RolnikInfo.pl Zwierzęta Nieoficjalne: nowy szczep ptasiej grypy bardziej zaraźliwy. Drób w jednym z państw zdziesiątkowany
unsplash.com

Nieoficjalne: nowy szczep ptasiej grypy bardziej zaraźliwy. Drób w jednym z państw zdziesiątkowany

30 września 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Z dramatycznym wzrostem przypadków grypy ptaków, wywołanej nowym szczepem H7N6, zmaga się główny producent drobiu na kontynencie – Republika Południowej Afryki. Choroba, obecna w kraju od kilku miesięcy, osiągnęła ostatnio alarmujący poziom, zdziesiątkowując pogłowie drobiu i zagrażając stabilności sektora drobiarskiego. Straty w milionach ptaków zwiększają nie tylko wyzwania zdrowotne, ale także pogłębiają trudną sytuację ekonomiczną branży drobiarskiej, już dotkniętej kryzysem energetycznym.

Drób w RPA dziesiątkowany przez grypę ptaków

W ostatnich tygodniach liczba przypadków choroby gwałtownie wzrosła, a straty w pogłowiu ptaków w Południowej Afryce szacowane są na miliony. Sektor drobiarski, szczególnie gospodarstwa utrzymujące kury nioski, doświadcza poważnych trudności. Dane sektora wskazują, że od maja bieżącego roku nowy szczep H7N6 spowodował utratę jednej czwartej pogłowia drobiu w RPA.

Nowy szczep, nowe wyzwania. Wpływ na branżę

Jak relacjonuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, eksperci ds. zdrowia zwierząt w Południowej Afryce wyrażają obawy, że nowy szczep H7N6 jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejszy H5N1 obecny na innych kontynentach. Stanowi to istotne zagrożenie dla całego sektora drobiarskiego w kraju. Przedstawiciele służb weterynaryjnych w kraju podkreślają potrzebę podjęcia natychmiastowych działań w celu powstrzymania epidemii.

– Wydawać by się mogło, że skala utylizacji drobiu na fermach komercyjnych w Republice Południowej Afryki  nie powinna okazać się aż tak dramatyczna w skutkach – twierdzą analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. – Należy jednak zauważyć, że rynek RPA nie jest samowystarczalny w pokryciu popytu na jaja i drób na rynku wewnętrznym, co powoduje, że kraj ten jest mocno uzależniony od importu produktów drobiarskich. W związku z tym, grypa ptaków może istotnie zaburzyć dostępność towarów dla południowoafrykańskich konsumentów. To z kolei może być silnym impulsem do złagodzenia barier handlowych stosowanych w protekcjonistycznej polityce rządu RPA – twierdzi KIPDiP.

Rozwiązania problemu na horyzoncie?

W obliczu narastającego kryzysu sektor drobiarski w Południowej Afryce zastanawia się nad wprowadzeniem szczepień przeciwko HPAI. Eksperci ds. zdrowia zwierząt podjęli dyskusję nad potencjalnymi korzyściami takiego podejścia, widząc w szczepieniach szansę na odbudowę produkcji drobiu i ograniczenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

Epidemia grypy ptaków w Południowej Afryce stawia przed lokalnym sektorem drobiarskim wyzwania nie tylko zdrowotne, ale także ekonomiczne. Działania na rzecz kontrolowania epidemii i przywrócenia stabilności w branży stają się priorytetem, a decyzje podejmowane teraz będą miały wpływ na przyszłość tego strategicznego sektora gospodarki Republiki Południowej Afryki.

źródło: KIPDiP

30.09 mija termin składania wniosków o jeden z rodzajów dopłat
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś