spośród wielu różnych gatunków, ale warto zwrócić szczególną uwagę na zamiokulkasa. Nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, a dzięki pewnej sprytnej metodzie będzie intensywnie i zdrowo rósł.
Dobór odpowiednich roślin ozdobnych to ważny etap tworzenia estetycznego i funkcjonalnego ogrodu. W polskich warunkach klimatycznych warto sięgać po gatunki, które dobrze znoszą zmienne temperatury, opady i okresowe susze. Dodatkowo dobrze łączyć walory dekoracyjne z łatwością uprawy. Obie te cechy przypomina roślina, która śmiało może konkurować z hortensją.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych ogrodach rosną okazy, które chociaż piękne, mogą stanowić poważne zagrożenie — nie tylko dla rodzimego ekosystemu, ale również dla konstrukcji znajdujących się na terenie działki. Co więcej, posiadanie takich roślin może skutkować konsekwencjami prawnymi — w tym wysokimi mandatami. Tego gatunku należy pozbyć się natychmiast.
Pomidory to jedne z ulubionych warzyw Polaków, zarówno jeśli chodzi o spożycie, jak i uprawę. W ogrodach i na balkonach można dostrzec wiele sadzonek, z których już za kilka miesięcy wyrosną soczyste owoce. Aby tak się jednak stało, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Do tego zalicza się również roślinne sąsiedztwo chroniące przed szkodnikami.
Choć jego kwiaty urzekają zapachem, nie każda lokalizacja będzie równie dobrym wyborem. Niewłaściwie posadzony może przysporzyć więcej kłopotów niż radości – zwłaszcza latem. Gdzie go więc nie sadzić, by uniknąć niechcianych gości?
Roślina okazała, atrakcyjna wizualnie, oryginalna — do tego odstrasza krety i nornice. Brzmi jak marzenie każdego ogrodnika, trudne do zrealizowania. Okazuje się jednak, że jest to prostsze, niż się wydaje. Istnieje pewien wyjątkowy okaz, który łączy w sobie wszystkie te cechy. Każdy może mieć takie cudo w swoim ogrodzie.
Z pozoru prosta codzienna czynność, jaką jest podlewanie kwiatów, może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż się wydaje. Wielu z nas powiela ten sam, powszechny schemat – nie zdając sobie sprawy, że szkodzi roślinom zamiast im pomagać. Co robić, by uniknąć tej pułapki?
Jeśli jako właściciel chcesz ściąć drzewo w swoim ogrodzie, będziesz musiał się trochę wysilić. W wielu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku do urzędu gminy. Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Rafała Brzoskę, chce, aby procedura była dużo prostsza i szybsza. Polacy są jednak zaniepokojeni, a ceną za błąd może być bezpieczeństwo nie tylko drzew, ale również mieszkańców działek. Krytycy apelują o ostrożność.
W niektórych miejscach w Polsce można już zauważyć kwitnące bzy. Kwiaty nie tylko przyciągają wzrok odcieniami filety i bieli, ale również wypełniają powietrze cudownym, słodkim zapachem. Z tych powodów często lądują w wazonach i ozdabiają domy. Warto zapoznać się z prostym sposobem, który sprawi, że bez utrzyma dłużej swoją świeżość.
Rodzinne Ogródki Działkowe mają w Polsce specyficzny status prawny. Zwłaszcza nowi użytkownicy działek ROD często nie mają świadomości, co to oznacza, a ta niewiedza prowadzi do wykroczeń. Obecne regulacje dotyczą w szczególności tego, czego na tego typu przestrzeni nie wolno posiadać. Są zatem na działkach ROD zachowania, które grożą wysokimi grzywnami lub nawet pozbawieniem wolności.
Surfinie są popularnymi w Polsce roślinami ozdobnymi. Najczęściej można je spotkać na balkonach i tarasach w formie wiszącej dekoracji. Intensywne kolory i dorodne kwiaty stanowią największe atuty tej odmiany petunii ogrodowej, jednak aby osiągnąć spektakularny efekt, trzeba się trochę postarać i wystrzegać się kilku błędów popełnianych podczas pielęgnacji.
