Ciągnik – pojazd mechaniczny przystosowany do ciągnięcia pojazdów bądź urządzeń nieposiadających własnego napędu np. maszyn rolniczych, przyczep, naczep, dział oraz do wyposażania w osprzęt do robót ziemnych (spycharkowy, zrywarkowy, ładowarkowy, koparkowy, chwytakowy, hakowy).
Wiosna to moment, w którym długo nieużywane maszyny znów wyjeżdżają na drogę i są wykorzystywane do pracy gospodarskiej. Na polach nie brakuje pracy, która może znacząco wpłynąć na stan ciągników i innego sprzętu. Warto wziąć to pod uwagę po zakończeniu prac. Jeśli nie zadbamy o ten jeden szczegół, możemy ponieść odpowiedzialność.
Zakup wymarzonych maszyn rolniczych może być teraz w zasięgu ręki dzięki rządowym dotacjom. Dla rolników przygotowano kilka programów wsparcia — ale który z nich wybrać i jak nie przegapić terminu?
„Nie byli przekonani, że na świętokrzyskiej ziemi można zorganizować takie targi”, „frekwencja jest rekordowa”, „to święto naszego rolnictwa". Dariusz Dziduch, redaktor naczelny Rolnik Info rozmawia z Kamilem Perzem, organizatorem Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.
Rynek ciągników rolniczych w Polsce rozpoczął rok od kolejnych spadków, co potwierdza utrzymującą się trudną sytuację w branży. W porównaniu z końcówką 2024 roku liczba rejestracji nowych maszyn drastycznie zmalała, ale jedna marka nie ma większych powodów do obaw.
W 2025 roku polskie prawo rzuca rolnikom kilka dodatkowych wyzwań. Od przestrzegania części przepisów będzie zależało przyznawanie dopłat bezpośrednich. Z kolei niezastosowanie się do innych regulacji może skutkować potężnymi karami. Zapowiada się trudny sezon i to pod wieloma względami, lepiej więc unikać działań, które spowodują straty finansowe.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży hodowlanej powróciło do Łodzi — Targi FERMA 2025 zgromadziły tysiące uczestników i setki wystawców, prezentując nowoczesne technologie oraz kluczowe kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej. Jakie innowacje i wyzwania zdominowały tegoroczną edycję?
Agencje Mienia Wojskowego w całym kraju wyprzedają sprzęt rolniczy, który w wojsku już nie będzie więcej potrzebny. Za grosze można kupić maszyny, które mogą stanowić uzupełnienie każdego gospodarstwa rolnego, ale trzeba spełnić określone warunki. Co zostało wystawione na sprzedaż i za ile można to kupić?
Miniony weekend w Lublinie obfitował w emocje i innowacje. XVII edycja Targów AGRO-PARK 2025 zgromadziła setki pasjonatów rolnictwa, producentów sprzętu i przedstawicieli branży. Dla uczestników była to nie tylko okazja do zapoznania się z nowoczesnymi maszynami, ale również szansa na inspirację i odkrycie nowych technologii, które zmieniają oblicze rolnictwa.
W tegorocznym rankingu Dealer Satisfaction Index (DSI) doszło do istotnych przetasowań, a jedno z przedsiębiorstw nie tylko osiągnęło najwyższą ocenę, ale także konsekwentnie poprawia swoje wyniki od kilku lat. Badanie, przeprowadzone wśród dealerów z 11 europejskich krajów, pokazuje, które marki najlepiej współpracują z dystrybutorami i oferują im korzystne warunki biznesowe.
Niedawno zapadły pierwsze sądowe decyzje w sprawie znanej marki ciągników. Część rolników obawiała się, że wyroki dotkną również ich gospodarstwa. Być może na horyzoncie pojawiło się rozwiązanie sprawy, która wydawała się bez wyjścia. Minister zasygnalizował gotowość do wprowadzenia konkretnych zmian.
Kilka tysięcy sprawnych traktorów może trafić na złom z powodu niedopatrzenia urzędników. Wyroki w pierwszych sprawach już zapadły, a sądy są nieubłagane. Nadchodzą cła na nawozy sprowadzane ze wschodu — unijny komisarz zapewnia, że to nie wpłynie na wzrost cen i tak wyjątkowo drogich nawozów. Nadchodzi zmiana przepisów, dzięki którym rolnikom będzie łatwiej uzyskać status bezrobotnego.
W kampanii prezydenckiej każda chwila spędzona z wyborcami ma znaczenie. Czy śniadanie na Żuławach i nagranie z traktorem mogą zmienić obraz polityka? Historia tej wizyty wzbudziła poruszenie nie tylko wśród rolników.
Rolnicy muszą pamiętać, że w określonym czasie mogą złożyć wnioski o dopłaty do paliwa rolniczego. Jeden z terminów nadejdzie niebawem, bo będzie miał miejsce już 1 lutego. Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie je dostarczyć? Przybliżamy również stawki.
