Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Technologia

Technologia

Technologia – metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra lub informacji.

portret piosenkarki
02.08.2024 09:34 Portret Taylor Swift na rżysku. Tak pewien rolnik powitał artystkę

Dzisiejsza technologia pozwala stworzyć niewyobrażalne rzeczy. Ta technologia rewelacyjnie sprawdza się w nowoczesnym rolnictwie, a farmerzy korzystają z niej na wszelkie sposoby. Jeden z amerykańskich rolników postanowił oddać hołd swojej ulubionej artystce i za pomocą precyzyjnego rolnictwa, stworzyć na 10-akrowym rżysku po pszenicy niesamowitych rozmiarów portret. Zobaczcie jak powstawał. 

Budynek dyrekcji Grupy Azoty
28.08.2023 08:00 Grupa Azoty inwestuje w neutralizację. Spółka chce zmniejszyć zużycie surowców podstawowych

Grupa Azoty S.A. podpisała umowę z thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i urządzeń dla nowo budowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu (tzw. Instalacji Neutralizacji) w Tarnowie. 

None
17.08.2023 14:05 Aplikacja internetowa dla producentów mleka. Czy warto być jej użytkownikiem?

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zachęca właścicieli bydła mających swoje sztuki pod oceną wartości użytkowej do zarządzania stadem za pośrednictwem autorskiego programu internetowego. Stado OnLine to aplikacja, której możliwości są stale poszerzane i udoskonalane. Co więcej, wielu polskich gospodarzy może korzystać z niej bezpłatnie. 

GPS
16.08.2023 08:00 W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc rolnikom?

Nowoczesne rolnictwo XXI wieku stale przechodzi transformacje, wdrażając coraz to nowsze systemy i rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność polskiej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawia ideę Rolnictwa 4.0? 

Kobieta wykonująca pipetowanie w laboratorium
01.08.2023 08:00 Bioroboty przyszłością badania próbek pod kątem GMO?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa udoskonala swoje metody przeprowadzania urzędowych kontroli materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Naukowcy do swoich szeregów werbują nowe bioroboty, które pomogą w wykonywaniu badań laboratoryjnych.

agritech
19.03.2022 02:44 Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Rolnictwo jest branżą, która przeżywa dynamiczny rozwój - wszystko to dzięki innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym, które wpływają nie tylko na jakość i ilość plonów, ale też na codzienny komfort pracy rolników. Sektor agritech oferuje producentom żywności rozmaite urządzenia, wśród których szczególnie popularne stają się drony i roboty rolnicze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi rolnicy mogą ograniczyć swój kontakt z pestycydami, przyspieszyć pracę na polu czy podnieść efektywność nawożenia gleby. Sektor agritech rośnie w siłę na całym świecieSektor agritech (zwany niekiedy również agrotech) zajmuje się rozwojem technologii stworzonych z myślą o rolnictwie. Jego celem jest bardziej efektywna i ekologiczna produkcja żywności. W skali globalnej można bez trudu zauważyć dynamiczny rozwój tej branży - w Polsce te trendy dopiero się rodzą, ale już teraz odczuwalne jest zainteresowanie rolników nowymi urządzeniami ułatwiającymi produkcję rolną. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie przeprowadził badania zatytułowane Technologia w rolnictwie, z których wynika, że 54% rolników za najbardziej użyteczne w codziennej pracy uznaje technologie automatycznego prowadzenia maszyn. 72% respondentów wykazało zainteresowanie i gotowość do stosowania technologii poprawiających efektywność nawożenia. 48% ankietowanych producentów żywności odpowiedziało, że za kluczowe uznaje systemy wspomagające uprawę ziemi. Na polach rolników na wszystkich szerokościach geograficznych coraz częściej pojawiają się drony rozpylające środki ochrony roślin, czujniki wilgotności w glebie czy łaziki pielące uprawy.

rośliny klimat
19.03.2022 02:44 Rośliny, które pomogą w hamowaniu zmian klimatycznych. Trwają prace badawcze

