RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Nawet do 100 tys. euro dla organizacji producentów rolnych. Ruszył nabór wniosków
Igor Stevanovic/EAST NEWS

Nawet do 100 tys. euro dla organizacji producentów rolnych. Ruszył nabór wniosków

4 września 2023
Autor tekstu: Justyna Nachman

Dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Dokumenty należy składać przez PUE ARiMR.

Kto może złożyć wniosek?

Oferowana pomoc skierowana jest tylko do nowych organizacji i grup producentów, czyli takich, które zyskały status uznania nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. W tym naborze nie mogą uczestniczyć podmioty zrzeszające producentów mięsa drobiowego, owoców i warzyw, a także produktów pszczelich .

Warunkiem otrzymania pomocy jest realizowanie przez grupę producentów rolnych lub organizację producentów w każdym roku działalności celów zatwierdzonych w planie biznesowym. Ponadto wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo .

Na co przyznawana jest pomoc?

ARiMR ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w zakresie interwencji I.13.2 – Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych , w której to pomoc jest przyznawana na operacje związane z tworzeniem i rozwojem uznanych organizacji producentów i grup producentów rolnych .

Termin i sposób składania wniosków

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od dnia 4 września 2023 r. do dnia 3 października 2023 r . Złożenia wniosku można dokonać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE) .

Realizacja i warunki przyznania płatności

Pomoc jest przyznawana jako ryczałt w formie rocznych płatności i obejmuje 5 lat działalności grupy lub organizacji producentów licząc od dnia wydania decyzji o uznaniu beneficjenta za grupę albo organizację . Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży :

  • produktów lub grupy produktów , ze względu na które beneficjent został uznany, wytworzonych przez jego członków;
  • produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do TFUE , wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany wyprodukowanych przez jego członków w danym roku działalności, i sprzedanych odbiorcom niebędącym członkami beneficjenta, małżonkami członków beneficjenta oraz podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo.

Płatności będą realizowane przez pięć lat następujących po dacie uznania . W pierwszym roku dofinansowanie wyniesie 10 proc. przychodów netto, w drugim – 9,5 proc., w trzecim – 9 proc., w czwartym – 8,5 proc., natomiast w piątym – 8 proc.

Roczny limit wsparcia w przypadku organizacji producentów to 100 tys. euro , natomiast dla grup maksymalna pomoc to 60 tys. euro (nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka).

Szczegółowe warunki przyznania pomocy określa Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027", opublikowany na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa .

Źródło: gov.pl

Slalom po jezdni zakończony w polu kukurydzy. Policja zatrzymała pijanego traktorzystę
Obserwuj nas w
autor
Justyna Nachman
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś