Ślimaki mogą być poważnym problemem dla ogrodników, zwłaszcza gdy zagrażają starannie pielęgnowanym uprawom. Na szczęście istnieją skuteczne i ekologiczne metody, które pozwalają na ich eliminację. Oto sprawdzone sposoby na walkę z tymi szkodnikami w ogrodzie.
Nie ma chyba takiej osoby, której smak młodych ziemniaków nie kojarzy się z okresem wiosennym. Spragnieni wczesnych kartofli, możemy kupić je w najbliższym warzywniaku, albo... wyhodować je samemu. Potrzebujemy tylko kawałka ogrodu, bądź miejsca na balkonie. To proste, wystarczy trzymać się czterech złotych zasad uprawy ziemniaków.
Chrzan ponownie staje się popularny w Polsce. Kiedyś chrzan wykorzystywany był głównie jako roślina lecznicza, obecnie jest doskonałym dodatkiem do potraw oraz przetworów. Chrzan poznasz po charakterystycznym ostrym aromacie. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście. Marzy ci się uprawa chrzanu w ogrodzie? Podpowiemy, jak to zrobić.
Miłośnicy własnej uprawy pomidorów zapewne wiedzą jak i po co usuwa się nadmiar liści na krzaku. Jest to powszechna i popularna praktyka wśród ogrodników. Obrywanie liści ma przyspieszyć dojrzewanie owocu na krzaczku oraz zmniejszyć ryzyko występowanie chorób grzybowych. Żeby przeprowadzić poprawnie ten zabieg pielęgnacyjny, warto poznać kolejność, która ma ogromne znaczenie.
Koperek to zioło, które święci triumfy popularności nie tylko w kuchni. Od dekad stosuje się go także w celu łagodzenia niektórych problemów zdrowotnych. Warto mieć go w swoim ogródku, by nie przepłacać w sklepach spożywczych.
Zapewne spotkaliście się z sytuacją, w której wasz ogród nagle zaczął wyglądać jak pobojowisko. To sprawka kreta. Ten mały szkodnik uszkadza korzenie roślin ozdobnych i uprawnych, a jego kopce doprowadzają ogrodników do szewskiej pasji. Próbowaliście zakopywać kopce, aby pozbyć się zwierzęcia? To nie pomoże, kret wykopie nowe. Jak zatem uwolnić ogród od podziemnego bohatera czeskiej bajki? Podpowiadamy.
W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy. Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza.
Annę Bardowską poznaliśmy dzięki jej uczestnictwie w randkowym show "Rolnik szuka żony", w którym poznała swojego obecnego męża - Grzegorza. Dziś para wspólnie wychowuje dwójkę dzieci. Ania to zdolna kucharka, a swoimi wyczynami w kuchni dzieli się w mediach społecznościowych z fanami. Jednak od jakiegoś czasu przestała publikować posty. Co się dzieje u Bardowskich?
Sadząc rośliny w swoim ogrodzie, rzadko kiedy zastanawiamy się nad wpływem warzyw posianych obok w grządce. Odpowiednie sąsiedztwo ma znaczenie nie tylko w życiu, jest istotne również w przydomowym ogródku. Których roślin nie powinno się obok siebie zestawiać, a które stanowią idealne połączenie?
Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku.
Marchew to niezwykle popularne warzywo, szczególnie w polskiej kuchni. Z marchewki można przygotować mnóstwo przeróżnych potraw, czy to na słodko czy też na słono. Marchew gotowana, pieczona, smażona, na surowo, wyciskana - do wyboru, do koloru. Podpowiemy, jak ją uprawiać, by plon w tym roku był okazały.
Przepisy, które weszły w życie w 2023 roku, są ogromnym zmartwieniem Polskiego Związku Działkowców. Poprzedni rząd zmienił ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co otwiera z łatwością drzwi do likwidacji ponad półtora miliona ogródków działkowych w Polsce. Czy rząd Tuska rozwiąże ten problem?
Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Królowa polskich ogrodów. Tuja jest niezwykle cenioną rośliną nie tylko ze względów estetycznych, ale także wyjątkowej praktyczności i łatwej uprawy. Kiedy i jak sadzić tuje? Jaki gatunek wybrać do swojego ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo w naszym artykule.
Króluje w ogrodach Polaków i nie tylko. Jest niezwykle ceniona za szybki wzrost i gwarancję prywatności, ale to nie są jej jedyne zalety. Sprawdź, jak obecność tui w ogrodzie wpływa dodatkowo na nasze zdrowie.