Odwet Ukrainy za zboże? Mocna reakcja Zełenskiego na decyzję Polski
Polska wraz z Węgrami i Słowacją odmówiły zniesienia zakazu na ukraińskie produkty rolne. Decyzja tych trzech państw spotkała się z niezadowoleniem władz Ukrainy. Wołodymyr Zełensky zapowiedział zdecydowaną reakcję na decyzje krajów członkowskich naruszające prawodawstwo UE. Co konkretnie prezydent Ukrainy miał na myśli? Wyjaśniamy.
Decyzja Komisji Europejskiej ws. ukraińskiego zboża
W piątek 15 września Komisja Europejska wydała decyzję nieprzedłużającą embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski . KE poinformowała, że od soboty 16 września Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu zbóż , zapobiegające zakłóceniom na rynku w sąsiednich państwach członkowskich UE. Zdaniem Komisji zakłócenia na rynkach rolnych w Polsce, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech już zniknęły.
Wiceminister gospodarki i rolnictwa Ukrainy Taras Kaczka powiedział w wywiadzie dla "Brussel Playbook" Politico, że Kijów jest gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność za dopilnowanie, aby eksport produktów z Ukrainy nie spowodował zachwiania na rynku rolnym w sąsiednich krajach . Kijów ma nałożyć system pozwoleń na eksport zbóż w czasie rzeczywistym tak, aby "spowolnić" eksport do krajów sąsiednich i pozwolić Ukrainie na szybką reakcję w przypadku wykrycia wzrostu.
Reakcja Prezydenta Ukrainy
Chwilę po ogłoszeniu decyzji KE znoszącej zakaz importu ukraińskiego zboża, Wołodymyr Zełenski podzielił się swoją opinią na ten temat w mediach społecznościowych.
Właśnie rozmawiałem z Ursulą von der Leyen. Wszystkie poprzednie ograniczenia Komisji Europejskiej dotyczące eksportu produktów rolnych z Ukrainy zostały zniesione. Podziękowałem Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i przestrzeganie zasad jednolitego rynku – napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełensky.
To przykład współpracy Ukrainy i UE w prawdziwej jedności i zaufaniu. Kiedy przestrzegane są zasady i dotrzymywane są porozumienia, Europa zawsze wygrywa. Niezwykle istotne jest, aby solidarność europejska działała obecnie na poziomie dwustronnym. Aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. Jeżeli ich decyzje naruszają prawodawstwo UE, Ukraina zareaguje w cywilizowany sposób – zapowiedział prezydent Ukrainy.
Na czym ma polegać odwet Ukrainy na krajach, które sprzeciwiły się decyzji Komisji Europejskiej?
Wiceminister gospodarki i rolnictwa Ukrainy Taras Kaczka w ekskluzywnym wywiadzie dla "Brussel Playbook" Politico wyznał, że Kijów planuje pozywać te kraje , jednak nie za pośrednictwem własnego porozumienia handlowego z UE, a w ramach Światowej Organizacji Handlu .
Myślę, że cały świat powinien zobaczyć, jak państwa członkowskie UE zachowują się wobec partnerów handlowych i własnej Unii, bo może to wpłynąć także na inne państwa" - stwierdził Taras Kaczka.
Minister rolnictwa Ukrainy dodał, że Kijów przygotowuje się również do działań odwetowych wobec dostaw polskich owoców i warzyw . Podał, że w sytuacji, gdy Polska nie zniesie dodatkowych obostrzeń, Ukraina będzie zmuszona do zakazu importu owoców i warzyw z Polski .
Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są prawnie złe. I dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie prawne — powiedział w niedzielę wieczorem Kaczka.