RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 30.09 mija termin składania wniosków o jeden z rodzajów dopłat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.09.2023 14:27

30.09 mija termin składania wniosków o jeden z rodzajów dopłat

polskie banknoty
Iberion.pl

30 września 2023 roku stanowi ostateczny moment, w którym koła gospodyń wiejskich (KGW) mogą składać wnioski o przyznanie środków finansowych na swoją działalność statusową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że dotychczas zarejestrowano już 12,9 tysiąca wniosków o wsparcie o łącznej wartości 109,7 miliona złotych. 
 

Budżet dla KGW: 120 milionów złotych

Od momentu rozpoczęcia naboru, który miał miejsce 3 kwietnia 2023 roku, kwestia wsparcia KGW cieszy się szczególnym zainteresowaniem w województwach wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Na obecną chwilę, na konta bankowe tych organizacji przekazano już 103,3 miliona złotych.

Tegoroczny budżet dotacji wynosi 120 milionów złotych, ale należy pamiętać, że te środki pochodzą z krajowych źródeł finansowania.

Na jakie stawki mogą liczyć poszczególne KGW?

Dofinansowanie, jakie KGW mogą otrzymać, zależy od liczby członków danej organizacji. Te, które liczą nie więcej niż 30 członków, mogą liczyć na 8 tysięcy złotych. Organizacje, w których skład wchodzi od 31 do 75 osób, mogą ubiegać się o 9 tysięcy złotych, a w przypadku liczniejszych KGW, wysokość pomocy finansowej wynosi 10 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że od tego roku koła gospodyń wiejskich, które nie posiadają nadanego numeru identyfikacyjnego, muszą go uzyskać przed ubieganiem się o dofinansowanie. Procedurę uzyskania numeru identyfikacyjnego można przeprowadzić w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To jednak nie dotyczy tych KGW, które już korzystały z tego wsparcia w poprzednich latach i posiadają nadany numer identyfikacyjny przed zatwierdzeniem sprawozdania. Ponadto, ważne jest, aby numer konta bankowego KGW w ewidencji producentów był aktualny, ponieważ przyznane środki w 2023 roku zostaną przekazane na te rachunki.

Wnioski nadal są przyjmowane przez ARiMR

Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR, które są właściwe ze względu na siedzibę danego KGW. Dokumenty można złożyć osobiście w placówkach ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl, lub też przesłać rejestrowaną przesyłką poprzez Pocztę Polską.

 

źródło: ARiMR