Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 08.04.2021 02:00

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

mrirw edwin
unsplash.com / fot. Chris Ensminger

W ramach projektu MRiRW zapowiada cztery usługi: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Pomysłodawcą projektu eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Rolnictwo przyszłości: projekt eDWIN na rzecz ochrony roślin 

Technologia i rolnictwo są ściśle związanymi ze sobą dziedzinami, dzięki czemu rolnicy mogą pracować szybciej i bardziej wydajnie. Jak zapowiada resort rolnictwa na oficjalnym portalu rządowym, w połowie 2022 roku światło dzienne ujrzy zupełnie nowy projekt o nazwie eDWIN.

Czym jest eDWIN? MRiRW w komunikacie podaje, iż pełna nazwa projektu to Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin, a w jego ramach ma zostać skonstruowany specjalny system informatyczny.

Innymi słowy: powstanie specjalna aplikacja m.in. dla rolników, która będzie miała za zadanie wspierać ochronę uprawianych roślin. W konsekwencji przyczyni się ona do wzrostu jakości żywności produkowanej w naszym kraju.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Dzięki eDWIN rolnicy mają otrzymywać ostrzeżenia pogodowe czy informacje o potencjalnych zagrożeniach na polu. Dodatkowo producenci żywności będą mieli okazję świadomie zmniejszać zanieczyszczenie lokalnego środowiska dzięki sugestiom pochodzącym z aplikacji.

Program będzie mógł być używany również przez konsumentów, instytucje naukowe i samorządy - np. poprzez możliwość sprawdzenia pochodzenia wybranego produktu lub środków, które były stosowane w trakcie jego wzrostu na polu.

Jak zapowiada resort rolnictwa, jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się cztery usługi w ramach projektu eDWIN: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych.

Więcej szczegółów na temat rozwoju projektu eDWIN i wyżej wymienionych usług można znaleźć na oficjalnej stronie Rzeczpospolitej Polskiej w artykule zatytułowanym Projekt eDWIN, czyli rolnictwo przyszłości na naszych oczach.

Ekologia, cyfryzacja i rolnictwo

Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest owocem przekonania, że cyfryzacja i ekologia są komponentami, które należą do wizerunku współczesnego rolnictwa.

Rolnicy w Polsce i w całej Unii Europejskiej zachęcani są do tego, by wybierać metody produkcji rolnej w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu naruszać dobrostan środowiska naturalnego przy uzyskiwaniu jak najwyższych przychodów finansowych z racji prowadzenia gospodarstwa.

Wedle założeń nowego Zielonego Ładu, do 2030 roku na terenie całej Unii Europejskiej udział użytków rolnych o charakterze ekologicznym ma stanowić 25% całości wszystkich gruntów uprawnych w Europie.

Rozwiązania, które są proponowane m.in. w ramach projektu eDWIN mogą mieć znaczący wpływ na ułatwienie wprowadzania korzystnych zmian w rolnictwie, a także promowaniu żywności produkowanej w sposób zrównoważony.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: gov.pl