Degradacja środowiska naturalnego wywołana działalnością człowieka i postępujące zmiany klimatu są smutną rzeczywistością współczesnego świata. By przeciwdziałać nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, amerykańscy badacze pracują nad zmodyfikowaniem genetycznym pewnych roślin w taki sposób, by mogły pochłaniać dużo większe ilości CO2. Gdyby rośliny rolnicze takie jak ryż, kukurydza, pszenica, soja, bawełna i rzepak były zdolne do pochłaniania większych ilości dwutlenku węgla, w ciągu roku pozwoliłoby to na naturalne zmagazynowanie jego 18 gigaton. Rośliny w sektorze rolnym: ratunek dla klimatu? Organizmy roślinne pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i składują go w swoich materiałach zapasowych - również w systemie korzeniowym. Od momentu rewolucji przemysłowej ilość wytwarzanego dwutlenku węgla na świecie drastycznie wzrosła, a współcześnie jego roczna produkcja wynosi około 37 miliardów ton. Choć o zmniejszanie śladu węglowego można dbać oddolnie (m.in. poprzez jazdę na rowerze zamiast podróży samochodem) i odgórnie (poprzez zmiany systemowe dotyczące działania wielkich firm), to naukowcy nie ustają w mnożeniu dalszych scenariuszy, dzięki którym zmiany klimatu mogą być spowolnione w jeszcze bardziej efektywny sposób. Metodą na zniwelowanie ilości dwutlenku węgla w atmosferze ma być wytworzenie roślin, które są w stanie pochłaniać więcej CO2 w porównaniu do swoich niezmodyfikowanych genetycznie odpowiedników. Pracami nad genetycznie modyfikowanymi roślinami wykorzystywanymi w rolnictwie zajmuje się m.in. profesor Joanna Chory z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych.

Michelin ULTRAFLEX
19.03.2022 02:41 Pewny sposób na oszczędności w rolnictwie

Trudno sobie wyobrazić gospodarstwo bez maszyn rolniczych. Coraz więcej rolników dowiaduje się o pewnym sposobie na znaczne oszczędności. Na czym polega?W artykule tym omówimy korzyści, jakie płyną z zastosowania w gospodarstwie nowoczesnej technologii ULTRAFLEX, opracowanej w 2004 roku przez producenta opon MICHELIN. Jest ona owocem wieloletniej współpracy z rolnikami z całego świata, stworzona z myślą o ich potrzebach i w zgodzie z ich oczekiwaniami. Zastosowanie tej technologii było możliwe m.in. dzięki opracowaniu specjalnej mieszanki kauczuku oraz wzmocnieniu i uelastycznieniu karkasu (stalowego opasania opon).

samochód
19.03.2022 02:41 Do 27 tys. złotych dotacji dla zmotoryzowanych. Trzeba spełnić jeden warunek

Wszyscy, którzy mają w planach kupno samochodu, mogą wziąć pod uwagę rządowych program o nazwie Mój elektryk. Osoby, które zdecydują się na auto z napędem elektrycznym lub wodorowym, mogą otrzymać dopłatę do zakupu nawet od 18 750 do 27 000 złotych. W ramach programu 100 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych dla osób fizycznych, a 400 milionów złotych - do leasingu dla firm. Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznegoWiększość mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Pojedyncza rodzina, by być w stanie dowieźć dzieci do szkoły czy zrobić zakupy, nierzadko posiada więcej niż jedno auto. Jak informuje money.pl, właśnie otwarto nabór wniosków o dofinansowanie zakupu samochodu w ramach programu Mój elektryk.Program został zaproponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego celem ma być zachęcanie Polaków do inwestowania w maszyny, które minimalizują ślad węglowy. By móc skorzystać z dopłaty, należy spełnić jeden warunek: kupić samochód z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacje są dostępne zarówno dla osób fizycznych, jak i firm.

mięso
19.03.2022 02:38 Europejski kraj i produkcja mięsa in vitro. Inwestycja rzędu 3,7 mln euro

Mięso z in vitro jest alternatywą dla tradycyjnej produkcji ze względu na znacznie ograniczony negatywny wpływ na środowisko oraz możliwość zapobiegania nowym chorobom. Hiszpańskie mięso z laboratoriumŹródłem pomysłu na tak wielką inwestycję w mięso in vitro jest Ministerstwo Nauki w Madrycie. W jego ramach funkcjonuje Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych (CDTI), które utworzyło projekt o nazwie Culturedmeat (ang. sztuczne mięso). Wspomniany projekt wspierany jest przez firmę biotechnologiczną Biotech Foods oraz - co ciekawe - przetwórców mięsa: Argal oraz Martinez Somalo.Dofinansowanie na rozwój produkcji mięsa in vitro sięga 3,7 milionów euro i ma skupiać się na drobiu, wieprzowinie i wołowinie. Nie chodzi jednak o produkowanie "zwykłego" mięsa - pomysłodawcom chodzi o wytworzenie produktu, który zawiera jeszcze większe ilości składników odżywczych, niż ich odpowiedniki pozyskiwane ze zwierząt. Jak podają media, mięso z laboratorium ma zawierać zdrowe tłuszcze i składniki funkcjonalne, których celem jest zapobieganie nowotworowi jelita grubego oraz zaburzeniom gospodarki lipidowej. Choć określenie "mięso z laboratorium" może wydawać się dość niecodzienne, to trudno nie przyznać, iż idea produkcji mięsa wzbogaconego o dodatkowe składniki odżywcze jest bardzo obiecującym pomysłem. Mięso z in vitroMięso z in vitro pozyskuje się z komórek zwierzęcych, a nie z uboju, toteż nazywane jest niekiedy w literaturze anglojęzycznej rolnictwem komórkowym. Badania nad stworzeniem tego typu mięsa mają swój początek około roku 2000 w australijskim Perth. Obecnie produkcja mięsa in vitro jest kosztowną procedurą, lecz przewiduje się, że wraz z biegiem lat będzie ona coraz tańsza, stając się realną alternatywą dla tradycyjnie produkowanego mięsa. Idea ta ma na celu poprawę dobrostanu zwierząt, zmniejszenie szkodliwych gazów emitowanych do atmosfery, dbałość o ochronę klimatu oraz zapobieganie chorobom powstałym wskutek hodowli zwierząt. Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcąRolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wnioskówOd 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRWŹródło: topagrar.pl

mięso - in vitro
19.03.2022 02:38 Firma z Izraela planuje sprzedawać kurczaka z laboratorium w cenie prawdziwego mięsa

Jak donosi portal Ceny Rolnicze, niebawem możemy się spodziewać przystępnego cenowo mięsa in vitro. - Tak przekonuje firma Future Meat Technologies z siedzibą w Jerozolimie, która opracowała proces produkcji piersi kurczaka w laboratorium, który pochłonie ok. 6,70 euro/kg - przekazuje portal. Co więcej, zespół naukowców, którzy pracują nad mięsem w laboratorium, zakładają, że w przyszłości będzie można jeszcze bardziej zmniejszyć cenę mięsa.

pszczelarstwo
19.03.2022 02:38 Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule

Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) jest aplikacją, która pozwala monitorować stan pasieki z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia odpowiednią opiekę nad pszczołami i daje możliwość szybszego reagowania na potencjalne zagrożenia. Nowa era pszczelarstwa?Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem - coraz częściej słyszymy o niezwykłych technologicznych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze tego, w jaki sposób dotychczas myślano o uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Technologia staje się gigantycznym wsparciem dla rolników, którzy chcą inwestować w nowoczesne i efektywne rozwiązania. Jak się okazuje, technologia zorientowana na sektor rolniczy nie tylko sprawia, że praca jest wygodniejsza - może ona również przyczynić się do poprawy sytuacji gatunków zagrożonych, takich jak pszczoły miodne.Wiele osób porzuca pomysł zakładania własnej pasieki - jest to wymagający obowiązek, który nie przewiduje urlopu. Pszczoły są delikatnymi stworzeniami, a posiadanie pasieki wymaga zarówno wiedzy, jak i sporej ilości czasu. Aplikacja Intelligent Hives ma pozwolić na to, by pszczelarze - po zamontowaniu odpowiedniego urządzenia w pasiece - mogli kontrolować stan pszczół z dowolnego miejsca.

maszyna
19.03.2022 02:37 Kalisz Pomorski: porażający pożar maszyny rolniczej na polu

Do gaszenia pożaru maszyny zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej z okolicy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a żywioł w krótkim czasie został opanowany. Maszyna rolnicza w płomieniachCałe zdarzenie opisała na swoim facebookowym profilu Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu Pomorskim. Do pożaru doszło w czwartek, 25 lutego 2021 roku pod miejscowością Giżyno w gminie Kalisz Pomorski na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak wynika z relacji straży pożarnej, podczas prac na polu zapaliła się maszyna - opryskiwacz samojezdny.W okamgnieniu pojazd stanął cały w płomieniach - gdy na miejsce przybyli strażacy, nie mieli zbyt dużego manewru do działania, bo los opryskiwacza był już przesądzony. Jak relacjonuje OSP z Kalisza Pomorskiego, w akcji brali udział strażacy z OSP z Poźrzadła Wielkiego, PSP z Drawska Pomorskiego, WSP z Oleszna i - rzecz jasna - OSP z Kalisza Pomorskiego.

ceny
19.03.2022 02:37 Prognozy ws. cen paliw. W przyszłym tygodniu może nastąpić podwyżka

Jednocześnie eksperci analizujący sytuację cenową paliw twierdzą, iż w następnym miesiącu niewykluczone są spadki wartości ropy naftowej, co wpłynie korzystnie na sytuację w portfelach właścicieli pojazdów mechanicznych. Ceny paliw mogą wzrosnąćJak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na witrynę e-petrol.pl, w kolejnych dniach ceny paliw nie będą ukazywały tendencji spadkowej. Zgodnie z prognozami za litr 95-oktanowej benzyny właścicielom pojazdów mechanicznych przyjdzie zapłacić od 4,94 do 5,06 złotych. Posiadacze diesla będą musieli liczyć się z kwotami rzędu 4,01 do 5,03 złotych, a osoby z pojazdami napędzanymi autogazem zapłacą 2,45 do 2,51 złotych za litr paliwa. BM Reflex podaje, iż większe niż obecnie podwyżki paliw napędowych miały miejsce w drugiej połowie lutego. Nie oznacza to jednak, że tendencja ta zwiastuje wyhamowanie stale rosnących cen. Wieści te mogą być niekorzystne dla rolników, którzy lada moment rozpoczną wiosenne prace w swoich gospodarstwach. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

rolnicy
19.03.2022 02:37 Farmy fotowoltaiczne nowym sposobem na stały dochód dla rolników. Zabezpieczenie na wiele lat

Rolnicy są grupą społeczną, która często dysponuje dużymi połaciami ziemi - część z gruntów, np. z racji niezbyt dobrej jakości, leży odłogiem. Doskonałym sposobem na ich maksymalne wykorzystanie jest rozważenie opcji dzierżawy pod fotowoltaikę. Nowe źródło dochodu dla rolnikówFarmy fotowoltaiczne przestają być nowością na rynku odnawialnych źródeł energii. Panele pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych, a także na dużych obszarach na wsi. Fotowoltaika jest nie tylko sposobem na bardziej ekologiczne podejście do życia, ale też metodą na uzyskanie dodatkowego, stałego źródła dochodu przez wiele lat. Jakie grunty nadają się pod zabudowę panelami fotowoltaicznymi? Nie jest zaskoczeniem, że dany obszar musi wyróżniać się bardzo dobrym nasłonecznieniem. W efekcie teren nie może być zacieniony drzewami czy okolicznymi budynkami. Idealnie, jeśli jest wyeksponowany na południe. Warto zaznaczyć, że farmy fotowoltaiczne buduje się na gruntach, których powierzchnia ma przynajmniej dwa hektary. Kolejną kwestią, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest dostęp do niezbędnej infrastruktury - w przypadku fotowoltaiki musi to być łatwe przyłącze do okolicznej sieci wysokiego lub średniego napięcia. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Rolnik będzie musiał liczyć się jeszcze z kosztami odrolnienia swojej ziemi - bez tego niemożliwe będzie wydzierżawienie terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej.

traktor
19.03.2022 02:36 Przez internet chciał kupić traktor do koszenia trawy. Stracił prawie 6 tys. złotych

