RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rekompensaty z KOWR. 19 mln zł dla grupy rolników
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.09.2023 17:42

Rekompensaty z KOWR. 19 mln zł dla grupy rolników

polskie banknoty
Iberion.pl

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ogłosił plan wypłaty ponad 19 mln zł rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski o rekompensatę mogli składać producenci rolni, których płatności za produkty rolne nie zostały uregulowane przez firmy skupujące w 2022 roku. 

 

Rolnicy otrzymają rekompensatę na niesprzedany towar

19 milionów złotych rekompensat z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) trafi do rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje produkty rolnicze w roku 2022. Warto podkreślić, że środki te zostaną wypłacone z Funduszu Ochrony Rolnictwa. 

Wnioski o rekompensaty mogli składać producenci rolni, których nabywcy stali się niewypłacalni. Okres składania wniosków trwał od 1 do 31 sierpnia 2023 roku. Według danych KOWR pozostały jeszcze do rozpatrzenia 462 wnioski na łączną kwotę około 19 milionów złotych.

Rekompensata - 100 procent zgłoszonych należności

W najnowszym projekcie rozporządzenia, nad którym obecnie pracuje rząd, pojawiła się propozycja zwiększenia stawki rekompensaty dla rolników na obecny rok. Zgodnie z tym planem, stawka rekompensacyjna w tym roku zostanie podniesiona do 100 procent zgłoszonych przez rolników należności. To zdecydowane zwiększenie wsparcia ma na celu wzmocnienie sektora rolniczego w naszym kraju.

Nowa stawka rekompensaty będzie ustalana na podstawie dwóch kluczowych czynników. Po pierwsze, będzie to kwota rekompensat, która wynikać będzie z dokładnych wniosków złożonych przez rolników o wsparcie. Po drugie, uwzględniana będzie kwota dostępnych środków w Funduszu Ochrony Rolnictwa przeznaczonych na wypłatę rekompensat. Dzięki temu podejściu możemy skoncentrować się na zaspokajaniu potrzeb rolników i gwarantowaniu, że dostępne środki zostaną rozdysponowane sprawiedliwie.

Działania dążące do wsparcia kondycji polskiego rolnictwa

Fundusz Ochrony Rolnictwa w bieżącym roku dysponuje dotacją w wysokości 20 milionów złotych, co stanowi znaczący zasób, który może być wykorzystany do wsparcia polskich rolników. Wdrażając tę inicjatywę, rząd dąży do stworzenia stabilnych i przewidywalnych warunków dla polskiego rolnictwa, co jest kluczowe dla naszej gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

 

źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: KOWR