W Gliwicach (województwo śląskie) doszło do tragicznego wypadku. We wtorek, 28 stycznia ciągnik rolniczy zderzył się z autobusem. Na miejscu zdarzenia pojawiło się kilka zastępów służb, a także lądował śmigłowiec LPR. Są ranni.
Na mocy nowo wprowadzonych przepisów, rolnicy, którzy posiadają bezterminowe prawo jazdy na ciągnik, będą musieli zgłosić się do urzędu, aby wymienić swój dokument. Co więcej, przepisy przewidują sankcje za niedopełnienie terminowej wymiany prawa jazdy. Co należy wiedzieć, i kiedy wymienić dokument?
Stworzyli promocje, których nikt nie potrzebuje? W takiej sytuacji wydają się być producenci ciągników i innych maszyn rolniczych. Niskimi cenami starają się przyciągnąć klientów z i tak nasyconego rynku. Warto zapoznać się z ofertami?
Polscy rolnicy, korzystający z popularnych ciągników marki Belarus, znaleźli się w trudnym położeniu. Wyroki sądowe, pisma z prokuratur i brak jasnych wytycznych grożą nakazem złomowania maszyn. Co stoi za tym problemem, który dotyka nawet 7000 gospodarstw w Polsce?
Po latach problemów finansowych Ursus, symbol polskiego przemysłu, zmienił właściciela. Nowy inwestor, ukraiński przedsiębiorca Oleg Krot, zapowiada odbudowę marki i wprowadzenie jej na nowe rynki. Czy Ursus odzyska dawną świetność?
Każdy kto, choć odrobinę interesuje się tematyką rolniczą, doskonale zdaje sobie sprawę, jak drogie potrafią być maszyny. Ceny ciągników są w stanie mocno poszybować w górę, a bez nich ani rusz w prowadzeniu wielu rodzajów upraw. Okazuje się, że można nabyć je za pół ceny.
Wielu rolników zapomina, że rejestracja odbiorników radiowych i telewizyjnych jest w Polsce obowiązkowa bez względu na to, gdzie się one znajdują. Brak opłaconego abonamentu za radio, które znajduje się w maszynie rolniczej, w przypadku kontroli będzie skutkować karą. Jakie stawki obowiązują w tym roku?
Choć rolnicy w ostatnim czasie nie są zadowoleni z decyzji polityków, tym razem reakcje mogą być zupełnie inne. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić zmiany w przepisach, które z pewnością przypadną do gustu rolnikom. Nowe regulacje mają wejść w życie już w przyszłym roku i będą sporym ułatwieniem dla właścicieli ciężkiego sprzętu.
Polscy rolnicy muszą mierzyć się z decyzjami sądów w sprawie znanej marki ciągników. Okazało się, że duża liczba maszyny nie posiada dopuszczenia do obrotu koniecznego w Unii Europejskiej. Właściciele mogą ponieść znaczące straty. Lokalne izby rolnicze apelują do wyższych instancji o interwencję.
Obowiązek wykupienia OC dotyczy wszystkich właścicieli ciągników rolniczych, niezależnie od ich użytkowania. Nawet maszyna wykorzystywana sporadycznie musi być objęta polisą od dnia rejestracji. Za brak polisy grożą konkretne kary. Od 2025 roku są one jeszcze wyższe.
Wielu rolników nie zdaje sobie sprawy, że obowiązek wykupienia OC dotyczy nie tylko samochodów osobowych czy ciężarówek, ale także niektórych maszyn rolniczych. Brak ubezpieczenia może słono kosztować, a w 2025 roku kary wzrosną jeszcze bardziej. Jakie maszyny muszą być ubezpieczone, a kiedy można uniknąć tego obowiązku?
Kiedyś synonim polskiego rolnictwa, dziś symbol upadku i szansy na odrodzenie. Ursus, kultowa marka ciągników, otrzymała nowe życie dzięki ukraińskiemu inwestorowi. Co zmieni się w firmie i czy powrót na rynki, w tym afrykańskie, przywróci jej dawną świetność?
W czwartek 19 grudnia, na obwodnicy Buku doszło do poważnego zdarzenia drogowego. Rankiem zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy oraz ciągnik rolniczy. Obaj kierowcy odnieśli obrażenia i zostali przetransportowani do szpitala.
Na polskich drogach szykują się istotne zmiany dotyczące ciągników rolniczych. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowe przepisy, które zmienią dopuszczalną prędkość tych maszyn. Nowelizacja prawa ma poprawić komfort użytkowników dróg oraz efektywność pracy rolników.
Pracowity dzień mieli strażacy z powiatu mieleckiego na Podkarpaciu i monieckiego na Podlasiu. W piątek 13 grudnia wozy strażackie wyjeżdżały do pożaru maszyn rolniczych - dwóch ciągników oraz kombajnu. Dla właścicieli tych maszyn to zdecydowanie był pechowy dzień. Straty w każdym z przypadków są ogromne.