Niestety, sprzedający nie miał zamiaru wywiązać się z obietnicy, a 53-letni mężczyzna został bez pieniędzy i bez traktora do koszenia trawy. Sprawa trafiła na policję. Oszustwo internetowe z traktorem w tleO oszustwie internetowym poinformowała na swojej stronie internetowej policja w Zamościu. Na komendę zgłosił się bowiem mężczyzna, który twierdził, że został oszukany przez sprzedawcę traktora do koszenia trawy. Zgodnie z relacją 53-latka, nic nie wzbudzało jego podejrzeń: na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł maszynę marki John Deere, służącą do koszenia trawy.Mały traktor kosztował 5800 złotych, toteż zainteresowany skontaktował się z ogłoszeniodawcą. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Sprzedający i kupujący uzgodnili razem warunki transakcji: 53-latek zapłacił za towar i otrzymał zapewnienie, że traktor będzie do niego dostarczony poprzez specjalną firmę przewozową. Niestety, jak się wkrótce okazało, pojazd miał nigdy do niego nie dotrzeć.

nawóz
17.05.2021 02:00 Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji

Instytut Ogrodnictwa prowadził opisywane badania przez cztery lata w ramach projektu Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiadają nowe nawozyInstytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - wraz z Instytutem Agrofizyki, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, a także Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. są wykonawcami projektu o nazwie Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.Badanie, przedstawiane w postaci akronimu BIO-FERTIL prowadzone jest przez profesor Instytutu Ogrodnictwa dr. hab. Lidię Sas-Paszt. Podczas okresu realizacji projektu (tj. od 1 lutego 2018 roku do 30 listopada 2021 roku) badacze pracują nad innowacyjnymi bionawozami. Co może odróżniać nowe nawozy od tych obecnych już na rynku? Według Instytutu Ogrodnictwa, badania skupiają się na tworzeniu receptury nawozów, które będą wzbogacone mikrobiologicznie różnymi szczepami bakterii i grzybów. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Ich obecność ma pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin i wielkość plonów, a także na żyzność gleb. Można zatem powiedzieć, że opisywany projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności produkcji rolniczej, ale również zaproponowanie produktu, który będzie działał nie wbrew naturze, a wraz z nią.

warzywa rzodkiewka
15.05.2021 02:00 Kompletnie nowy sposób uprawy warzyw i owoców. Trwają przygotowania do rolnictwa na Marsie

Sekret omawianej metody uprawy roślin polega na umieszczaniu ich w systemie aeroponicznym, w którym korzenie nie mają w ogóle styczności z glebą. Prace nad projektem prowadzą naukowcy z Niemiec we współpracy z NASA. Rolnictwo przyszłości w przestrzeni kosmicznej?To, co jeszcze niedawno brzmiało jak żart lub szalona wizja inspirowana filmami science-fiction, staje się rzeczywistością na naszych oczach. Naukowcy z Niemiec i NASA opracowali nowatorski sposób uprawy roślin, który umożliwia produkcję żywności w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gleby. Lokalizacjami, w których próżno poszukiwać ziemi, są z całą pewnością ciała niebieskie takie jak Mars czy Księżyc. Na jakiej zasadzie działa opracowywana przez naukowców szklarnia nowej generacji? Sekret uprawy roślin tkwi w tym, że umieszczane są one w systemie aeroponicznym. Innymi słowy - korzenie zwisają swobodnie w powietrzu, a roślina pozyskuje substancje odżywcze niezbędne do swojego rozwoju poprzez specjalną mgiełkę rozpylaną przez ogrodników. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

wypadek
27.04.2021 02:00 Potrącił samochodem mieszkańca wsi i odjechał. Policja nadal szuka sprawcy

