Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nieszczęśliwy finał prac w polu. Nie żyje rolnik z Mazowsza przygnieciony ciągnikiem
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 18.05.2024 16:04

Nieszczęśliwy finał prac w polu. Nie żyje rolnik z Mazowsza przygnieciony ciągnikiem

płomień świecy
fot.Pixabay/bernswaelz

Dramatyczna wiadomość dotarła do służb ratunkowych w czwartek po południu. 75-letni mężczyzna pracując w polu, z nieznanej przyczyny wjechał maszyną rolniczą wprost do zbiornika wodnego. Rolnik wypadł z ciągnika, a ten przygniótł seniora. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Wypadek na Mazowszu

16 maja w czwartek doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Ułtów w powiecie płockim na Mazowszu. Z informacji przekazanych przez Mazowiecką Policję wynika, że 75-letni mężczyzna przygotowywał siano do zbiórki, kiedy nagle wjechał ciągnikiem do znajdującego się nieopodal zbiornika wodnego.

Senior wypadł z maszyny rolniczej, a następnie został przygnieciony przez ciągnik. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane odpowiednie służby ratunkowe.
 

Chwile grozy. Stanął ciągnikiem na torach. Cudem uniknął najgorszego

Rolnik nie przeżył wypadku

W akcji ratowniczej udział brały dwa zastępy straży pożarnej: z OSP w Bielsku oraz JRG Płock. Strażacy wyciągnęli ze stawu mężczyznę i przekazali go załodze ratowników medycznych. Lekarz z pogotowia niestety stwierdził zgon 75-latka. 

O śmiertelnym wypadku poinformowano prokuraturę. Czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja z wydziału kryminalnego pod nadzorem prokuratora. Na chwilę obecną istnieje podejrzenie, że rolnik mógł zasłabnąć za kierownicą i dlatego wjechał do stawu.

276-180756.jpg
fot. KMP w Płocku


 

Policja apeluje do rolników

Policjanci z Policji w Płocku apelują o rozwagę oraz zachowanie szczególnej ostrożności zarówno podczas wykonywanych prac, jak i przy obsłudze maszyn rolniczych. Główne zasady BHP dla rolników są następujące:

  • użytkuj  tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną,
  • prawidłowo zabezpiecz maszyny i urządzenia podczas pracy i postoju,
  • używaj maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny,
  • nie przewoź ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach,
  • zabezpiecz przewożony  ładunek objętościowy przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu,
  • zapewnij właściwą opiekę dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie,
  • stosuj przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił, ogranicz ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.