Gleba (łac. glaeba – ziemia uprawna, rola) — naturalna, trójfazowa, biologicznie czynna, powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, ukształtowana poprzez procesy glebotwórcze ze zwietrzeliny skalnej (skały macierzystej) w wyniku oddziaływania klimatu i organizmów żywych, przy określonej rzeźbie terenu, w określonym przedziale czasu, często przy wpływie działalności człowieka. Gleba jest integralnym składnikiem ekosystemów lądowych i niektórych płytkowodnych.
Jako zapaleni ogrodnicy, którzy posadzili cukinie w swoim ogrodzie, cierpliwie wyczekujecie pierwszych kwiatów, a potem owoców. Dobrze jest, kiedy na krzaku cukinie pojawia się wiele kwiatów, z których będziecie mogli zebrać duże plony. Co jeśli jednak pomimo wszelkich starań i ciągłego obserwowania cukini, na krzaku nie pojawia się ani jeden zwiastun owocowania?
Polacy uwielbiają pomidory, zwłaszcza w sezonie, kiedy ich smak wynosi na wyżyny przyjemności. Wielu amatorów decyduje się na uprawę kilku krzaków dla własnego użytku. Wydawałoby się, że pielęgnacja pomidorów jest bajecznie prosta, jednak nic mylnego. W trakcie uprawy może wydarzyć się wiele, choćby nagłe zwijanie się liści pomidora. W takim przypadku trzeba się zastanowić i przeanalizować, czy nie popełniliśmy błędu w pielęgnacji, czy może krzak został zaatakowany przez chorobę.
Choć uprawa ogórków nie jest trudna ani wymagająca, to wciąż istnieje ryzyko, że z czasem zaczną się pojawiać problemy. Jednym z nich jest proces żółknięcia liści ogórka. To poważna sprawa, ponieważ zmiana koloru liści, a następnie ich brązowienie, może być spowodowane atakowaniem przez rożne choroby lub brakiem niezbędnych składników odżywczych. Możesz temu zaradzić. Pomocny może być tani środek z apteki, dzięki któremu unikniesz dalszych uszkodzeń ogórków.
Wbrew panującym opiniom o pożytecznym działaniu mrówek dla ekosystemu, te potrafią jednak narobić sporo szkód w naszym ogrodzie. Owszem, te małe owady zjadają szkodniki i spulchniają glebę podczas tworzenia podziemnych tuneli, pozbywają się też resztek organicznych. Niestety, kiedy kolonia mrówek osiągnie potężne ilości, wówczas ich panoszenie się w ogrodzie może przyczynić się do uszkadzania roślin. Można temu zaradzić domowymi sposobami.
Nieproszony lokator wprowadził się do ogrodu, a zakopywanie jego kopców działa tylko przez jakiś czas? To bardzo irytuje, jednak jest na to kilka sposobów. Pozbycie się kreta ze swojej posesji, nie jest takie trudne. Istnieje kilka metod i wiele z nich jest humanitarnych. Jednak ten sposób jest jednym z najprostszych, a wszystko czego potrzeba, znajdziemy na przedmiocie codziennego użytku.
W upalne, letnie dni szukamy każdej możliwej alternatywy, by ugasić swe pragnienie. Najlepszy owoc, który pomoże nam przetrwać wysokie temperatury, to właśnie arbuz. Ten egzotyczny owoc składa się głównie z wody, tak więc doskonale nawadnia. Soczyste owoce uprawia się w większości krajów EU, jednak z powodzeniem możemy sami wyhodować swoje arbuzy. Późna wiosna to idealny na to czas.
Chrzan ponownie staje się popularny w Polsce. Kiedyś chrzan wykorzystywany był głównie jako roślina lecznicza, obecnie jest doskonałym dodatkiem do potraw oraz przetworów. Chrzan poznasz po charakterystycznym ostrym aromacie. Jadalny jest zarówno korzeń, jak i liście. Marzy ci się uprawa chrzanu w ogrodzie? Podpowiemy, jak to zrobić.
Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie Matif systematycznie idą w górę. Wszystkiemu winna jest niekorzystna pogoda w Europie, ale także zawirowania na giełdzie soi.
Czosnek to warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie przyrządzanie posiłków. Jest także rośliną leczniczą o skuteczności dowiedzionej badaniami klinicznymi. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o posiadaniu go we własnym ogródku. Jak wyhodować duże główki?
Wiosna w tym roku przynosi wiele anomalii. Najpierw fala upałów, potem przymrozki. Rolnicy nie mają lekko, a to jeszcze nie koniec ochłodzenia w kraju. Przed nami imieniny Zofii, a więc czas nadejścia corocznych nocnych przymrozków. Wtedy lepiej wstrzymać się z posianiem warzyw do gruntu. Kiedy dokładnie wypadają "trzej ogrodnicy" i "zimna Zośka"?
Koper ogrodowy to niezastąpiona roślina w kuchni każdej gospodyni. Aromat kopru podkreśla walory smakowe wielu potraw, dodaje się go również do rozmaitych przetworów. Najlepszy koper jest ten, który posiejemy własnoręcznie, a właśnie jest na to dobry czas. Koper można siać od połowy kwietnia, aż do jesieni. Kiełkowanie kopru trwa do kilkunastu dni, jednak ten okres da się nieco skrócić. Wystarczy prosty trik z namaczaniem nasion kopru.
W maju możemy zabrać się intensywnie za wysiew do gruntu nasion warzyw ciepłolubnych. Do takich należą właśnie ogórki gruntowe. Uprawia się je głównie dla rozmaitych przetworów, ale z powodzeniem można je jeść na surowo. Wysiew nasion należy zacząć od wyboru najdogodniejszego dla nich miejsca. Jak przygotować się do uprawy ogórków gruntowych, aby plony były obfite? Podpowiadamy.
Wiosna za oknem a na drogach pojawia się coraz więcej maszyn rolniczych. Nadszedł czas na zasiewy, nawożenie czy wywóz obornika. Pogoda często płata figle, przez co na polach bywa mokro, niestety błoto lubi przyklejać się do masywnych kół ciągnika. Wyjechanie na drogę publiczną traktorem z zabrudzonymi kołami zostawiającymi ślady na asfalcie, stwarza realne zagrożenie dla użytkowników dróg. Co zatem grozi rolnikowi za pozostawienie na drodze brudnych śladów po kołach ciągnika?
Japoński rolnik wybrał się na swoje pole po zimie. To, co ujrzał w miejscu swojej uprawy wprawiło go w osłupienie. Był to widok jak z filmu o kosmitach.
Już od początku roku 2024 na rynku nawozów w kraju, dało się zauważyć relatywnie zmniejszony popyt wśród rolników. Zapotrzebowanie gwałtownie spada, a przyczyniają się do tego spadające ceny zboża i brak stabilności na rynku. Jak kształtują się ceny nawozów w marcu? Przedstawiamy oferty nawozów z Grupy Azoty oraz Agrochem Puławy.
Pamiętasz sytuację, w której twój ogród warzywny zaczął nagle znikać w oczach? To właśnie wtedy zaczęły się panoszyć tam ślimaki. Te małe zwierzęta potrafią narobić ogromnych szkód, jednak istnieją proste sposoby, by się ich humanitarnie pozbyć. Oto kilka propozycji, dzięki którym ochronisz swoje rośliny przed całkowitą inwazją ślimaków.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy pogoda sprzyja pierwszym pracom porządkowym i pierwszej produkcji rozsady warzyw. Zastanawiasz się, jakie warzywa można wsiać w marcu? Podpowiemy jakie warzywa można wsiać do tunelu foliowego, a jakie bezpośrednio od gruntu.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy rozpoczynamy pierwsze prace w naszym ogrodzie i doprowadzamy do porządku po ciężkim, zimowym okresie. Trawnik należy oczyścić z zalegających suchych liści, źdźbeł, patyków i innych zanieczyszczeń. Co natomiast, jeśli na trawniku pojawił się element leśnego runa, czyli mech? Podpowiemy, jak usunąć niepożądanego gościa na trawniku.
Mieszkaniec woj. mazowieckiego został przyłapany na pozbywaniu się nieczystości płynnych na polu sąsiada. Policjanci ukarali go wysokim mandatem. Kolejny otrzymał za brak umowy na wywóz szamba.
Najważniejszym z podstawowych elementów agrotechniki jest uprawa roli, która zmieniła się na przestrzeni lat, jeśli chodzi o częstotliwość i dynamikę zabiegów. Sprawdziliśmy, czy i jak zmiany klimatu wpływają na uprawę pól.
Dwie naukowczynie z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą obiecujące badania na temat wykorzystania kawioru molekularnego oraz pozostałości produkcyjnych słodyczy do użyźnienia gleby. Wyniki są obiecujące i zadziwiające!
Ostatnie dni nie były spokojne dla mieszkańców gminy Wicko województwa pomorskiego. Kierujące dwoma różnymi pojazdami, 38-letnie kobiety, znalazły się w szpitalu po niefortunnych kolizjach z drzewami. Policjanci, badając okoliczności zdarzeń, natknęli się na wspólny mianownik: błoto na drodze, pozostałe po pracach rolniczych.
Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce.
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to już ostatni rok programu regeneracji środowiskowej gleb Polski, który był prowadzony od 2019 roku. Sprawdź, do kiedy możesz skorzystać z pomocy.
Gleba to podstawa, na której opiera się rolnictwo – dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej stan i chronić przed degradacją. W Polsce, gdzie rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w ostatnich latach zwiększa się świadomość konieczności ochrony gleby. W naszym tekście przedstawiamy kilka przykładów prostych praktyk agrotechnicznych, które pomagają utrzymać zdrowie i żyzność gruntów rolnych.
Susza to coraz częstsze zjawisko nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Sprawia to, że rolnicy muszą nierzadko walczyć o przetrwanie swoich upraw. W tym kontekście nieodzowne staje się stosowanie nowoczesnych metod nawadniania, które pozwalają zaoszczędzić wodę i zwiększyć plony. W artykule przedstawimy kilka takich rozwiązań.