Po czterech miesiącach leczenia, poszkodowany mieszkaniec wsi Świętoszowice zmarł. Mimo to osoba, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za jego śmierć, nadal znajduje się na wolności i nie poniosła żadnych konsekwencji za swój czyn. Kierowca potrącił rowerzystęChoć ogromna część osób korzysta z pojazdów mechanicznych w codziennym życiu, to nie wolno zapominać, że auta mogą przyczynić się do pozbawienia życia drugiego człowieka. Uważność, zasada ograniczonego zaufania oraz odpowiedzialność to podstawowe przymioty, które powinny towarzyszyć wszystkim kierowcom każdego dnia. Niestety, w ekstremalnych sytuacjach okazuje się, że kwestia niesienia pierwszej pomocy poszkodowanemu nie jest wcale oczywistą sprawą. Dowodzi tego dramatyczne zdarzenie, które miało miejsce na początku czerwca 2020 roku na drodze krajowej numer 78 w Czekanowie na terenie województwa śląskiego. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez monitoring: na terenie wsi kierowca białego samochodu dostawczego potrącił rowerzystę, który wpadł do pobliskiego rowu. Poszkodowanym okazał się być 66-letni mieszkaniec wsi Świętoszowice. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Kierowca pojazdu zatrzymał się i wysiadł, lecz zdaniem tarnogórskich funkcjonariuszy zrobił to tylko po to, by zabrać urwane lusterko. Później się oddalił. Wiadomo, że w dalszej kolejności zajechał przed pobliski sklep i poinformował znajdujące się tam osoby o tym, że któryś z samochodów musiał potrącić rowerzystę. Nie wspomniał jednak nic na temat tego, jakoby wina leżała po jego stronie. Kierujący białym samochodem dostawczym udał się z osobami spotkanymi przed sklepem na miejsce zdarzenia, a kiedy rozmawiał z operatorem numeru alarmowego, odmówił podania swoich danych osobowych, po czym w pośpiechu odjechał.

traktor samochód
26.04.2021 02:00 Litwa: połączył traktor z autem. Wyjechał na ulicę i zatrzymała go policja

Norbe nazwał stworzony przez siebie pojazd Monster Golf i wyjechał nimi na ulice Wilna. Niestety, szybko zatrzymała go policja i ukarała wysokim mandatem. Odebrano mu również prawo jazdy na dwanaście miesięcy. Litewski youtuber połączył samochód osobowy z traktoremPrzyznać trzeba, że pojazd, który możemy oglądać w filmie litewskiego youtubera Norbe, robi niemałe wrażenie. Może się on nie podobać, ale jedno jest pewne - nikt nie przejdzie obok tego pojazdu obojętnie. Nadwozie to stary, poczciwy Volkswagen Golf w kolorze granatowym. Do niego Norbe dołączył cztery masywne koła pochodzące od ciągnika rolniczego. Efekt? Najlepiej ocenić go samodzielnie, oglądając film Norberta Daunoraviciusa, który zamieszczamy na końcu naszego artykułu. Domorosły mechanik nie powołał do życia swojego projektu tylko po to, by ten cieszył oko w garażu - nie namyślając się zbyt wiele, Norbe zdecydował się na jazdę testową po Wilnie, którą zarejestrował na nagraniu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

wypadek ciągnik
20.04.2021 02:00 Zderzenie ciągnika z samochodem. Jeden z kierowców patrzył w telefon komórkowy

Choć tym razem historia zakończyła się bez uszczerbku na zdrowiu uczestników ruchu drogowego, to policjanci alarmują, by za kierownicą nigdy nie korzystać z telefonu komórkowego. Kolizja samochodu osobowego i traktoraChoć zdaje się, że na niektórych drogach pojazdy jeżdżą bardzo rzadko, to nie zmienia to faktu, że będąc uczestnikiem ruchu, należy przez cały czas zachować najwyższą czujność i zasadę ograniczonego zaufania. W dobie technologii, która wdziera się do każdej dziedziny ludzkiego życia, niektórym z nas trudno wyobrazić sobie dłuższy czas bez używania telefonu komórkowego. Niestety, korzystanie z tego typu urządzeń podczas jazdy może skończyć się nawet tragicznie. Jak przekazuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie na swoim facebookowym profilu, dowodem na opłakane skutki wpatrywania się w ekran telefonu komórkowego podczas jazdy jest kolizja, do której doszło 13 kwietnia 2021 roku na drodze numer 151 we wsi Zamęcin. Wieś ta znajduje się w powiecie choszczeńskim na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów wpłynęło do dyżurnych służb około godziny 11:00. Warto dodać, że na portalu Facebook druhowie z KPPSP w Choszcznie podali, iż do kolizji doszło na łuku drogi.