Chociaż największą aktywność wykazują latem, już kilka cieplejszych wiosennych dni wystarczy, by zaczęły dawać o sobie znać. Szerszenie — bo o nich mowa — wzbudzają uzasadniony niepokój, gdyż ich użądlenia mogą być niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych na ich jad. Jak skutecznie odstraszyć je od naszych ogrodów? Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki owadobójcze, warto najpierw wypróbować naturalne metody.
Ta piękna roślina od lat króluje w ogrodach, ale to jej francuska odmiana zachwyca najdłużej - od wiosny aż po jesień. Piękne kolory, intensywny zapach i wyjątkowy kształt kwiatów czynią z niej żywą dekorację ogrodu, obok której trudno przejść obojętnie. Jest kilka powodów, dla których warto jest mieć ją obok domu.
Jeśli szukasz rośliny, która zachwyci każdego gościa odwiedzającego twój ogród, dicentra będzie strzałem w dziesiątkę. Jej niezwykłe kwiaty przypominające serduszka sprawiają, że trudno przejść obok niej obojętnie. Jak o nią zadbać, by cieszyć się jej pięknem przez długi czas?
Swoim wyglądem i zapachem potrafi oczarować nawet najbardziej wymagających ogrodników. Lawenda to roślina nie tylko piękna, ale i praktyczna - odstrasza komary, koi zmysły i wprowadza do ogrodu śródziemnomorski klimat. Jednak by cieszyć się jej urodą i zapachem przez długie tygodnie, trzeba wiedzieć, jak ją prawidłowo posadzić i pielęgnować.
Czym zastąpić uwielbiane pelargonie, forsycje, wisterie, hortensje czy berberysy? Jest pewna roślina, która wciąż bywa mało znana wśród ogrodników, mimo iż jej wyjątkowa uroda potrafi oczarować nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się roślinami. Coraz częściej zajmuje honorowe miejsca w sklepach ogrodniczych, zachwycając intensywnymi kolorami i subtelną formą. Choć wygląda na delikatną, przy właściwej opiece może zdobić ogród przez wiele sezonów.
Piękny, kwitnący i kolorowy ogród to marzenie każdego ogrodnika. Uzyskanie takiego efektu jest jednak uzależnione od sporych nakładów pracy i czasu. Jeśli ktoś wie, że nie może poświęcić aż tyle uwagi roślinom, powinien zainteresować się pewną odmianą należącą do rodziny astrowatych — rozświetli rabaty i będzie cieszyć oczy, a poza tym ma bardzo małe wymagania pielęgnacyjne.
Chwasty są wyjątkowym utrapieniem dla ogrodników i to nie tylko dlatego, że psują estetykę ogrodu. Mogą również konkurować z posadzonymi roślinami o składniki odżywcze zawarte w glebie i przez to osłabiać ich wzrost. Metody mechaniczne są żmudne i czasochłonne, są jednak inne, znacznie szybsze sposoby, które pomogą pozbyć się chwastów.
Surfinie już od dłuższego czasu królują na balkonach i tarasach Polaków. Kolorowe pąki wyglądają zjawiskowo, a ich kaskadowe pędy osiągają nawet 2 metry długości. Jeśli chcemy cieszyć oko tymi wyjątkowymi roślinami cały sezon, musimy o nie odpowiednio zadbać. Warto zastosować banalnie prostą domową odżywkę, dzięki której surfinie będą aż uginać się od kwiatów. Jak ją wykonać?
Niegdyś kojarzone głównie z leśnymi spacerami, dziś coraz częściej pojawiają się tuż za progiem domu. Kleszcze szturmem zdobywają ogrody - nawet te starannie pielęgnowane. Skąd się tam biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?
Szczury potrafią niezwykle uprzykrzyć życie i narobić wielu szkód. Na obszarach wiejskich te gryzonie występują zdecydowanie częściej, choć ostatnie lata pokazały, że ich populacja rośnie również w miastach. Mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, a stosowanie chemicznych trutek może być ryzykowne. Zapobiegawczo można zasadzić kilka roślin, które będą skutecznie odstraszać te szkodniki.