Rekompensaty z KOWR. 19 mln zł dla grupy rolników
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ogłosił plan wypłaty ponad 19 mln zł rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski o rekompensatę mogli składać producenci rolni, których płatności za produkty rolne nie zostały uregulowane przez firmy skupujące w 2022 roku.
Rolnicy otrzymają rekompensatę na niesprzedany towar
19 milionów złotych rekompensat z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) trafi do rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje produkty rolnicze w roku 2022. Warto podkreślić, że środki te zostaną wypłacone z Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Wnioski o rekompensaty mogli składać producenci rolni, których nabywcy stali się niewypłacalni. Okres składania wniosków trwał od 1 do 31 sierpnia 2023 roku. Według danych KOWR pozostały jeszcze do rozpatrzenia 462 wnioski na łączną kwotę około 19 milionów złotych.
Rekompensata - 100 procent zgłoszonych należności
W najnowszym projekcie rozporządzenia, nad którym obecnie pracuje rząd, pojawiła się propozycja zwiększenia stawki rekompensaty dla rolników na obecny rok. Zgodnie z tym planem, stawka rekompensacyjna w tym roku zostanie podniesiona do 100 procent zgłoszonych przez rolników należności. To zdecydowane zwiększenie wsparcia ma na celu wzmocnienie sektora rolniczego w naszym kraju.
Nowa stawka rekompensaty będzie ustalana na podstawie dwóch kluczowych czynników. Po pierwsze, będzie to kwota rekompensat, która wynikać będzie z dokładnych wniosków złożonych przez rolników o wsparcie. Po drugie, uwzględniana będzie kwota dostępnych środków w Funduszu Ochrony Rolnictwa przeznaczonych na wypłatę rekompensat. Dzięki temu podejściu możemy skoncentrować się na zaspokajaniu potrzeb rolników i gwarantowaniu, że dostępne środki zostaną rozdysponowane sprawiedliwie.
Działania dążące do wsparcia kondycji polskiego rolnictwa
Fundusz Ochrony Rolnictwa w bieżącym roku dysponuje dotacją w wysokości 20 milionów złotych, co stanowi znaczący zasób, który może być wykorzystany do wsparcia polskich rolników. Wdrażając tę inicjatywę, rząd dąży do stworzenia stabilnych i przewidywalnych warunków dla polskiego rolnictwa, co jest kluczowe dla naszej gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.
źródło: portalspozywczy.pl