RolnikInfo.pl

BiznesINFO

Największe w historii pieniądze dla rolników. Rząd podał informacje

22 Kwietnia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Maffioli

– Rząd uruchomi najwyższą w historii pomoc dla rolników w Polsce, której wartość wynosić będzie 10 miliardów złotych – poinformowała Rada Ministrów. Program będzie obowiązywał od 15 kwietnia do 30 czerwca i obejmować będzie producentów nie tylko pszenicy, ale także pozostałych zbóż, rzepaku oraz rzepiku. W ramach wsparcia przewidziane są również dopłaty do nawozów oraz zmiany w dopłatach do paliwa.

Największa pomoc dla rolników w historii Polski

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, powiadomił podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, która odbyła się po posiedzeniach Rady Ministrów w piątek 21 kwietnia 2023 r.: 

– Tak wysokiej pomocy nie było jeszcze w historii. W sumie koszt operacji, którą chcemy wprowadzić, to kwota, wynegocjowana przy okrągłym stole w rozmowach ze związkami – 10 miliardów złotych.

Minister zaznaczył również: 

– Pomoc będzie obowiązywać od 15 kwietnia do 30 czerwca. Chcemy ściągnąć z rynku od polskiego rolnika ok. 4 mln ton zbóż. Zachęcamy rolników, żeby jak najszybciej sprzedawali swoje zboże i występowali z wnioskiem o dopłatę.

Kto otrzyma pomoc?

Zapowiedziano uruchomienie programu pomocy dla producentów zbóż, w tym pszenicy, rzepaku i rzepiku, a także wprowadzenie programu dopłat do nawozów. Ponadto planowane są zmiany w dopłatach do paliwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przedłożył dokumenty, w których Rada Ministrów zaakceptowała rozporządzenie zmieniające szczegółowy zakres i sposoby realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także uchwałę dotyczącą udzielenia zgody na notyfikację Komisji Europejskiej programów pomocy producentom rolnym. Programy te mają na celu udzielenie wsparcia dla rolników, którzy stoją w obliczu utraty płynności finansowej wskutek zakłóceń na rynku rolnym spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Wsparcie zostanie uruchomione dla tych producentów rolnych, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę w okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r., oraz tych, którzy kupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Oba programy wymagają zgody Komisji Europejskiej.

Przykłady pomocy dla rolników, którą gwarantuje nowe rozporządzenie

Rolnicy otrzymają szereg nowych form pomocy, przewidzianych przez nowe rozporządzenie. Będzie to m.in. gwarantowana efektywna cena tony pszenicy na poziomie około 1400 zł oraz program dopłat do nawozów dla rolników, którzy zakupili nawozy mineralne (inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe z magnezem) w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r., Przewidziano także wsparcie dla rolników posiadających gospodarstwa do 300 ha, którzy złożyli wniosek o płatności bezpośrednie w 2023 r., a także pomoc finansową dla producentów zbóż, rzepaku i rzepiku, którzy sprzedali lub sprzedadzą swoje produkty w okresie od 15 kwietna 2023 r. do 15 czerwca 2023 r. (warto pamiętać, że w tym przypadku wsparcie zostanie zróżnicowane według gatunków roślin oraz regionów). Ponadto, producenci rolni otrzymają dodatkową pomoc w wysokości 0,54 zł na 1 litr oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (zakupionego od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.) dodaną, do stawki zwrotu w wysokości 1,46 zł na 1 litr.

Więcej informacji dostępnych na portalu MRiRW .

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Pieniądze dla producentów zbóż i nasion. Nowy nabór wniosków o wsparcie
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Nawet 600 tys. zł dla inwestujących. 5.06. rusza nabór wniosków
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

ARiMR: trwa nabór wniosków o dopłaty za materiał siewny
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Pszenica i kukurydza. Zmiany w naborze wniosków o dotacje
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Poszkodowani rolnicy dostaną pieniądze. Powstaje specjalny fundusz
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Kredyty z oprocentowaniem 2% dla rolników. Jest jedno “ale”
Czytaj więcej >
Magdalena Maffioli

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse i Prawo

Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Liczy się kolejność zgłoszeń. Kolejne dopłaty dla rolników
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Wiemy, ilu producentów zboża złożyło wnioski o dotacje od 1.06
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Nabór wniosków już trwa. Nawet 60 tys. zł na rolnika
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Ubezpieczenie w KRUS: informacja o wysokości składki dla tysięcy rolników
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Od 10.06 poważne zmiany w chowie świń. MRiRW informuje
Czytaj więcej >