mrirw edwin
08.04.2021 02:00 MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

W ramach projektu MRiRW zapowiada cztery usługi: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Pomysłodawcą projektu eDWIN jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.Rolnictwo przyszłości: projekt eDWIN na rzecz ochrony roślin Technologia i rolnictwo są ściśle związanymi ze sobą dziedzinami, dzięki czemu rolnicy mogą pracować szybciej i bardziej wydajnie. Jak zapowiada resort rolnictwa na oficjalnym portalu rządowym, w połowie 2022 roku światło dzienne ujrzy zupełnie nowy projekt o nazwie eDWIN. Czym jest eDWIN? MRiRW w komunikacie podaje, iż pełna nazwa projektu to Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin, a w jego ramach ma zostać skonstruowany specjalny system informatyczny.Innymi słowy: powstanie specjalna aplikacja m.in. dla rolników, która będzie miała za zadanie wspierać ochronę uprawianych roślin. W konsekwencji przyczyni się ona do wzrostu jakości żywności produkowanej w naszym kraju. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Dzięki eDWIN rolnicy mają otrzymywać ostrzeżenia pogodowe czy informacje o potencjalnych zagrożeniach na polu. Dodatkowo producenci żywności będą mieli okazję świadomie zmniejszać zanieczyszczenie lokalnego środowiska dzięki sugestiom pochodzącym z aplikacji. Program będzie mógł być używany również przez konsumentów, instytucje naukowe i samorządy - np. poprzez możliwość sprawdzenia pochodzenia wybranego produktu lub środków, które były stosowane w trakcie jego wzrostu na polu. Jak zapowiada resort rolnictwa, jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się cztery usługi w ramach projektu eDWIN: Wirtualne Gospodarstwo, Śledzenie pochodzenia produktów, Raportowanie zagrożeń i Udostępnianie danych meteorologicznych. Więcej szczegółów na temat rozwoju projektu eDWIN i wyżej wymienionych usług można znaleźć na oficjalnej stronie Rzeczpospolitej Polskiej w artykule zatytułowanym Projekt eDWIN, czyli rolnictwo przyszłości na naszych oczach.

nawóz
07.04.2021 02:00 Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze swoim zespołem testuje nowy nawóz na bazie odchodów owadów (łac. Hermetia Illucens). Ma być on szansą na uzyskanie nawozu, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska niż jego odpowiedniki pochodzące od bydła i trzody chlewnej. To, że nauka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rolnictwa potwierdzają przeprowadzane testy nad nawozem na bazie odchodów owadów. Niewykluczone, że nowy produkt będzie miał szansę trwale zmienić oblicze rolnictwa. Rolnictwo, ekologia i zero wasteCzym tak naprawdę jest zero waste? Jest to angielskie wyrażenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów i jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci. Warto jednak zaznaczyć, że zero waste może dotyczyć nie tylko konsumentów, ale także producentów żywności. Jeśli przyjrzymy się rolnictwu, stanie się jasnym, że jest to obszar działalności człowieka, w którym wykorzystuje się wszelkie środki do maksimum. Przykładem może być m.in. efektywne wykorzystywanie obornika w nawożeniu pól. Można zatem powiedzieć, że rolnictwo u swoich podstaw rządzi się zasadą filozofii zero waste. Jak do tego wszystkiego mają się nawozy na bazie owadzich odchodów? Coraz częściej słyszymy o tym, że owady są doskonałym źródłem białka, a ich hodowla jest mniej destrukcyjna dla środowiska naturalnego w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej czy bydła. Choć nikt nie namawia do tego, by zmieniać swoje zwyczaje kulinarne, to faktem jest, że owady w niektórych miejscach na świecie hoduje się na dużą skalę i niewykluczone, że tego typu hodowle powstaną pewnego dnia również w Polsce. Skoro wykorzystuje się nawóz popularnych w naszym kraju zwierząt gospodarskich, co dzieje się z efektami przemiany materii insektów hodowlanych? Profesor UPP dr hab. Zuzanna Sawinska ze swoim zespołem z Katedry Agronomii bada potencjał odchodów owadów jako nawozu. Badania są prowadzone dla HiProMine w ramach projektu Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia Illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny.