RolnikInfo.pl
mrirw edwin

unsplash.com / fot. Chris Ensminger

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak zapowiada MRiRW, w połowie 2022 roku pojawi się ogólnopolski projekt eDWIN, którego celem będzie szeroko pojęta ochrona roślin. Wszystko ma się odbywać za pomocą specjalnego oprogramowania i aplikacji, która będzie m.in. ostrzegać rolników o wszelkich

W ramach projektu MRiRW zapowiada cztery usługi: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Pomysłodawcą projektu eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Rolnictwo przyszłości: projekt eDWIN na rzecz ochrony roślin 

Technologia i rolnictwo są ściśle związanymi ze sobą dziedzinami, dzięki czemu rolnicy mogą pracować szybciej i bardziej wydajnie. Jak zapowiada resort rolnictwa na oficjalnym portalu rządowym, w połowie 2022 roku światło dzienne ujrzy zupełnie nowy projekt o nazwie eDWIN.

Czym jest eDWIN? MRiRW w komunikacie podaje, iż pełna nazwa projektu to Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin, a w jego ramach ma zostać skonstruowany specjalny system informatyczny.

Innymi słowy: powstanie specjalna aplikacja m.in. dla rolników, która będzie miała za zadanie wspierać ochronę uprawianych roślin. W konsekwencji przyczyni się ona do wzrostu jakości żywności produkowanej w naszym kraju.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Dzięki eDWIN rolnicy mają otrzymywać ostrzeżenia pogodowe czy informacje o potencjalnych zagrożeniach na polu. Dodatkowo producenci żywności będą mieli okazję świadomie zmniejszać zanieczyszczenie lokalnego środowiska dzięki sugestiom pochodzącym z aplikacji.

Program będzie mógł być używany również przez konsumentów, instytucje naukowe i samorządy - np. poprzez możliwość sprawdzenia pochodzenia wybranego produktu lub środków, które były stosowane w trakcie jego wzrostu na polu.

Jak zapowiada resort rolnictwa, jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się cztery usługi w ramach projektu eDWIN: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych.

Więcej szczegółów na temat rozwoju projektu eDWIN i wyżej wymienionych usług można znaleźć na oficjalnej stronie Rzeczpospolitej Polskiej w artykule zatytułowanym Projekt eDWIN, czyli rolnictwo przyszłości na naszych oczach.

Ekologia, cyfryzacja i rolnictwo

Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest owocem przekonania, że cyfryzacja i ekologia są komponentami, które należą do wizerunku współczesnego rolnictwa.

Rolnicy w Polsce i w całej Unii Europejskiej zachęcani są do tego, by wybierać metody produkcji rolnej w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu naruszać dobrostan środowiska naturalnego przy uzyskiwaniu jak najwyższych przychodów finansowych z racji prowadzenia gospodarstwa.

Wedle założeń nowego Zielonego Ładu, do 2030 roku na terenie całej Unii Europejskiej udział użytków rolnych o charakterze ekologicznym ma stanowić 25% całości wszystkich gruntów uprawnych w Europie.

Rozwiązania, które są proponowane m.in. w ramach projektu eDWIN mogą mieć znaczący wpływ na ułatwienie wprowadzania korzystnych zmian w rolnictwie, a także promowaniu żywności produkowanej w sposób zrównoważony.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >